Recenze: Warmpeace Alaskan – péřovka na medvědí hlídku

Recenze: Warmpeace Alaskan – péřovka na medvědí hlídku

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku Warmpeace Alaskan
Druh sportu outdoor, skialp, lezení
Druh oblečení bunda
Rozdělení podle pohlaví pánské
O jakou vrstvu se jedná třetí (svrchní)
Do jakého ročního období se hodí zimní
Materiál 1 Náplň: kachní peří 90 / 10
Materiál 2 Vnitřní materiál: nylon
Materiál 3 Vnější materiál: nylon ripstop DWR
Hmotnost 630 g
Náplň peří
Plnivost peří 600 cuin
Barevné varianty olive green / olive, direct blue / mars red
Velikostní varianty S–XXXL
Dodává Warmpeace
Více info na www.warmpeace.cz

Zaujalo mě

  • kombinace komorové a prošívané konstrukce
  • extra prodloužený zadní díl
  • izolační vlastnosti

Shrnutí recenze

Co ukrývá relativně malý balíček o hmotnosti 630 g (vč. obalu)? Uvnitř je péřová bunda Warmpeace Alaskan. A tu jsme pro vás otestovali a okomentovali její střih, konstrukci a použití.

PODROBNÝ POPIS

Na úvod

Relativně malý balíček o hmotnosti 630 g (vč. obalu) ukrývá péřovou bundu Warmpeace Alaskan. Ačkoli se na první pohled – povahou materiálu a zdánlivě střihem z menších segmentů – podobá mnoha jiným zateplovacím péřovkám (tzv. péřové svetry pod vnější vrstvu), skutečnost je zcela odlišná.

Popis

ALASKAN patří mezi tzv. „nordické“ typy bundy, což znamená, že je určená do silnějších sušších mrazů a narozdíl od drtivé většiny současných péřovek se jedná o vnější vrstvu oděvu. Konstrukce střihu tedy předpokládá, že pod bundou bude uživatel nosit ještě další vrstvy oblečení.
Současné svrchní péřovky povětšinou vnímám jako poněkud neforemné, buclaté polštáře, a proto mě velice překvapil Alaskan, který umožňuje bezproblémový pohyb. Péřovka, obecně poměrně citlivá na různá prodření a trhnutí nikde zvlášť neodstává od těla.

Detail na kapuci a její stažení - Warmpeace Alaskan.

Zaujalo mě

Bunda zaujme – minimálně s ohledem na určení (nižší teploty, vnější vrstva) – značně anatomickým střihem, který bychom čekali spíš u izolační spodní vrstvy. Toho je docíleno kombinací různě konstruovaných panelů jak prošívané (střihové možnosti), tak komorové  (vynikající tepelná izolace) konstrukce. Tím je zajištěna ohebnost a odlehčení v často ohýbaných, exponovaných místech, kde zase díky pohybu není třeba tolik izolace.
Jako materiál byl použit silnější ripstop nylon, který je pevný a prodyšný. Pára z těla by proto neměla kondenzovat (a následně zmrznout) na vnitřní straně vnějšího materiálu, což bývá častým faktorem omezujícím loft náplně (peří). Vnější ripstop nylon má standardní vodoodpudivou (ne vodotěsnou!) úpravu DWR. Bunda tedy do určité míry odolává i případné vlhkosti zvenčí, ale j potřeba zdůraznit, že se jedná především o bundu do mrazu, nikoli do deštivého a jinak vlhkého prostředí.

Detaily

Jak už je u výrobků Warmpeace zvykem, obecné vlastnosti dotváří i řada detailů. Kapsy na předním díle jsou dostatečně veliké, abyste si v nich mohli ohřát ruce skoro až po předloktí. Dolní tunýlek, ve kterém pružná gumová tkanice přitahuje k bokům vnitřní stěnu bundy, je veden na zadní straně a bocích a vepředu nechává bundu rovnou. Díky tomu se „nenabírá do balonu“ a nevytváří tzv. „husí prsa“. Markatní je prodloužení zadního dílu. Nenašel jsem způsob, jakým by se bunda dokázala samovolně vyhrnout a obnažit majiteli zadek a záda.
Nezbytností u vrchní bundy jsou nastavitelné manžety v dostatečném rozsahu pro různě silná/oblečená zápěstí.

Uvnitř, pod poutkem na zavěšení je malá chlopeň se suchým zipem, která zřejmě slouží ke sbalení kapuce, z níž lze vytvořit naducaný límec. Tady si dovolím trochu kritiky – při balení kapuce „selským rozumem“ se mi potkají dva díly suchého zipu s chlupem a tedy na sobě nedrží. Pokud upravím délku tak, aby se potkaly správné protikusy, je kapuce sbalená jen velmi zlehka. Možná jde jen o můj subjektivní pocit, ale osobně preferuji límec spíše pevnější. Mně by úplně stačilo použít zadní klopu, která jinak vzadu slouží ke zmenšování kapuce.
Límec je dostatečně vysoký, v horní části zipu je použit mikroflís. Jezdec je obousměrný, tj. bundu je možné rozepínat shora i zdola. Jemný vnitřní nylon se dost často chytá do jezdce.

Detail manžety - Warmpeace Alaskan.

Obal na bundu Alaskan

Alaskan je dodáván standardně v transportním obalu. Narozdíl od jiných, většinou prošívaných a tedy menších modelů péřových bund zn. Warmpeace zde není transportní obal přišitý k bundě. Důvodem je jistě především absence vnitřních kapes a pak skutečnost, že poměrně velký obal pevně přišitý v kapse by mohl překážet. Můj osobní názor i zkušenost je ale ten, že takhle mi obal v kapse překáží úplně stejně nepřišitý, což s sebou nese riziko, že v případě potřeby ho zrovna nebudu mít k dispozici, o možnosti úplné ztráty ani nemluvě.

Slovo závěrem

Závěrem poznámka spíše módního charakteru – z určení bundy je zřejmé zaměření především na výkon, a proto se vyrábí pouze v unisex provedení. Je možná až moc prostorná – konstrukce předpokládá rezervy na další vnitřní oblečení – nicméně moje obvyklá velikost M je v tomto případě i s použitím islandského vlněného svetru přece jen předimenzovaná a perfektně sedne spíše na postavu obvykle užívající velikost L. Na druhou stranu to sebou přináší právě ty velké kapsy a extra prodloužená záda.

Nedokážu dohlédnout na široké spektrum využití této bundy, od horolezce na štandu, přes polárníka při odpočinku nebo při noční „medvědí hlídce“ až třeba po filmové štáby nacházející se v suchém mrazivém prostředí. Každopádně je to bunda „na ven“ a „navrch“.

Další informace

WARM on body = PEACE in soul pro českého výrobce v podstatě znamená „dokud jsi v teple, houby se ti děje“. Od roku 1986, kdy vznikla jejich první péřovka, se snaží této myšlence podřídit zaměření všech jejich výrobků.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: