Great Himalaya Trail (GHT)
Treky

Great Himalaya Trail (GHT)

Great Himalaya Trail (GHT) je označení dálkové trasy napříč bludištěm horských štítů a údolí celého Himálaje. Ačkoli existuje návrh na propojení celkem 4500 km, které by procházely Pákistánem, Indií, Nepálem, Bhútánem a Tibetem, reálně se dá mluvit o stezce s délkou asi 1700 km spojujících východní a západní hranice Nepálu.

Himálaj – Nepál

Typ
11 a více denní, Dálkový trek
Stát
Nepál
Další státy
Nepál
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, září, říjen, listopad
Délka
1500 km
Převýšení
68000 m
Ledovec / sněhová pole
ano
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

GHT si navíc nejde představit jako jednolitou trasu s vlastním značením, spíš jde o propojení existujících stezek. GHT má několik variant – High Route horskými partiemi nebo Low Cultural Route přes horské vesnice ve středních polohách Nepálu a jejich kombinace.

Pomyslný start nepálské etapy může být např. městečko Hilsa v pohraničí s Tibetem. Odtud vede trasa dlouhá 1500 km s převýšením přes 68 000 m, což normálnímu smrtelníkovi zabre minimálně pět měsíců pěší chůze, rekord trasy (FKT) drží dvojice rodáků z Jižní Afriky Ryan Sandes a Ryno Griesel, kteří v březnu 2018 proběhli trasu za25 dní, 4 hodiny a 24 minuty.

Po pár úvodních dnech čeká nejodlehlejší a nejnáročnější úsek trasy v regionu Dolpa, kde je potřeba překonat několik vysokohorských sedel, v nichž se často drží sníh dlouhé měsíce. Následně trek prochází oblastmi kolem Annapuren a Manaslu, které jsou více obydlené a je možné se po cestě stavit řeba na pizzu. Cestou se otvírají dechberoucí panoramata zasněžených horských štítů a výhledy na ikonické osmitisícovky. Trasa na území Nepálu končí v Pashupatinagar na hranici s Indií.

Více informací na www.greathimalayatrail.com

Mapa Greta Himalayan Trail
Mapa Greta Himalayan Trail

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: