Trek Langtang – ledovcovým údolím v Nepálu

Trek Langtang – ledovcovým údolím v Nepálu

Nepál je rájem pro milovníky turistiky z celého světa, známý pro svou širokou škálu trekových tras. Vydejte se s námi na trek údolím Langtang!

Méně známý a nejpřístupnější trek údolím Langtang najdete pouhých pár hodin jízdy z Káthmándú. Projdete se stále měnící krajinou od subtropické džungle až k vysokohorské krajině lemované kamennými vesničkami s výhledy na zasněžené vrcholky se sedmitisícovou dominantou Langtang a ledovce.

Na hranici Nepálu a Tibetu

Přestože Národní park Langtang se nachází v blízkosti údolí Káthmándú, je nádhernou oblastí se směsicí jedinečné kultury, nedotčenou přírodou a úchvatných hor nabízející treky trvající v rozmezí sedm až čtrnáct dní. Tato oblast je skvělou volbou pro ty, kteří chtějí vyrazit na vysokohorský trek, ale nemají dostatek času.

V tomto obrovském horském úpatí se vydáte přes odlehlé vesnice v blízkosti tibetské hranice, která leží na sever od Langtangu. Langtangské údolí bylo historicky velmi důležitou obchodní cestou mezi Nepálem a Tibetem, o čemž svědčí tibetská architektura, tradice a kultura v celém údolí. Pokud se sem vydáte na jaře, kráse dodají zejména rozkvetlé rododendrony, které jsou vidět v nižších nadmořských výškách společně se svěží zelenou krajinou.

Nepálským venkovem

Celé dobrodružství začíná v městečku Syabru Besi, kam většina turistů dojede soukromou dopravu. Ti odvážnější můžou vyzkoušet cestovat místním autobusem. Poté co sjedete z dálnice, se cesta rychle změní na off road. Cestou budete míjet terasové pole a venkovské vesnice. Odsud začíná stezka mírným klesáním až k visutému mostu, který vám umožní přejít přes jeden z toků řeky Langtang. Pozvolným tempem cesta pokračuje strmě dolů do Pairo Besi, malé vesnice ležící na břehu řeky Langtang a na hřebeni obrovského útesu.

Stezka kopíruje řeku Langtang Khola protínající husté lesy plné borovicových, dubových a rododendronových stromů zdobí rozmanitá fauna a bohatá flóra. Národní park Langtang vám umožní zahlédnout mnoho divokých zvířat, uvidíte stáda jaků, opice, a budete-li mít štěstí, zahlédnete i horské kozy, sněžného leoparda a červenou pandu. Nedotčená krása regionu dokonale doplňuje izolované stezky a tím činí tyto cesty jedinečným autentickým zážitkem.

Následky ničivého zemětřesení

Po dosažení vesnice Bambus začne schodišťové stoupání až do hotelu Lama. Odtud trasa vede přes vesnici Ghore Tabela až do údolí Langtang. Po cestě se začnou otevírat výhledy na Langtang Lirung, nejvyšší horu oblasti. Projdete kolem modlitebních a vodních mlýnů a čortenů. Stezka stále mírně stoupá a údolí se rozšiřuje, prochází několika pasteveckými osadami, na kterých se během letních měsíců pasou hospodářská zvířata.

Poté dorazíte do údolí Langtang. Roku 2015 bylo údolí kompletně vymazáno z mapy. Pouze jedno obydlí přežilo největší nepálskou přírodní katastrofu, zemětřesení, kdy se na celé údolí svrhla smrtící lavina a vesnice slehla se zemí. Během pár minut tady zemřelo přes 300 lidí, mezi nimiž byli i turisté. V dnešní době se zde stále nově buduje, proto je úroveň ubytování a služeb na nižší úrovni než v ostatních známějších himálajských oblastech.  

údolí Langtang, Nepál
údolí Langtang, Nepál

Kyanjin Gompa

Z Langtangu stezka stoupá postupně skrz malé vesnice, yakové pastviny a osady postavené z kamene. Pouhé tři hodiny chůze poté co, opustíte Langtang a překročíte několik malých potoků a morén, dojdete k osadě Kyanjin cílovou destinaci všech turistů. Začnou se otvírat panoramatické výhledy na hory Dorje Larpu, Langtang Ri, Langtang Lirung a několik dalších vrcholů. Pokud chcete, můžete navštívit klášter nebo místní sýrárnu.

Výstup na Kyanjin Ri

Vrcholem treku je jednodenní výšlap na vrchol Kyanjin Ri (4600 m), odkud se vám otevřou panoramatické výhledy na zasněžené himalájské štíty hor a celé údolí. Ti odvážnější s dostatkem sil můžou pokračovat o něco výše, na jeden z dalších vrcholů Tserku Ri, ležící v téměř pěti tisících metrech.

 Poté už vás čeká klesání podél řeky Langtang do vesnice Langtang a dále do hotelu Lama. Budete-li pokračovat dále přes Thulo Shyaphru, stezka vás dovede k posvátným vysokohorským jezerům Gosaikunda, nebo se vydáte zpět do Syabru Besi přes typickou šerpskou vesnici Šerpa.

Vydejte se do Himalájí s výhledy na sedmitisícovky na dosah ruky a bez davů turistů! 

TIP: Vydejte se na trek do Nepálu a poznejte horské velikány a místní nepálskou kulturu. Vydat se můžete na známé i méně známé treky i s českým průvodcem.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: