Lomnický štít je „bývalá“ nejvyšší hora Vysokých Tater

Lomnický štít je „bývalá“ nejvyšší hora Vysokých Tater

Titulek může být trochu zavádějící, ale když ještě lidé neměli dokonalé měřicí přístroje, mysleli si, že „Lomničák“ je nejvyšším vrcholem Slovenska. Ono se ani není čemu divit, vždyť jeho impozantní pyramidový tvar budí respekt už z dálky.

Lomnický štít je vysoký 2633 metrů. To z něj dělá třetí nejvyšší vrchol Slovenska hned za Gerlachovskou věží (2642 m) a Gerlachovským štítem (2655 m). Díky svým třem hřebenům a ostrému profilu je oblíbeným cílem pro mnoho horolezců.

Výstupové cesty

V dnešní době se na vrchol dostanete jen s průvodcem nebo cestou, která je klasifikovaná jako lezecká. Kdysi vedl na vrchol značený chodník, ale ten už je dnes minulostí a běžný turista se na vrchol dostane jen lanovkou (oficiálně).

K vrcholu vede mnoho neznačených cest, které nekladou velké nároky na techniku, ale na druhou stranu to není ani sobotní výšlap na Sněžku. Jinak řečeno musíte mít v horách něco odchozeno/odlezeno.

Velmi oblíbenou je trasa, která se nazývá „Jordánka“ a začíná od Téryho chaty. Další variantou je začít od Skalnatého plesa a jít pod lanovkou až do Lomnického sedla. Následuje výstup do kotle a jeho následný traverz s přelezem malé stěnky (Emericyho nárek) a následujícím se napojením do rokliny, která vede až k vrcholu. Další trasy jsou Medené lávky a Téryho kuloár.

Pokud jste však příznivci horolezectví, tak si myslím, že západní a jihovýchodní stěny vám nabídnou mnoho prostoru pro testování vašich schopností.

Prvovýstup

Prvním člověkem, který se rozhlédl z vrcholu, byl údajně horník Jakub Fábry a to v druhé polovině 18. století. Výstup byl veden severní stěnou s lehkým lezením. Datum, které se dnes udává k prvnímu turistickému výstupu, je 16. 8. 1793 a postaral se o něj anglický dobrodruh  Robert Townson.

Zajímavosti

Na vrcholu je umístěna nejvyšší meteostanice na Slovensku.

Na Lomnický štít vede lanovka ze Skalnatého plesa (od roku 1940).

„Lomničák“  je nejfrekventovanější vrchol v Tatrách.

Západní stěna je opravdovou lezeckou výzvou. Legendární je cesta „Hokejka“.

Dospělého vyjde zpáteční jízdenka lanovkou kolem tisícovky.

Lomnický štít je první vrchol v Tatrách, kde byly vytvořeny zajištěné cesty.

Není to trochu škoda?

Jsem zastánce toho, že na vrcholech hor by neměly být žádné monstrózní stavby jako je tomu právě na Lomnickém Štítu. Dalšími příklady mohou být Praděd, Signalkuppe či Lysá hora a mnoho dalších. Nejsem však proti žádné malé útulně pod vrcholem jako je tomu třeba na Rysech či na Marmoladě.

Myslím, že hory symbolizují odlehlost a člověk by se na tom neměl snažit nic měnit a dělat z nich turistickou atrakci. Lomnický štít je pro mě nádherná hora s malou kaňkou na vrcholu.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: