HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jitka Střihavková

Články autora

Vyhlídková věž v Třeboni

Osada Třeboň je poprvé uváděna v roce 1262, v roce 1960 město získalo lázeňský statut.

Železniční zastávka Kaproun

Železniční zastávka Kaproun

Lesní železniční zastávka Kaproun, která leží na trase úzkokolejky mezi Jindřichovým Hradcem a Novou Bystřicí, získala v roce 2011 zvláštní cenu v každoroční soutěži o nejkrásnější nádraží u nás.

Peršlák a nejsevernější místo Rakouska

Peršlák a nejsevernější místo Rakouska

V blízkosti státní hranice s Rakouskem stojí osamocená budova – Lesní hotel Peršlák.

Hrad Nové Hrady

Hrad Nové Hrady

Původně gotický hrad byl založen kolem poloviny 13. století na ostrohu nad říčkou Stropnicí jako strážní hrad nedaleko místa, kde obchodní stezka (tzv. Vitorazská) překračovala zemskou hranici. Majitelé byli Vítkovci, pak Rožmberkové a Švamberkové.

Kámen republiky

Kámen republiky

V blízkosti hotelu Peršlák je umístěný Kámen republiky. Vznikl v roce 1938, kdy do zdejší budovy finanční stráže narukovali při mobilizaci čeští vojáci.

Strážná hora

Strážná hora

Nejvyšší místo města Třebíč (480 m), které je také nazýváno Kostelíček. Stojí tu raně barokní kaple Povýšení sv. Kříže, kterou tu vystavěl v letech 1644 – 1645 zednický mistr Jan Fulík.

Rozhledna Libín

Rozhledna Libín

Z Prachatic je to už jen skok na Šumavu, proto se okolní rozsáhlá a členitá vrchovina nazývá Šumavské podhůří. Jejím nejvyšším bodem je výrazný, asymetrický a z dálky viditelný vrch Libín o nadmořské výšce 1096 m, který je navíc zvýrazněn bílou kamennou rozhlednou. Z Prachatic je to už jen skok na Šumavu, proto se okolní rozsáhlá a členitá vrchovina nazývá Šumavské podhůří. Jejím nejvyšším bodem je výrazný, asymetrický a z dálky viditelný vrch Libín o nadmořské výšce 1096 m, který je navíc zvýrazněn bílou kamennou rozhlednou. Z Prachatic je to už jen skok na Šumavu, proto se okolní rozsáhlá a členitá vrchovina nazývá Šumavské podhůří. Jejím nejvyšším bodem je výrazný, asymetrický a z dálky viditelný vrch Libín o nadmořské výšce 1096 m, který je navíc zvýrazněn bílou kamennou rozhlednou.

Městská věž v Třebíči

Jednou z dominant města je věž při kostele sv. Martina, postavená kolem roku 1335 jako součást městského opevnění.

1 2 3 15