Největší meandr na říčce Smědá – Harta

Největší meandr na říčce Smědá – Harta

Bývá tak nazýván nejen hluboký údolní zářez řeky Smědé mezi Frýdlantem v Čechách a Vískou, ale i skalnatý pahorek nedaleko západního okraje města Frýdlantu, který je obtékán téměř ze čtyř stran říčkou Smědá.

V tomto skalnatém ostrohu byl v sedmdesátých letech století proražen tunel pro železniční trať Liberec – Zawidóv. Na počátku 20. století byl u Harty postaven jez, u něhož začíná přívodní kanál procházející druhým tunelem pahorku a výškový rozdíl na konci obou cest je využit pro výrobu elektrické energie v malé elektrárně. Ta stojí u úpatí ostrohu, odkud je krásně vidět na viadukt, po kterém trať překonává řeku a pokračuje do tunelu ve skalní stěně.

Takřka kruhový meandr řeky Smědé činí z této nejatraktivnější část údolí řeky s malebným skalnatým okolím a pro turisty je zajímavé, že celý říční oblouk lze projít po žlutě značené trase, ale při zvýšeném stavu vodní hladiny bývá pěšina podél říčky zaplavená, tudíž neschůdná. Oblastí se čas od času prožene velká voda, která tu, i když se to nezdá, většinou napáchá značné škody.

Na východním okraji meandru stojí v lese kamenný pomníček Karla Neumanna z Poustky, kterého tu 21. března 1928 zabil padající strom. V srpnu 2010 pomníček poničila voda z rozvodněné Smědé, ale členové spolku Patron ho opravili již na jaře příštího roku.

Přístup

Z Frýdlantu po zelené značce SV směrem proti proudu Smědé k rozcestí Harta (3 km). Odtud okruh po žluté značce cca 2,5 km.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: