Okruh přes Východnou Vysokou
Treky

Okruh přes Východnou Vysokou

Východná Vysoká je jedním z atraktivních turistických cílů ve Vysokých Tatrách. Na tomto okruhu se projdeme nádhernou Velickou dolinou, překonáme exponovaný výstup do sedla Prielom, ochutnáme tatranský čaj na Zbojnické chatě a celý den zakončíme sjezdem z Hrebienku do Starého Smokovce.

Vysoké Tatry – Slovensko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
20 km
Nejvyšší bod
2429 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Náš okruh začíná v Tatranské Polianke, kam se nejlépe dopravíme električkou ze Starého Smokovce. Pokud by se člověk podíval do mapy, zjistí, že je název trasy lehce zavádějící, jelikož se jedná spíše o půl kruh. Jako první je potřeba vystoupat k hotelu Sliezsky dom. Zelená značka chvíli kopíruje asfaltovou cestu vedoucí z Polianky až k hotelu a poté vstupuje do pozůstatků lesa po větrné kalamitě. Stoupání není nějak zvlášť náročné. Člověk šlape podél Velického potoka, několikrát protne zmíněnou asfaltku a za necelé dvě hodiny je u hotelu. Horský hotel Sliezsky dom je jedním z nejznámějších ve Vysokých Tatrách. Nabízí občerstvení, ubytování a je také výchozím bodem pro výstup na Gerlach a další lezecké perly. Kromě naší zelené značky sem vedou i dvě trasy ze Starého Smokovce a člověk by tak mohl mít opravdový okruh. Jsou však o něco delší, a proto je na místě využít električku do Tatranské Polianky a zkrátit si nástup.

Hotel Sliezsky dom, okruh přes Východnou Vysokou
Horský hotel Sliezsky dom, okruh přes Východnou Vysokou

Od Sliezskeho domu na Poľský hrebeň

Když už máme poněkud nezáživný nástup konečně za sebou, můžeme si začít turistiku pořádně užívat. Od hotelu pokračujeme pořád po zelené. Z pravé strany obejdeme Velické pleso a začneme stoupat podél 15 m vysokého Velického vodopádu. Jakmile překonáme skalní práh, dostaneme se do části zvané Kvetnica, kde se stezka na chvíli narovná. Člověk si zde konečně prohlédne Velickou dolinu. Po kamenném chodníku pokračujeme horskou loukou k dalšímu stoupání a okolo Dlhého plesa přijdeme k řetězům. Krátký skalnatý úsek není nic náročného a pár kramlí a řetězů můžeme považovat za nácvik na sedlo Prielom. Zdolání řetězů nás přivede do sedla Poľský hrebeň (2200 m), kde se nám poprvé ukážou výhledy na Zamrznutý kotol a stejnojmenné pleso, kam později budeme sestupovat.

Cestou do sedla Prielom, okruh přes Východnou Vysokou
Cestou do sedla Prielom, okruh přes Východnou Vysokou

Výstup na Východnou Vysokou

Na rozcestníku v podobě starého stromu se dočteme, že na vrchol je to ještě hodina cesty. Závěrečných 229 výškových metrů po žluté značce však zvládnete rychleji. Výstup je skalnatý, obsahuje jeden krátký úsek s řetězy, ale člověka žene touha po vrcholu a výhledech. Ty jsou samozřejmě dechberoucí. Jednak se nám ukáže Gerlachovský štít, pod jehož stěnami jsme stoupali Velickou dolinou, ale také Slavkovský štít, Rysy, Lomnický štít nebo třeba Zbojnická chata, kterou dnes také navštívíme.

Vychodná Vysoká z Poľského hrebene, okruh přes Východnou Vysokou
Vychodná Vysoká z Poľského hrebene, okruh přes Východnou Vysokou

Adrenalinové lezení do sedla Prielom

Z vrcholu se vrátíme zpět do sedla Poľský hrebeň. Pokud by byl někdo unavený, může nyní zvolit sestup stejnou cestu zpět do Tatranské Polianky. My se však vydáme za dalšími zážitky a spustíme se do Zamrznutého Kotla. Sestup suťoviskem je poměrně prudký, chůzi však usnadňují vybudované schody ze dřevěných klád. Na rozcestí Pod Poľský hrebeňom se dáme doprava po modré značce a nad Zamrznutým plesem traverzujeme pod sedlo Prielom. Cestou si všimněte, že název zamrznutý je opravdu příznačný, protože i v létě se zde drží zbytky sněhu. Pod sedlem Prielom na nás čeká nejnáročnější úsek celé trasy. Závěrečný výšvih do sedla totiž obsahuje řetězy, kramle i ocelové kolíky a jedná se o jeden z nejkrásnějších lezeckých úseků na turistické trase v Tatrách. Vzhledem k obtížnosti je ale vhodný pro zdatné turisty. Pokud se dostaneme do sedla Prielom, které odděluje Východnou Vysokou od Divé věže, máme již v podstatě vyhráno. Nyní už budeme jen sestupovat.

Zamrznutý kotol a stejnojmenné pleso, okruh přes Východnou Vysokou
Zamrznutý kotol a stejnojmenné pleso, okruh přes Východnou Vysokou

Tatranský čaj na Zbojnické chatě

Dolů pokračujeme dále po modré, která nás Kotlinou pod Prielomom přivede ke Zbojnické chatě. Ta je ideálním místem, kde si dopřát Tatranský čaj za odměnu. Sestup je nejprve poměrně strmý, v kotlině se však chodník narovná. Od Zbojnické chaty vede naše trasa pořád po modré Velkou Studenou dolinou až k rozcestníku nad Rainerovou chatou. Kromě dvou míst, kde jsou na dopomoc nataženy řetězy, je sestup pohodový a zabere okolo dvou hodin. Nad Rainerovou chatou se pak napojíme na červenou Tatranskou magistrálu a odsud jsme za chvíli na Hrebienku.

Zbojnická chata, okruh přes Východnou Vysokou
Zbojnická chata, okruh přes Východnou Vysokou

Závěrečný sjezd z Hrebienku

Hrebienok je malé lyžařské středisko, častý cíl víkendových turistů, a také výchozí místo pro mnoho tatranských túr. Kromě možnosti občerstvení zde najdete i bobovou dráhu a další atrakce. Nás už čeká jen sestup do Starého Smokovce, kam nás během 45 min přivede zelená značka. Variantou je také využití pozemní lanové dráhy, ale cena skoro 10 eur/os. za necelých 5 min. jízdy je poněkud přemrštěná. Mnohem lepší je si v létě půjčit koloběžku a sjet po asfaltové cestě dolů.

Pozemní lanová dráha Starý Smokovec – Hrebienok, dobrodružná turistika přes Priečne Sedlo
Pozemní lanová dráha Starý Smokovec – Hrebienok

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Přestože vás čeká lezení po řetězech a kramlích, tak není potřeba žádné speciální vybavení. V létě je dobré počítat s odpoledními bouřkovými přeháňkami.

Přístup na začátek

Do Tatranské Polianky se dostanete autem nebo električkou ze Starého Smokovce, případně ze Štrbského plesa. Ze Smokovce lze opět využít električku všemi směry nebo autobus do Popradu. Ideální je nechat auto ve Starém Smokovci a svézt se električkou do Tatranské Polianky.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Od 1. 11. do 14. 6. probíhá uzavírka chodníku od Velického plesa, přes Východnou Vysokou, až ke Zbojnické chatě.

Základní trasa

Tatranská Polianka - Hotel Sliezsky dom - Východná Vysoká - Sedlo Prielom - Zbojnická chata - Hrebienok - Starý Smokovec

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: