Via ferrata Rino Pisetta
Feraty

Via ferrata Rino Pisetta

Rino Pisetta je nejtěžší via ferrata v okolí jezera Lago di Grada v italských Alpách. Vede skalní stěnou s několika převisy nad vesnicí Sarche.

Okolí jezera Lago di Garda – Itálie

Nejvyšší bod
967 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata E
Lanovky

ne

Celkový čas
5-6 hodin
Doba lezení

3 h

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Jedna z nejtěžších ferrat vůbec vede jihovýchodní stěnou Cima Garzolet poblíž jezera Lago di Toblino. Původně horolezecká cesta V. stupně obtížnosti byla zajištěna pouze fixními lany s minimem dalších umělých pomůcek. Na přibližně 600 metrech převýšení překonává několik kompaktních velmi těžkých pasáží, kde není moc stupů. Mezi nimi jsou vmezeřeny lehčí úseky vedoucí po skalních římsách.

V horní třetině cesty, po přelezení extrémně vzdušného výšvihu, se ráz cesty mění. Odtud se prochází po travnatých a křovinatých pásech s občasnými zajištěnými skalními věžičkami.

Turistické mapy a průvodce po ferratách u Lago di Garda vybírej na www.KnihyNaHory.cz nebo v prodejně v Klubu cestovatelů (Masarykovo náb. 22, Praha).

TOPO ferraty Rino Pisetta s vytiskni z webu Bergsteigen.com

Cesta má sportovní charakter, je vhodné ji absolvovat bez zbytečné zátěže, a lze ji doporučit fyzicky zdatným a zkušeným ferratistům.

Tuto, ale také další ferraty můžete poznat na zájezdu CK Alpina – Lago di Garda – ferraty

Příjezdové místo

Sarche, 250 m n. m.

Výstup

Sarche (250 m n. m.) – nástup zajištěné cesty (570 m n. m.) – Via ferrata Rino Pisetta – Cima Garzolet (967 m n. m.)

Sestup

Cima Garzolet (967 m n. m.) – Ranzo (740 m n. m.) – Sarche (250 m n. m.); cesta je náročnější na orientaci, hodí se kvalitní a podrobná mapa

Obtížnost (popis)

velmi těžké až extrémně těžké; velmi náročné fyzicky; ve střední části hliněné svahy, z kterých hrozí nebezpečí pádu kamenů

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Honza

Nejobtížnějších pasáží za D je několik. První je hned v úvodu, další zhruba v půlce, po které následuje konstantně těžký úsek za C/D a poslední „déčko“ je pod vrcholem.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: