Na vrchol SAT po exponované via ferratě dell’Amicizia
Feraty

Na vrchol SAT po exponované via ferratě dell’Amicizia

Via ferrata dell´Amicizia na vrchol Cima SAT a nabízí velmi vzdušné lezení s řadou žebříků a letecké výhledy na jezero Lago di Garda i podhůří italských Alp.

Lago di Garda – Itálie

Nejvyšší bod
1245 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata B/C
Lanovky

ne

Celkový čas
6-7 hodin
Doba lezení

2 h

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Máte rádi ferraty s žebříky? Nebo jste ještě žádnou podobnou feratu nelezli? Via dell´Amicizia (v překladu Cesta přátelství) vám poskytne trénink v podobě deseti různě dlouhých i rozdílně nakloněných žebříků.

Nástup

Auto zaparkujeme na okraji Rivy del Garda a po široké betonové cestě zamíříme ke středověké pevnosti Bastione. Dále již pokračujeme vzhůru po stezce (č. 404) okolo chaty Capanna Santa Barbara s bistrem (většinou zavřeno), cestou se můžeme podívat na malebnou kapli s krásným výhledem a po hodině a půl stoupání se ocitáme u heliportu, nad kterým začíná samotná ferrata.

Nekonečné žebříky

Traverzy obtížnosti B střídají chodecké pasáže. Druhý skalní blok překonáváme pomocí strmých žebříků (B/C). Následuje opět dlouhý chodecký terén. Zde se nacházíme v polovině feraty a máme před sebou soustavu žebříků, které měří dohromady přes 70 metrů! Lesem dojdeme až k poslední skále, kde je důležité neminout odbočku a po několika dalších žebřících dolezeme až na samotný vrchol Cima SAT (1245 m).

U italské vlajky na vršku si dopřejeme odpočinek po dvou hodinách lezení. Z Rivy del Garda je to nahoru téměř 1200 výškových metrů! Odměnou po dlouhém nástupu a vzdušně vedené ferratě jsou výhledy do širokého okolí, zejména na jezero Lago di Garda, jehož vody se blyští ve více jak kilometrové hloubce.

Turistické mapy a průvodce po ferratách u Lago di Garda vybírej na www.KnihyNaHory.cz nebo v prodejně v Klubu cestovatelů (Masarykovo náb. 22, Praha).

TOPO ferraty Via dell´Amicizia si můžeš vytisknout z webu Bergsteigen.com

Sestup

Sestup také není zadarmo. Na prvních deset metrů se nám ještě hodí ferratové sety, od heliportu již vede strmá pěšinka lesem, která v serpentýnách klesá dolů do Rivy. Na horní úsek sestupu je příjemné mít trekové hole. Chrti, co mají moc energie, můžou od rozcestí u heliportu pokračovat přes sedlo Boca Pasumer (980 m) ještě k okruhu po stopách 1. světové války a po ferratách Foletti či Sussati sestoupit do Biacesa di Ledro.

Kdy vyrazit? Východní svah dovede být hodně rozpálený sluncem a již v dubnu zde může být opravdu horko. Je důležité nepodcenit množství pitné vody a vyhnout se příliš horkým slunečným dnům.

Ferratu Via dell’Amicizia můžete zdolat i na zájezdu CK Alpina – Lago di Garda – ferraty

Příjezdové místo

Možnost parkování přibližně 300 metrů severně od přístavu u západního silničního obchvatu městečka Riva del Garda.

Výstup

Parkoviště – promenádní cesta č. 404 – chata Capana S. Barbara (560 m n. m.) – Ferata Via dell’Amicizia – Cima SAT (1 245 m n. m.).

Sestup

Obtížnost (popis)

Technicky mírně obtížné, ale extrémně vzdušné, nutná odolnost proti závratím. Velké nebezpečí pádu kamenů. Svým převýšením je naprosto nevhodná pro začátečníky a děti.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Natálie

OPravdu nevšední zážitek. Leze se kolmo nad jezerem Garda, opravdu parádní výhledy zaručeny 🙂

Zdenal
Natálie:

Ahoj Natalie, nemas nahodou info o soucasnych podminkach kolem Lago di Garda? Diky!
/Z

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: