Výstup na Rysy ve Vysokých Tatrách
Treky

Výstup na Rysy ve Vysokých Tatrách

Výstup na Rysy je jednou z nejkrásnějších horských túr ve Vysokých Tatrách. Trasa stoupá od Štrbského plesa, kolem Popradského plesa a chaty pod Rysmi přes několik exponovaných úseků až na vrchol.

Vysoké Tatry – Slovensko

Typ
1-denní, 2-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovensko
Další státy
Polsko, Slovensko
Počet dní
2
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
30 km
Nejvyšší bod
2500 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Nejmenší velehory světa, domov slovenských VHT turistů a detašované pracoviště těch českých. To jsou Vysoké Tatry. Pro mnohé se toto pohoří rovněž stává místem, kde poprvé přijdou do kontaktu s hranicí velehor (2500 m n.m.). Bez horolezecké průkazky či horského vůdce lze atakovat výškový mezník velehor na například velmi populárním vrcholu Rysy.

Vzhůru na Rysy

Ze Štrbského plesa vyrazte opravdu časně. My pro výstup zvolili období těsně před každoroční uzávěrkou chodníků (1.11. – 15.6.). Koncem roku budete vycházet ještě za tmy a tak si nezapomeňte přibalit čelovku. Takže – červenou značkou až k Popradskému plesu a odtud dál pokračujte po modré až k rozcestí Nad Žabím potokom, kde se vydáte doprava na červenou. Zde již začne pro méně trénované trošku přituhovat. Následuje totiž poměrně strmý úsek na Žabie plesa a posléze dokonce kraťoučký úsek osazený kramlemi a řetězy. Ale technicky nic složitého. Koncem října může být od cca 1800 m n. m. souvisle sníh a tak je vhodné vybavit obuv alespoň nesmeky.

Mineme Chatu pod Rysmi (popřípadě si zde dáme čaj) a pokračujeme kotlem až do sedla Váha, kde se značení stáčí doleva až k vrcholu (vrcholům). V posledním úseku doporučuji zvláště jistou chůzi. Nachází se zde v tuto roční dobu docela hluboký sníh a hrozí pád ze strmého svahu. Překonáním poslední pasáže se ocitnete na vrcholku Rysy (2503 m), kde se za dobrého počasí naskytují opravdu úchvatné výhledy na slovenskou i polskou stranu Tater. Sestup probíhá po stejné trase jako výstup až k Popradskému plesu resp. noclehu v Horském hotelu Popradské pleso.

Tip na druhý den: Ostrva

Ostrva (1984 m n.m.) je sice vrcholem značně nižším, ale hned v úvodu čeká téměř 500 výškových metrů namáhavého stoupání serpentinami. Z rozcestí v Sedle pod Ostrvou dále po červené značce (Tatranská magistrála) přes Batizovské pleso až k Velickému plesu. Odtud pak sestup po zeleném značení do Tatranské Polianky. Druhý den je oproti prvnímu tedy spíše odpočinkovým.

Další zajímavý tip na dvoudenní přechod je pokračovat z Rysů na polskou stranu a kolem jezera Morskie oko na chatu Schronisko PTTK nad Morskim Okiem. Doprava zpět ze zastávky Palenica Białczańska přes Zakopane (transit.podhale.pl)

Výhled z Rysů do Mengusovské doliny, Vysoké Tatry.imní Vysoké Tatry - Rysy a Ostrva
Výhled z Rysů do Mengusovské doliny, Vysoké Tatry.

Nezapomeňte, že stát se vám na horách může cokoli. Je dobré sjednat si cestovní pojištění na Slovensko.

Ubytování a jídlo

  • Horský hotel Popradské pleso
  • Chata pod Rysmi
  • Horský hotel Sliezsky Dom

Ve frekventovanějších obdobích je nutné ubytování rezervovat značně dopředu.

Přístup na začátek

Vlakem z ČR do Štrby, ze Štrby zubačkou na Štrbské pleso

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

omezení v podobě sezónní uzávěrky chodníků 1.11.-15.6.; nutnost pohybu po značených trasách

Základní trasa

Štrbské pleso - Popradské pleso - Žabie plesá - Rysy - zpět na Popradské pleso - Ostrva - Batizovské pleso - Velické pleso - Tatranská Polianka

Orientační rozpis po dnech

1. den: Štrbské pleso – Popradské pleso – rozcestí Nad Žabím potokom – Chata pod Rysmi – vrchol Rysy – Popradské pleso: cca 8 hodin / 17 km

2. den: Popradské pleso – vrchol Ostrva – Velické pleso – Tatranská Polianka: cca 7 hodin / 15 km

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: