Ferrata Rio Sallagoni
Feraty

Ferrata Rio Sallagoni

Hravá ferrata Rio Sagalloni poblíž Lago di Garda v podhůří italských Alp vede úzkou soutěskou těsně nad kaskádami stejnojmenného potoka ke zřícenině hradu Drena.

Lago di Garda – Itálie

Nejvyšší bod
347 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C
Lanovky

nejsou

Celkový čas
do 2 hodin
Doba lezení

75 minut

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Unikátní ferata Rio Sallagoni, která nás provede soutěskou podél stejnojmenného potoka, stojí opravdu za to. Ze severního břehu od městečka Riva del Garda dojedeme k nástupu za 15 minut. Zaparkujeme na parkovišti u silnice mezi vesnicemi Dro a Drena a již od auta můžeme vyrazit ve feratovém vybavení. Za 15 minut ucítíme závan chladnějšího vzduchu ze soutěsky. Začíná traverz skrz úzký kaňon, téměř na začátku narazíme na nejtěžší místo s klasifikací C a pokračujeme cik cak nad potokem. Následuje střední, poměrně dlouhá chodecká pasáž. Pro někoho odpočinek, pro jiné adrenalin v podobě dvou lanových mostků.

Turistické mapy a průvodce po ferratách u Lago di Garda vybírej na www.KnihyNaHory.cz

TOPO ferraty Sallagoni si můžeš vytisknout z Bergsteigen.com

Téměř po hodině strávené na feratě následuje třetí část, která není zajištěna ocelovým lanem, ale pouze kramlemi či kovovými kolíky. Jde se doslova korytem potoka, někdy se skáče i z kamene na kámen. Kdo by si netroufl nebo pokud by bylo moc vody, lze přejít malý mostek a pěšinou doleva jít nahoru na konec feraty. Osobně si však tuto část nechci nikdy nechat ujít. Pro snadnější orientaci je dokonce značena modrými puntíky. Na konci vylezeme nahoru po několika kramlích a po 10 minutách se ocitáme u příjemného hrádku Drena z 12. století. Z nádvoří a z věže středověkého hradu je krásný výhled na údolí Sarca, kdo touží po občerstvení, nalezne zde i malé bistro. Přímo od vyhlídky sestupujeme cca 30 minut po pěšině skrz vinice až na parkoviště.

Kdy vyrazit? Prakticky kdykoliv – několikrát jsem ji šla i za deště a také to šlo. Nejtěžší úvodní úsek je v lehkém převisu, jinak bývá soutěska lehce mokrá celá. Ideální program na špatné počasí, samozřejmě s výjimkou bouřky. Všudypřítomná vlhkost pak dopřává místní vegetaci ideální podmínky pro růst, a tak se tu setkáte s břečťanem, mechem i kapradím.

Tuto, ale také další ferraty můžete poznat na zájezdu CK Alpina – Lago di Garda – ferraty

Příjezdové místo

Pro nástup na feratu je nejlepší přiblížit se vozem do obce Dro, odtud jet směrem na obec Drena a po čtyřech kilometrech zastavit po pravé straně na velkém parkovišti u hřiště.

Výchozí bod

Cestu k soutěsce už najdete snadno. Po 15 minutách dojdete k začátku jištěné cesty. Ta po celou dobu vede velmi úzkou soutěskou přímo nad potokem.

Výstup

parkoviště – sestup k začátku feraty rozcestník „Lavini Dro“ – průstup feraty na řekou Rio Sallagoni – konec zajištěné cesty

Sestup

Ferata ústí k asfaltové cestičce, přes kterou se po 150 metrech dostanete na hlavní cestu. Samozřejmě půjdete směrem dolů a za cca 150 metrů jste zpět na parkovišti.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: