Via ferrata Monte Albano
Feraty

Via ferrata Monte Albano

Via ferrata Monte Albano je jednou z nejtěžších ferat v okolí jezera Lago di Garda v italských Alpách. Krátká sportovní cesta vede velmi strmě a exponovaně nad městečkem Mori.

Lago di Garda – Itálie

Nejvyšší bod
660 m n. m.
Horolezecké úseky
ferata C/D
Lanovky

ne

Celkový čas
3-4 hodiny
Doba lezení

2 h

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Krátká sportovní cesta v jižní stěně skalního zlomu severně od města Mori. Ferata je vedena velmi exponovaně a strmě, zajištěná je v podstatě jen fixními lany a pár kolíky. její oblíbenost spočívá v kombinaci krátkého nástupu, krásného technického lezení a možností ji absolvovat po celý rok díky její expozici a vystavení slunečním paprskům. K tréninku ji využívají i vrcholoví horolezci.

Nástup

Z městečka Mori vede značená cesta okolo kláštera Monte Albano až k nástupu. Nepříliš náročný, zhruba třicetiminutový nástup nás přivede na příjemnou travnatou louku s bouldery, pitnou vodou, lavičkami a záchody. Odsud lze krásně pozorovat celou linii feraty – k hledání nám pomůže mapa s vyznačenou feratou (topo).

Turistické mapy a průvodce po ferratách u Lago di Garda vybírej na www.KnihyNaHory.cz nebo v prodejně v Klubu cestovatelů (Masarykovo náb. 22, Praha).

TOPO ferraty Monte Albano si vytiskni z webu Bergsteigen.com 

Exponované lezení

Popojdeme ještě pět minut lesem až k samotné skále. Hned první úsek může být pro někoho obtížný, je zde několik ocelových kolíků, ale bez ocelového lana. Pokud jdete ve skupince, doporučuji vzít si s sebou několik smyc nebo krátké lano. Po krátkém, ale úderném výšvihu následuje série kolmých kramlí. Psychicky nejnáročnější část máme ještě před sebou. Vzdušné traverzy jsou opravdu exponované a římsa rozhodně není široká (obtížnost C). Fyzicky se dají bez problémů zvládnout. Římsy přecházejí v traverzující pěšinku a v závěru lezeme opět přímo vzhůru po strmých kramlích – fyzicky nejobtížnější část (obtížnost D).

Sestup

Na konci feraty na nás čeká zasloužená lavička. Návrat zahájíme po pěšině směrem vzhůru a po louce obejdeme strmou skálu, kterou jsme právě vylezli. Teprve poté začíná klesání a po půlhodince už můžeme obdivovat svůj výkon od piknikového místa s bouldery.

Ferratu lze zvládnout za necelý půlden a je určena pro zkušené feratisty, kteří jsou fyzicky v kondici a nemají problémy zvládat exponované traverzy.

Kdy vyrazit? Téměř kdykoliv, ale rozhodně ne za mokra ani za příliš velkého horka. Rozpálené lano v převisu není nic příjemného.

Příjezdové místo

Mori, 200 m n. m.

Obtížnost (popis)

  • velmi těžké; místy mimořádně vzdušné a exponované; převýšení cca 200 m, délka cca 500 m;
  • sestupová zajištěná cesta mírně obtížná

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: