HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Ladislav Sieger

Ladislav Sieger

Ladislav Sieger přednáší fyziku na ČVUT v Praze a profesionálně se zabývá výzkumem extrémních vlivů na člověka. Podílí se na měření ozonu a UV záření na Antarktidě. Na svých cestách navštívil Aljašku, Antarktidu či pouště Severní Ameriky.

Články autora

Úraz a onemocnění na cestě… Vše o pojištění a první pomoci

Úraz a onemocnění na cestě… Vše o pojištění a první pomoci

Proč vás neošetří všude po Evropě s průkazem pojištění zdarma? Jak se pojistit na feraty a další outdoorové sporty? Co všechno má být v lékárničce pro případ nouze? Vše jasně a stručně najdete zde.

SOS: Jak na přivolání pomoci v horách? Pomohou i chytré aplikace!

SOS: Jak na přivolání pomoci v horách? Pomohou i chytré aplikace!

I když děláme všechno proto, abychom záchranku volat nemuseli, vyplatí se být na nenadálé situace připraven. Je lepší záchranářům udat GPS polohu nebo jméno skály, kde zraněný leží? Kdy vyráží k případu sanitka a kdy vrtulník? Může nám v nouzi pomoct i mobilní aplikace? Naše dorazy zodpovídala MUDr. Jana Kubalová, která má uvedenou problematiku víc než jen v pracovní náplni.

Příprava je půl úspěchu – jak vyrážet na hory bezpečně?

Příprava je půl úspěchu – jak vyrážet na hory bezpečně?

Léto je tu, chystáme si trekové boty a vyrážíme na hory. Někteří z nás pro letošek plánují nějaký delší trek nebo třeba exotiku mimo evropský kontinent. Co se týče zdraví na cestách, je příprava polovinou úspěchu, proto vám poradíme, jak se na možné zdravotní komplikace mimo civilizaci připravit, jak sbalit lékárničku nebo kde sehnat léky jinak dostupné jen na předpis.

Kde je hranice lidských možností, co se únavy týče?

Kde je hranice lidských možností, co se únavy týče?

Únava podceňovaná a zmáhající. Pro někoho může být překvapením, že únava je mezi negativními faktory působícími na přežití v extrémních situacích zařazena co do důležitosti hned za tepelnou pohodu. Spolu s podceněním tepelné pohody je únava často podepsaná pod scénářem tragických úmrtí na horách, ve kterých nefiguruje zranění.

Hranice lidských možností podle Ladislava Siegera

Hranice lidských možností podle Ladislava Siegera

Možnosti přežití jsou dány obecně fyziologickými hranicemi našeho organismu. Výcvikem a tréninkem se můžeme těmto hranicím přiblížit, ale v žádném případě nejsme schopni je překročit. Je ovšem známo, že pokud si myslíme, že už nevydržíme a nemůžeme dál, máme pořád ještě značné rezervy. Schopnost přežít je o tom, znát možnosti lidského organismu obecně a možnosti vlastní.

Když voda bere teplo

Člověk k přežití potřebuje velice málo. To, o co je třeba se v případě problémů postarat přednostně, je tepelná pohoda. Obvykle bojujeme s chladem, řešíme problém jak postavit bivak či jak se zachovat, když jsme promoklí a dává se do nás zima. Jedním z nepřátel se v tom okamžiku může stát voda. Vodu potřebujeme k životu, ale svými tepelnými vlastnostmi nás o něj může připravit.

Nouzové možnosti rozdělání ohně II

Jsme li v nouzi a potřebujeme oheň, je řada možností jak ho rozdělat. Ve druhé části článku Ladislava Siegera se podíváme na způsoby nouzového rozdělání ohně pomocí baterie a pomocí čočky…

Nouzové možnosti rozdělání ohně I

Jsme li v nouzi a potřebujeme oheň, není většinou problém ho rozdělat, možností je mnoho. Nejčastěji používáme zapalovač a zápalky, což je dáno jejich dostupností a relativní spolehlivostí. Může se ale stát, že zápalky zvlhnou a v zapalovači dojde benzín. Málokdo umí použít přírodní způsoby a tak v nouzi nezbývá než využít vybavení a možnosti, které právě máme k dispozici. Jak na to?