Trek do Everest Base Campu kolem tyrkysových jezer Gokyo
Treky

Trek do Everest Base Campu kolem tyrkysových jezer Gokyo

Trek do Everest Base Campu skrze NP Sagarmatha podél toku řeky Dudh Koshí. Cestou projdeme úchvatnou oblastí Gokyo s tyrkysovými jezery a budeme se kochat velkolepými vrcholy slavných jmen jako Lhotse a Mt. Everest. Vydejte se na trek s mimořádnou koncentrací nejvyšších hor světa!

Himálaj – Nepál

Typ
11 a více denní, Dálkový trek, Okruh
Stát
Nepál
Další státy
Nepál
Počet dní
15
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, říjen, listopad
Délka
145 km
Nejvyšší bod
5419 m n. m.
Převýšení
8401 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Do základního tábora pod Everestem se nabízí dvě trasy.  Z městečka Lukla vedou společně do Namche Bazaru, odkud se nabízí dvě varianty: První častěji používaná trasa vede na severovýchod. Druhá, kterou se vydáme my, vede na severozápad: je delší, náročnější, ale z hlediska dobré aklimatizace výhodnější a také krajinově je pestřejší.

Z Namche Bazaru půjdeme severozápadním směrem skrze národní park Sagarmatha podél toku řeky Dudh Koshí. Cestou projdeme úchvatnou oblastí Gokyo s tyrkysovými jezery a na dohled bělostné hradby osmitisícovky Cho Oyu. Nejvyšší bodem trasy je obávané sedlo Chola (5.420 m n.m.), přes nějž vstoupíme do oblasti ledovce Khumbu. Na jeho konci leží náš cíl, základní tábor pod Everestem ve výšce 5.364 m.

V závěru údolí Khumbu, za jehož hradbou leží Tibet, se ocitneme v dramatické krajině, obklíčeni velkolepými vrcholy slavných jmen, jako jsou Nuptse, Pumori a pochopitelně osmitisícovky Lhotse a Mt. Everest. Na tomto treku je koncentrace nejvyšších hor světa vskutku mimořádná.

Celý trek vede územím proslulého etnika Šerpů, kteří sem přišli z Tibetu. Často jejich jediným zdrojem obživy bývá přeprava zavazadel jak za pomoci zvířat, tak vlastní silou. Rádi jim poskytujeme možnost výdělku. Zároveň jsme maximálně ohleduplní, co se hmotnosti týká.

Úchvatná oblast Gokyo s tyrkysovými jezery, Everest Base Camp trek
Úchvatná oblast Gokyo s tyrkysovými jezery

1. etapa: Lukla (2860 m) – Phakding (2638 m): 7,9 km, 2:47 hod,  256 m 422 m

Po dobrodružném přistání na malém letišti v Lukle v klínu hor vyrážíme na první etapu. Procházíme dlouhou hlavní ulicí obce Lukla plnou krámků s různou nabídkou, od suvenýrů po výbavu do hor. Cesta je velmi frekventovaná plná trekařů a mul nesoucích zásoby pro restaurace. Úsek do obce Phakding je snadný a má převážně klesající tendenci. Takový zahřívací.

2. etapa: Phakding (2638 m) – Namche Bazar (3450 m): 10,5 km, 4:12 hod, 1018 m 254 m 

Tato etapa treku je již náročnější a má převážně stoupající charakter. Zvláště druhá část za Hillaryho mostem je příkrá a namáhavá až do Namche Bazaru. Budeme procházet osadami s dobrým zázemím pro trekaře a cestu nám budou zpestřovat vysoké vodopády. Také projdeme branou do NP Sagarmatha, který je součástí světového dědictví UNESCO pro svoji výjimečnou faunu a floru a zachovalou buddhistickou kulturu. Cestou spatříme také první významný vrchol Thamserku (6623 m).

Vstup do města horských vůdců z etnika hrdých a odolných Šerpů je silným zážitkem. Namche Bazar je hlavním obchodním centrem pro oblast Khumbu a je vstupní branou do Vysokého Himálaje.

Aklimatizační den: 11,1 km, 5,25 hod, 660 m 660m  

Další den se věnujeme řádné aklimatizaci během vycházky po okolí Namche Bazar. Nejprve vyjdeme na vyhlídku k Everestu, kde také stojí socha Tenzinga Norkaje, který doprovázel Hillaryho během prvního výstupu na vrchol Everestu. Kromě Everestu a dalších vrcholů spatříme i Lhotse a slavnou a ikonickou Ama Dablam (6814 m). Poté vystoupáme do výšky 3800 m k hotelu Everest View. Odtud sestoupíme do rozlehlých vesnic Khumjung a Khunde, kde stojí škola založená sirem Edmundem Hillarym a monastyr uchovávající Yettiho lebku. Odtud sestoupíme zpět do Namche Bazaru přenocovat.

3. etapa: Namche Bazar (3450 m) – Phortse (3806 m): 10,7 km, 4:43 hod, 916 m 519 m

Opouštíme Namche Bazar časně ráno. První část dnešního treku stoupá poměrně zvolna nad údolím Dudh Koshí s výhledy na Ama Dablam. Míjíme několik čortenů až do obce Kyangjum, za kterou končí společný postup obou variant k BC Everestu. Ta naše míří vlevo a nám tím začíná nekonečné prudké stoupání až do sedla Mong La ve výšce 3985 m. Zde se během oběda můžeme kochat z terasy na úchvatné panorama okolních hor včetně Ama Dablam a do údolí Dudh Koshí, kam zanedlouho sestoupíme. Sestoupit k řece znamená asi 400 m ztráty výšky. Od řeky musíme opět vystoupat 200 m porostem rododendronů do obce Phorse, kde přespíme.

Namche Bazar je hlavním obchodním centrem pro oblast Khumbu a je vstupní branou do Vysokého Himaláje, Everest Base Camp trek
Namche Bazar je hlavním obchodním centrem pro oblast Khumbu a je vstupní branou do Vysokého Himaláje

4. etapa: Phortse (3806 m) – Machermo (4400 m): 10,4 km, 4:50 hod, 989 m 416 m

Časně ráno po snídani vyrážíme do další etapy treku. Nejdříve je třeba sejít opět k řece, kterou jsme včera opustili. Od ní pak již budeme jen stoupat, místy velmi příkře, až do výšky 4400 m n. m. Na této etapě také překročíme hranici vegetace. Níže však ještě procházíme porostem rododendronů, které krajinu na jaře zdobí záplavou květů. Cestu zpestřují vodopády zdobené ledovou tříští. Jak se blížíme k našemu dnešnímu cíli, na obzoru se nám zjevuje bílá hradba Cho Oyu. Machermo je příjemné útočiště s milým personálem. V jídelně je teplo a útulno.

5. etapa: Machermo (4400 m) – Gokyo (4810 m): 7,2 km, 3:05 hod, 481 m 78 m

Loučíme se s milým personálem i s roztomilým klučinou a vydáváme se na cestu. Podle údajů o vzdálenosti a převýšení nás nečeká nic dramatického. Přesto si vysoká nadmořská výška vybere určitou daň. O něco hůře se nám dýchá, ale hlava nebolí, což je známkou dobré adaptace na výšku. Po poměrně rovinatém začátku začínáme nabírat výšku a krajina se dramaticky mění.

Stoupáme po kamenité úzké stezce nad řekou, která se pracně prodírá do údolí kamenitou sutí. Po čase se stoupání opět zmírní a my se ocitáme v úchvatné krajině smaragdových jezer. Obzor rámuje bílá zeď Cho Oyu – Matky Tyrkysu a v dálce se zjevují barevné budovy vesničky Gokyo. Gokyo se rozkládá na břehu jezera Dudh Pokhari anebo také Gokyo Lake 3. Svojí nadmořskou výškou 4750 m je jednou z nejvýše položených vesnic Nepálu i světa. Naprostá většina budov jsou penziony pro trekaře.

Aklimatizační den: 4,12 km, 2.45 hod, 614 m ↓614 m

Nad vesnicí Gokyo se tyčí celkem nenápadný vrchol Gokyo Ri (5357 m), který nabízí krásný aklimatizační a scénicky vděčný výstup, a to technicky nenáročným stylem. Nejen úchvatný pohled z vrcholu na jezera, ale i výjimečný výhled rovnou na čtyři osmitisícovky přeci stojí za námahu. Everest, Lhotse, Cho Oyu a Makalu spatřit z jediného bodu je stěží se opakující možnost.

6. etapa: Gokyo (4810 m) – Dragnag (4690 m): 4,1 km, 2:12 hod, 195 m 293 m

Den zahájíme krátkým výstupem o necelých 100 výškových metrů nad Gokyo. Odtud se nám naskýtá opět pěkný výhled na jezero a samotnou osadu Gokyo. Na druhé straně pod námi se táhne do dálky ledovec, který spíše připomíná nekonečný pruh sutě, občas zpestřený oky jezírek, do kterých se stále sype uvolněná suť. To vše evokuje dojem neutěšené, duši svírající, krajiny. Donekonečna přelézáme z jedné hromady sutě na druhou, přičemž nám nezpevněná suť ujíždí pod nohama. Hodinu nám trvá, než se dotrmácíme na protější morénu ledovce. Odtud pak již snadno sestoupíme na místo našeho noclehu, kam dorážíme kolem poledne. Máme tak dost času na řádný odpočinek před zítřejší náročnou částí treku.

7. etapa: Dragnag (4690 m) – Dzonglha (4830 m): 9 km, 5:43 hod, 841 m 692m

Dnešní etapa treku prověří naši kondici. Slušná vzdálenost a slušné převýšení na nadmořskou výšku, ve které se budeme pohybovat. Čeká nás kulminační bod celého treku: sedlo Chola s výškou 5420 m n. m. a zároveň nejnáročnější úsek naší pouti k EBC.

Začátek cesty je ve znamení celkem pohodového stoupání až do sedla ve výšce 5100 m. Zvědavě a trochu s napětím odtud pozorujeme přes údolí výstupovou stěnu do sedla. Vypadá to, že podmínky k výstupu jsou dobré. Technická náročnost pro zdolání sedla totiž závisí především na sněhových podmínkách. Mohlo by se stát, že budou potřeba pro zdárné zdolání sedla i mačky, případně cepín. Stěna sedla je však dnes beze sněhu, a tak nazouvání maček nehrozí. S klidem tedy sestupujeme o 100 výškových metrů níže pod nástup do sedla a pomalu a, na tuto výšku pouze s běžnými přestávkami na srovnání dechu dosahujeme sedla.

Ze sedla Chola se nám nabízí úžasný pohled na téměř všechny již zmiňované velikány včetně Makalu. Sestup do údolí vede po ledovci, ale kvalita sněhu je dobrá a sestupová cesta je vytyčena po bezpečné trase, a tak nepotřebujeme mačky ani lano. Od spodního okraje ledovce pak již bezpečně sestupujeme do dnešního cíle Dzonghla pod stěnou Cholatse (6440 m) a s parádním výhledem na Ama Dablam.

Trek do Everest BC přes sedlo Chola a vesnici Gokyo
Trek do Everest BC přes sedlo Chola a vesnici Gokyo

8. etapa: Dzonghla (4830 m) – Lobuche (4940 m): 6,6 km, 2:22 hod,  258 m 181m

Během této etapy obejdeme vrcholy Lobuche zprava kolem jezera Cholatse, abychom vzápětí vstoupili do údolí ledovce Khumbu. Ocitneme se v dramatické krajině impozantních vrcholů, za nimiž již leží Tibet. Naši dnešní pouť ukončíme v osadě Lobuche. Odpolední čas věnujeme aklimatizační vycházce po boční moréně ledovce Khumbu.

9. etapa: Lobuche (4940 m) – Gorak Shep (5164 m) – BC Everest (5364 m) – Gorak Shep: 11,5 km, 5:30 hod, 565 m  324 m

V závěru 9. etapy dosáhneme našeho cíle, základního tábora pod Everestem. Nebude to však snadný úkol. Budeme se pohybovat celý den v nadmořské výšce nad 5000 m v náročném terénu ledovce Khumbu.

Jelikož se před osadou Lobuche spojily obě varianty vedoucí k základnímu táboru, přibyl také významně počet trekařů na cestě. Někteří z nich jsou vlivem vyčerpání a nedostatečné aklimatizace ve špatném stavu.

V dopoledních hodinách dosahujeme osady Gorak Shep, kde se posilníme a krátce si odpočineme před další částí etapy, tentokrát již k základnímu táboru. Protože se ze základního tábora do Gorak Shep vrátíme přenocovat, pokračujeme dál již bez batohů. Zatímco kráčíme zvolna údolím směrem k ohromné skalní hradbě, za níž leží Tibet, obklopí nás skupina horských velikánů nejzvučnějších jmen. Snad nejvelkolepější z nich nám přijde úchvatný kužel sedmitisícovky Pumori, jejíž název v překladu znamená Neprovdaná Dcera.

A konečně je tu obrovitý kámen na kterém nám oznamuje nápis, že jsme dosáhli základního tábora, ze kterého vycházejí expedice k vrcholu Mt. Everestu, případně k vrcholu Lhotse. Jako důkaz pořizujeme několik fotografií naší skupiny společně s vůdcem Birmanem a s nosiči z Trekking Team Group. Než se dáme na zpáteční cestu do Gorak Shep, kde přespíme, pořizujeme ještě fotografie ledopádu Khumbu s jeho seraky.

10. etapa: Gorak Shep (5164 m) – Pheriche (4371 m): 12,6 km, 4:00 hod, 121 m 997 m

Tři z nás ještě časně ráno zdolávají vyhlídkový vrchol Kala Patthar (5648 m), který se zvedá nad osadou Gorak Shep.

Začínáme uzavírat okruh ve stínu Everestu a zahajujeme návrat. Cestou zpět se stavíme na krátké občerstvení v osadě Lobuche. Smutné zastavení představuje sedlo Thok La, v němž stojí tu desítky menších či větších pomníčků věnovaných obětem nejvyšší hory světa. Ze sedla následuje příkrý a dlouhý sestup do místa zvaného Thukla (4620 m n.m.), které využíváme k odpočinku a obědu. Užíváme si sluníčka a dostatku kyslíku. Krátce pokračujeme podél divokého potoka až k rozcestí. Volíme zde variantu dolů do údolí, kde leží i náš dnešní cíl, obec Pheriche. Cestu údolím nám zpříjemňují výhledy na Ama Dablam.

Autor článku, Zikmund Schwarzkopf alias Síga, není úplně typický český důchodce. Celý život rád lezl po horách, a tak se na „stará kolena“ vrhnul na lezení ferrat a chození treků, ze kterých připravuje články a videoprůvodce. Přečti si rozhovor se zakladatelem značky High Point, v němž zavzpomínáme na jeho horolezecké i podnikatelské začátky, vyhoštění z tádžických hor i trekování v exotických destinacích…

11. etapa: Pheriche (4371 m) – Tengboche (3867 m): 10,3 km, 4:05 hod, 314 m 690 m

Během této etapy přibývá vesniček, klášterů, barevných čortenů, modlitebních mlýnků, posvátných zídek s mantrou On Ma Ni Padme Hum a dalších buddhistických atributů, které nám budou zpestřovat cestu. Všechny tyto stavby obcházíme vždy zleva. Projdeme pastvinami jaků a těšíme se z přibývající zeleně.  Po návratu ze šedé pustiny velehor intenzivně vnímáme barvy, které uvítají naše unavené oči. Cestou se budeme těšit pohledem na úhledná políčka po sklizni úrody a obzor opanuje krasavice Ama Dablam v překladu Matka s perlovým náhrdelníkem.

Projdeme obcí Pangboche, ve níž navštívíme zdejší významný klášter. V závěru etapy nás čeká 150 výškových metrů prudkého stoupání, které skončí v obci Tangboche. Tato obec stojí na horském hřebeni a je obklopena úchvatnou velehorskou krajinou s výhledem na Everest, Nuptse, Lhotse, Thamserku, Ama Dablam a jiné velikány.

Hlavním lákadlem Tangboche je slavný a významný buddhistický klášter známý jako Dawa Choling Gompa, ve němž se účastníme bohoslužby. Klášter, zapsaný na seznam světového dědictví UNESCO, je považován za bránu k Everestu a řada expedic zde prosí o požehnání a šťastný návrat. Postaven byl poprvé v roce 1916 lamou Gulu, jeho osud je však trnitý. V roce 1934 byl přestavěn po ničivém zemětřesení, v roce 1989 ho zasáhl požár a k jeho opětovné rekonstrukci přispěli dobrovolníci a mezinárodní pomoc.

Začátek treku do Everest Base Campu vede NP Sagarmatha
Trek do Everest Base Campu vede skrz NP Sagarmatha

12. etapa: Tengboche (3867 m) – Monjo (2868 m): 15,6 km, 5:45 hod,  557 m 1572 m

Během 12. etapy sestoupíme o tisíc metrů níže a dostaneme se tak pod hranici 3000 metrů nad mořem. Sestup zahájíme příkrým klesáním k toku Dudh Koshí – Mléčné řece. Od řeky vystoupáme do otevřené krajiny s nádhernými výhledy a se širokou nabídkou restaurací s příjemným posezením. Vracíme se do bodu, kde se obě varianty treku k EBC před 10 dny rozdělily. Vracíme se již známou cestou do Namche Bazaru, kde si dopřejeme dobrý oběd. Z Namche Bazaru příkře sestoupíme k řece Dudh Koshí, kterou přejdeme po visutém mostu. Zanedlouho pak projdeme branou z NP Sagarmatha, za níž  dorazíme do obce Monjo, kde se ubytujeme.

13. etapa: Monjo (2868 m) – Lukla (2860 m): 13,2 km, 4.05 hod, 616 m 577 m

Poslední etapa bude tak trochu jako na houpačce. Svědčí o tom skutečnost, že ač start i cíl jsou téměř ve stejné nadmořské výšce, převýšení je více než 600 m.

Uzavíráme náš trek, jehož cílem bylo dosažení základního tábora pod Everestem. Včetně dvou aklimatizačních přestávek výprava trvala patnáct dnů. Počasí nám přálo a díky skvělé aklimatizační strategii trek proběhl bez známek výškové nemoci. Ne u všech výprav, které jsme cestou potkali, tomu tak bylo. V Lukle trávíme jednu noc čekáním na odlet.

Doporučení

Celá trasa je velmi dobře pokryta lodžiemi, takže trek lze absolvovat i individuálně. Můžete si tedy trasu naplánovat dle potřeby a podle fyzických možností. Rozložení etap a noclehů v tomto zde popsaném itineráři  vychází z našeho plánu treku a zkušeností a je jen na vás, zda si trek rozvrhnete jinak.

Rozhodně však nepodceňujte aklimatizaci. Vsunutí alespoň dvou aklimatizačních dnů do aktivních etap se jistě vyplatí. Hlavně v závěrečných etapách kolem BC Everest se budete několik dnů pohybovat v nadmořské výšce kolem 5000 m a výše. Dbejte na to.

Při přechodu sedla Cho La počítejte s dlouhou denní etapou bez opěrného bodu mezi osadami Dragnag a Dzonglha. Přechod sedla Cho La vyžaduje i určité vysokohorské zkušenosti a podle sněhových podmínek i vybavení jako mačky a cepín. Vzhledem k ledovcovému terénu na východní straně sedla dbejte zvýšené opatrnosti.

Článek a video připravil zakladatel značky High Point Zikmund Schwarzkopf alias Síga pro web www.highpoint.cz

Český výrobce High Point se pro outdoorové nadšence stal synonymem kvality, špičkových materiálů a precizního řemeslného zpracování. V jeho nabídce najdeme vybavení na turistiku a treking, ferraty, horolezectví a další outdoorové aktivity a pobyt v přírodě. Výrobky High Point jsou vyráběny i vyvíjeny s maximální péčí ve vlastní dílně v Sušici.

Ubytování a jídlo

Ubytování

Cestou jsou k dispozici lodge a hotýlky. Obvykle lze spát ve dvoulůžkových pokojích. Postele jsou opatřeny matracemi a dekami. Přesto doporučujeme vlastní teplejší spacák. Zvláště ve vyšších polohách je třeba počítat s absencí teplé vody. Nedostatek dřeva a špatná dostupnost energie neumožňuje vyšší komfort. Kamínka ve společenských místnostech se zpravidla roztápí až během večeře. Pro nedostatek dřeva, kterým se šetří, se k topení využívá i jačí trus. Čelovka a powerbanka se tedy rozhodně hodí.

Strava

Na lodžiích je k dispozici výběr z několika jídel. Vždy jsou k mání těstoviny, brambory, rýže, čočka a zelenina na různé úpravy. Specialitou je známý Dal bhat. Ke snídani různé placky, kaše, vajíčka. Chutné jsou těstovinové a zeleninové polévky. Z nápojů je k dostání káva, černý čaj a další ochucené a ovocné čaje, např. zázvorový a jiné. Ani o pivo nepřijdete. Místní pálenka z rýže se nazývá rakši.

Hygienická doporučení

  • Používat pouze balenou vodu anebo vhodně upravenou. To platí i v případě ústní hygieny.
  • Vyhýbat se masu.

Potřebné vybavení

Nechci zde jmenovat notoricky známé vybavení jako čepice, brýle, rukavice, toaletní věci atd. Předpokládám, že jste zkušení trekaři. Nezapomeňte:

  • spací pytel s komfortem -10°C,
  • nepromokavé oblečení,
  • nepromokavý ochranný obal na batoh,
  • nesmeky nebo mačky pro případ špatných podmínek v sedle Chola si lze na místě koupit v prodejnách se sportovním vybavením.

Očkování se doporučuje proti žloutence A+B, břišnímu tyfu a případně tetanu.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: