Devold of Norway: spojení tradice a inovací

Devold of Norway: spojení tradice a inovací

Devold je norská společnost s dlouholetou tradicí, která propojuje moudrost a dovednost předků s moderními inovacemi. Již 168 let nabízí to nejkvalitnější vlněné oblečení vhodné jak pro volný čas, tak pro pestrou škálu outdoorových aktivit. A není divu. Prověřily jej totiž první norské polární expedice.

„Kvalita si žádá čas.“ To je jedno z hesel společnosti, jejíž historie se začala psát v roce 1853 v norském městě Ålesund. Její zakladatel a vizionář, Ole Andreas Devold (1827–⁠1892), pocházel z rodiny, ve které se práce pro textilní průmysl předávala z generace na generaci. Když mu bylo 20 let, vydal se sbírat zkušenosti k tehdejším mistrům oboru do Německa, odkud si kromě cenných poznatků přivezl také pletací stroj a čtyři tkalcovské stavy. Severská vlněná sága mohla začít…

Jako první začala společnost vyrábět vlněné čepice, rukavice a prádlo, později přibyly také ponožky, pracovní oděvy, termoprádlo a svetry, z nichž některé se staly ikonami a vyrábí se dodnes – např. hrubý vzorovaný svetr „Islender“ nebo elegantní „Blaatrøie“. Toto oblečení původně sloužilo dělníkům a rybářům pracujícím dennodenně v extrémních podmínkách na moři podél norského pobřeží.

Mistr inovací

Aby však bylo možné vysoký standard udržet, bylo zapotřebí dívat se do budoucnosti. Ole Andreas Devold byl na svou dobu velmi pokrokový a nebál se využívat nejmodernější technologie. A tak, když v 60. letech 19. století potřeboval rozšířit výrobu, nechal v nedalekém Langevågu kromě nové a větší továrny postavit také vodní elektrárnu – první v Norsku. O necelá dvě desetiletí později rozsvítilo interiér výrobních hal více než sto žárovek. Bylo to pouhé čtyři roky po Edisonově vynálezu. Ole Andreas Devold byl také prvním v Norsku, kdo začal používat telefon. Propojením administrativních budov v Ålesundu s továrnou v Langevågu se ušetřilo nespočet cest lodí, což výrazně zefektivnilo výrobu.

Přesto si však Ole Andreas Devold dal záležet, aby dal komunitě něco nazpátek. Kromě vytváření pracovních míst nechal také vystavět nemocnice, školky, kostely, obchody s potravinami a mnoho dalšího. Navázal spolupráci s místními farmáři, od kterých v rámci oboustranně výhodného obchodu odebíral tu nejkvalitnější místní vlnu. Ve stejném duchu pokračuje společnost Devold dodnes a při výrobě vlněného oblečení dokazuje, že inovace a moderní technologie mohou jít ruku v ruce s ekologií a udržitelností.

Dnešní nabídka vlněného oblečení je velmi pestrá, proto jsme připravili podrobný návod, jaké parametry při výběru merino oblečení sledovat. O jedinečných vlastnostech vlny merino jsme psali tady.

Polární expedice

14. prosince to bude přesně 110 let, co Roald Amundsen jako první dosáhl jižního pólu. Zvítězil tak v závodě o čas s britskou výpravou Roberta Falcona Scotta. Za úspěchem norské expedice stála vedle precizní přípravy a nesmírného odhodlání také skutečnost, že Amundsen dal přednost tradičním postupům, kdy např. pro přesun využil osvědčené psí spřežení. Tradice se ale držel i v oblékání. Nemalý podíl na jeho úspěchu tak bezpochyby mělo i kvalitní vlněné oblečení.

Nebyl ale jediným slavným polárníkem, který oblékal Devold. Fridtjof Nansen prošel zatěžkávací zkouškou při svém několikaletém driftování okolo severního pólu na lodi Fram zamrzlé v ledu. Během plavby v ledovém sevření si z lodi „odskočil“ na saních směrem k severnímu pólu a dostal se až na 86°13’6” severní šířky – v té době nejsevernější dosažené místo. Úspěšný byl také jeho přechod Grónska na lyžích navzdory sněhovým bouřím a teplotám padajícím k -50 °C. Věříme, že když tenkrát v roce 1888 přezimoval mezi Eskymáky, rozhodně tam se svým vybavením neudělal ostudu.

Norský polárník a badatel Fridtjof Nansen na svých výpravách.
Norský polárník a badatel Fridtjof Nansen na svých výpravách.

Nemůžeme zapomenout ani na Liv Arnesenovou, která v roce 1994 podnikla jako první žena úspěšnou sólo výpravu na jižní pól, kdy bez podpory během 50 dní ujela 1 200 km.

Za více než 160 let fungování značky Devold se změnilo mnohé. Cíle a myšlenky společnosti však zůstávají stejné: dodávat na trh kvalitní a funkční vlněné oblečení, které je pohodlné a chrání lidi před nepřízní počasí.

Devold je jednou z nejstarších outdoorových značek na světe. Vlněné oblečení vyrábí v Norsku již od roku 1853 a během své existence oblékala řadu dobrodruhů, objevitelů i outdoorových nadšenců včetně Fridtjofa Nansena či Roalda Amundsena. I v současnosti je považována za světovou špičku z hlediska kvality produktů a inovací ve zpracování a výrobě z vlny. Devold nabízí širokou kolekci funkčního prádla z merino vlny, ponožek, čepic, tradičních vlněných svetrů i lifestylových produktů. www.devold.cz

Značku Devold na českém a slovenském trhu zastupuje firma North Trappers. V jejich nabídce najdeme celkem 15 skandinávských značek, jako je Dale of NorwayBergansKari Traa a další. www.norskamoda.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: