Ze Štrbského plesa na Kôprovský štít
Treky

Ze Štrbského plesa na Kôprovský štít

Koprovský štít je jedním z devíti volně přístupných vrcholů ve Vysokých Tatrách. Nachází se nad Mengusovskou dolinou a nabízí nádherné výhledy na všechny světové strany.

Vysoké Tatry – Slovensko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol
Stát
Slovensko
Další státy
Slovensko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
19 km
Nejvyšší bod
2363 m n. m.
Převýšení
1100 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Náročný
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Naše trasa vede od Štrbského plesa, které je právem jedním z nejnavštěvovanějších míst v Tatrách i na Slovensku. Najdete zde několik hotelů, lyžařský areál se skokanskými můstky a samozřejmě krásné pleso, kolem kterého vede procházkový okruh. Člověk by tady klidně mohl strávit půl den, ale my si pohledy na pleso a stánky se suvenýry necháme na odpoledne a rovnou se vydáme na túru.

Turistika začíná

Turistika začíná u bývalého sanatoria Helios (rozcestník Odbočka pri Heliose), kde opustíme asfaltovou silnici a vypravíme se po červené značce. Je příjemné nechat za sebou ten mumraj návštěvníků plesa a pozvolna stoupat lesem. Výhodou Štrbského plesa je, že leží v nadmořské výšce okolo 1350 m, takže oproti ostatním nástupům (např. ze Smokovce) člověk ušetří převýšení skoro 400 m. Lesní pěšina nejprve pozvolna stoupá a později se mírně spouští k Popradskému plesu. Cestou mineme rozcestník Trigan, kde k Popradskému plesu odbočuje i zelená značka, ale je lepší se držet červené. Stezka na Koprovský štít pak odbočuje kousek před Popradským plesem. Je fajn si udělat zacházku pár desítek metrů a pokochat se pohledem na pleso, za kterým se klikatí Tatranská magistrála směřující k vrcholu Ostrva. Zdejší Chata pri Popradskom plese je také super místem pro občerstvení na zpáteční cestě.

Chata pri Popradskom plese, ze Štrbského plesa na Kôprovský štít
Chata pri Popradskom plese, ze Štrbského plesa na Kôprovský štít

Stoupání Mengusovskou dolinou

Až se dostatečně pokocháme a odpočineme si po první hodince šlapání, vydáme se dále. Je třeba se vrátit kousek zpět a u budky, kde leží zásoby pro výnos na Chatu pod Rysmi, vstoupit po modré značce do Mengusovské doliny. Ze začátku mírně stoupáme lesem, který postupně přechází v borovicovou kleč. Asi po kilometru nás čeká rozcestník Nad Žabím potokom, kde definitivně opustíme davy turistů mířící po červené na známý vrchol Rysy. Pokračujeme ještě chvíli pozvolna, než po kamenech přeskáčeme Hincov potok, za kterým začíná první prudké stoupání dnešního dne. Serpentinami nabíráme výškové metry a časem jsou prudší úseky proloženy rovnějšími pasážemi. Že jste dorazili do Hincovy kotliny, poznáte podle nádherné tatranské louky prokládané malými jezírky, která jsou nazývána Hincové oká. Od nich je to jen kousek k Velkému Hincovu plesu.

Mengusovská dolina, ze Štrbského plesa na Kôprovský štít
Mengusovská dolina, ze Štrbského plesa na Kôprovský štít

Na vrchol Kôprovského štítu kolo největšího plesa

Velké Hincovo pleso je opravdu velké, když je se svou plochou 20 hektarů největším plesem ve slovenské části Tater. Původ názvu není úplně jasný, jedna z teorií však říká, že je pojmenováno podle bači Ignáce Hinca. Ať už je to jakkoliv, od plesa nás čeká prudké stoupání přibližně 200 výškových metrů do Vyšného Kôprovského sedla (2189 m). V sedle opustíme modrou značku, která dále pokračuje na Tri Studničky, a vydáme se po červené na závěrečné stoupání po levé straně hřebene. Překonání posledních 200 výškových metrů zabere okolo 40 minut a člověk musí dávat pozor, aby mezi kameny a skalkami neztratil značku. Na vrcholu Kôprovského štítu se nám pak ukážou nádherné výhledy na Velké Hincovo pleso, Temnosmrečinské plesa, známé Rysy, Kriváň, Vysokou, ale i navazující Západní Tatry nebo protější Nízké Tatry.

Veľké Hincovo pleso, ze Štrbského plesa na Kôprovský štít
Veľké Hincovo pleso, ze Štrbského plesa na Kôprovský štít

Na zpáteční cestě

Máte-li zaparkované auto na Štrbském plese, pak vás čeká návrat stejnou cestou. Pokud jste však přijeli „električkou“, můžete se z Popradského plesa spustit po asfaltce (modrá značka) na zastávku Popradské pleso a rovnou nasednout na „tramvaj“. Variantou je také jít z Vyšného Kôprovského sedla po modré Hlinskou dolinou na Tri Studničky. Tato trasa je ale delší a vyžaduje odvoz autem, protože autobus tudy moc často nejezdí.

Ubytování a jídlo

Potřebné vybavení

Na túru není potřeba žádné speciální vybavení. V létě je dobré počítat s odpoledními bouřkovými přeháňkami.

Přístup na začátek

Štrbské pleso je jedním z nejnavštěvovanějších míst Tater. Samozřejmě se zde dostanete pohodlně autem, jen bývá problém zaparkovat. Variantou je tedy využít zubačku ze Štrby (stanice rychlíků a mezinárodních vlaků z ČR) nebo „električku“ ze Starého Smokovce.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Od 1. 11. do 14. 6. probíhá uzavírka chodníku od rozcestníku Nad Žabím potokom až na vrchol.

Základní trasa

Štrbské pleso - Popradské pleso - Koprovský štít - Popradské pleso - Štrbské pleso

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: