Via ferraty nad Lago di Garda

Via ferraty nad Lago di Garda

Všude jinde se via ferratová sezóna neodvratitelně chýlí ke svému konci. Stabilní počasí brzy vystřídají podzimní plískanice. Nad Lago di Garda ale sezóna s podzimem začíná!

Letní měsíce a spalující sluneční žár jsou na Lago di Garda ideální akorát tak pro povalování se na pláži, případně osvěžující vodní sporty. Kdo chce šplhat po skalách, vyráží do údolí říčky Sarca na jaře nebo na podzim.

O via ferratách v okolí Lago di Garda se už dlouhodobě tvrdí, že patří k vůbec nejkrásnějším v Evropě. A skutečně. Logické linie, atraktivní lokality a neobyčejná atmosféra, to je jen zlomek toho, co řadí zdejší zajištěné cesty na pomyslný vrchol žebříčku. Vybírat je opravdu z čeho. Od krátkých ferratových legrácek až po seriózní celodenní horské túry na vrcholy tyčící se nad jezerem. A ještě jedna navíc – legendární via ferrata Rino Pisetta!

Turistické mapy a průvodce po ferratách u Lago di Garda vybírej na www.KnihyNaHory.cz nebo v prodejně v Klubu cestovatelů (Masarykovo náb. 22, Praha).

Podrobnější článek o ferratách u Lago di Garda čti tady. Popisy ferrat vč. mapy najdeš na www.SvetOutdooru.cz/hory

Rino Pisetta – nejtěžší zajištěná cesta v Itálii

Via ferrata vytyčená v jižní stěně vrcholu Cima Garzolet (967 m) je údajně vůbec nejtěžší zajištěnou cestou v Itálii. Zcela určitě se však jedná o věhlasnou klasiku, která byla instalována už v roce 1982 a rozhodně byste ji neměli vynechat. Samozřejmě pokud máte silné paže a poměrně slušný fyzický fond. V opačném případě byste mohli tvrdě narazit. Cesta totiž vede z velké části po hladké stěně skoupé na jakékoliv přirozené chyty a stupy a překonává tímto způsobem výškový rozdíl téměř 400 metrů. Takže hlavní oporou je lano a dobrá technika nohou na tření. Výhledy z vrcholu na masív Brenty a Monte Casale jsou však dost dobrou odměnou za všechnu tu předchozí dřinu.

Sentiero del Colodri – pro začátečníky i děti

Zcela na opačném pólu obtížnosti než Rino Pisetta stojí via ferrata vedoucí na vrcholek Monte Colodri přímo nad městečkem Arco. Jedná se o ideální zpestření dne na krátké zajištěné cestě o obtížnosti B/C. Ale to jen díky závěrečnému krátkému výšvihu po kramlích. Jinak cesta vede po položených plotnách a širokých římsách, takže je reálně ještě mnohem jednodušší a tím ideální i pro rodinky s dětmi. Doporučuji například v horkých dnech, kdy nemáte náladu či energii lézt do rozpálené stěny na celý den,

Via dell‘ Amicizia – nekonečné žebříky

Právě takovým celodenním počinem je via ferrata Via dell‘ Amicizia, která po nekonečných žebřících stoupá snad až do nebe přímo nad hladinou gardského jezera hluboko pod vámi. Rozhodně se nenechte odradit skoro až nekonečným nástupem k velké kapli, která je vidět vysoko ve stěně už z městečka Riva u pobřeží. Kousek nad horskou chatou nedaleko kaple totiž začíná několik prvních lezeckých úseků. I když to, na co se těšíme nejvíce je až v horních dvou třetinách ferraty. Série předlouhých žebříků, z toho nejdelší až 70ti metrový, překonávají strmé stěny a právě zde vznikají ty tolik typické ferratové fotografie z Lago di Garda. No prostě velká paráda a seriózní horský výstup více jak 1000 výškových metrů na vrchol Cima SAT (1246 m).

Rio Sallagoni – jako ještěrka

A jedna taková malá „legrácka“ na závěr. I tak by se dala nazvat moderní via ferrata Rio Sallagoni vedoucí v úzkém kaňonu pod hradem Drena. Začínáte na úrovni potoka abyste záhy po kramlích vyšplhali na stěny soutěsky a nad vodou se proplétali kaňonem jako ještěrky z jedné strany na druhou. Po opuštění nejužší části vás pak čeká i perlička v podobě lanového mostu a na závěr výstup k historickému hradu a ospalé vesničce Drena.

Tímto výčet zajištěných cest v okolí Lago di Garda rozhodně nekončí. Jedná se jen o takovou malou upoutávku abyste následně mohli objevovat další vyhlášené kousky jako údajně nejkrásnější via ferratu Gerardo Sega, nově zrekonstruovaný Ferrata Monte Albano nebo „revolucionářskou“ Ernesto Che Guevara na Monte Casale. Přejeme krásné zážitky v outdoorovém ráji!

Se souhlasem převzato z horomagazin.cz

Zkušenosti čtenářů

Honza

Rino Pisseta je top, byl jsem tam nekolikrat:)
Fotky zde: https://alpskyvudce.cz/?page=ferraty&id=471

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: