Nejlepší vařiče: výběr testerů Světa outdooru

Nejlepší vařiče: výběr testerů Světa outdooru

Přehled outdoorových vařičů: plynových, benzinových, lihových, všežravců i kompaktních vařících systémů. Jaký vařič zvolit do vaší cestovní kuchyně, poradí tým testerů Světa outdooru.

Výběr týmu Světa outdooru a horského vůdce UIAGM/IFMGA Vojtěcha Dvořáka obsahuje položky, které odpovídají trendům, které sledujeme pravidelně na veletrzích a na trhu, ale taktéž i osobním zkušenostem. Je to vybavení, které buď sami používáme, nebo bychom si vzali na výpravy do divočiny, k vodě nebo do hor. Tipy na vařiče neobsahují solární ohřev, vařiče na speciální směsi nebo vybavení pro vaření na otevřeném ohništi.

JSME ODBORNÍCI NA VYBAVENÍ

Testujeme od roku 1997. Více než 1000 produktů. Přes 14 000 hodin testování na stovkách výprav do celého světa.
V týmu testerů Světa outdooru, vedeném horským vůdcem UIAGM Vojtou Dvořákem, je řada špičkových sportovců a lidí, kteří outdoorové vybavení používají doslova denně. Sledujeme trendy a účastníme se odborných akcí u nás i v zahraničí. Na každé recenzi pracuje více lidí. Snažíme se stále zlepšovat a učit.
Výsledek recenze si nelze koupit. Stejně jako zařazení do výběru nejlepšího vybavení.

Podrobné recenze vybavení na vaření

Bez vařiče si snad nikdo z nás neumí představit jakoukoliv akci trvající od dvou dnů výše. Vařič rozpouští sníh a vyrábí vodu, ohřívá vodu pro přípravu tekutin nebo ohřívá jídlo. Vaření bývá kromě zajištění potřebných tekutin a energie i společenskou událostí či činností před cestou nebo před spaním. Ve stěně, v iglú, pod plachtou, ve stanu nebo ve winterraumu horské chaty. Při výběru vařiče řešte plánovanou aktivitu a destinaci, dostupnost paliva, hmotnost vs. skladnost a dosavadní pozitivní či negativní zkušenosti s původním vařičem.

Podrobněji jsme se různým otázkám při výběru vařiče věnovali v článku Jak vybrat vařič.

Plynové vařiče do 100 g

Nejprodávanější a asi nejrozšířenější kategorie vařičů. Kromě nízké hmotnosti jsou i skladné. Uvádíme pouze ty vařiče, které se na kartuši šroubují. Pamatujte že závětří vždy zvyšuje výkon vařiče. A titanové nádobí hůře vodí teplo, tak s výkonem na MAX opatrně.

primus-FIRESTICK STOVE TISOTO WINDMASTER STOVEvařič-GSI-Pinnacle Canister Stove
Primus Firestick TiSOTO Windmaster with 4FlexGSI Pinnacle Canister
Perfektně sbalitelný turistický vařič se samostatným piezo zapalovačem. Ramena hořáku jsou vyrobena z titanu. Součástí je vlněný obal na vařič, který můžete použít také jako ochranu při manipulaci s horkým nádobím.Windmaster je určený do náročných podmínek. Stabilní výkon zajišťuje patentovaný Soto microregulátor tlaku. Díky tomu hoří vařič dobře i při nižších teplotách a poskytuje tak dostatečný výkon. Konkávní tvar hořáku chrání plamen před sfouknutím.Vařič se slušným výkonem a velmi jemnou regulací výkonu, pro pohodlné vaření. Nízká hmotnost v kombinaci s velkou sbalitelností. Snadná manipulace i v zimních rukavicích. Kompatibilní s nForm systémem.
Hmotnost: 83 gHmotnost: 87 gHmotnost: 68 g
Cena: 3 299 KčCena: 1 990 KčCena: 1 390 Kč

Plynové vařiče nad 100 g

Vařiče v této kategorii jsou určeny buď pro vyvařování nebo na výpravy, kde nepočítáte každý gram. Nezapomínejte na fakt, že ušetřit můžete i vhodným výběrem nádobí nebo sledováním vodních zdrojů tak, abyste minimalizovali transport vody. Ta se vždy pronese.

Pinguin Mantisprimus EXPRESS SPIDER II STOVE
Pinguin MantisPrimus Express Spider IIYATE Mountaineer
Pevný a stabilní samostatně stojící plynový vařič, který bez problémů zvládne větší zatížení a díky širokému hořáku a předehřevu plynu bude vaření s ním velmi rychlé i v nepříznivých klimatických podmínkách.Vařič je extrémně odolný a stabilní díky své perfektní konstrukci. Dá se jednoduše složit do velikosti dlaně. Díky systému předehřívání plynu před spalováním je vařič vhodný pro vaření v zimě nebo vyšších nadmořských výškách.Velmi malý a skladný plynový vařič. Dodává se s plastovým pouzdrem. Velmi plynulá regulace plamene usnadní ohřívání na mírném plameni. Jednoduchá konstrukce.
RECENZE
Hmotnost: 145 gHmotnost: 200 gHmotnost: 110 g
Cena: 1 166 KčCena: 1 990 KčCena:799 Kč

TIP na legendární vařič vyrobený v Česku: VAR 2

Legendární český vařič, který už před sametovou revolucí vařil a pomáhal českým nadšencům objevovat nejenom místní, ale i alpské či himalájské končiny. Tenhle pracant ve své době nejlehčí vařič na světě! Kolik toho tenhle úderník navařil, žádný jiný nezopakoval. Stále k vidění v terénu a stále k prodeji.
Hmotnost: 110 g
Cena: 699 Kč

Benzínové rakety/všežravci

Drsoň, který se chystá do hor nebo do exotických krajů bez dostupnosti plynových kartuší by se měl poohlédnout po vařiči, který jede na něco, co se čepuje na každé benzínové pumpě.

Celá řada vařičů umožňuje využít různá paliva. V civilizaci vařte na plynu a v divočině na všem co teče. A hoří!

OPTIMUS Nova+
Coleman Unleaded FeatherMSR XGK II ExOPTIMUS Nova+
Kompaktní benzínový vařič s vyklápěcími podpěrami. Vařič je vybaven závětřím a předehřevem. Exceluje ve větru a v zimních podmínkách.Expediční vařič navržený tak, aby vyhovoval podmínkám i na těch nejnáročnějších expedicích. Funguje na všechna tekutá palivaMultipalivový vařič pro ty nejnáročnější. Plamen vařiče lze regulovat pohodlně z dálky pouhým otáčením příruby hadice, díky čemuž se také ušetřilo 30 g na hmotnosti.
Hmotnost: 658 gHmotnost: 471 g Hmotnost: 430 g
Cena: 3 199 KčCena: 5 877 KčCena: 5 220 Kč
Soto StormbreakerPrimus MultiFuel IIIOPTIMUS POLARIS OPTIFUEL
SOTO StormbreakerPrimus MultiFuel IIIOPTIMUS Polaris Omnifuel
Vícepalivový vařič, který pro spalování jiného paliva nepotřebuje výměnu trysek. Navíc není třeba kapalné palivo předehřát, aby zplynovatělo, k přeměně z kapaliny na plyn dojde ihned po zapálení.Všestranný vařič, který funguje na plyn, benzín, naftu, petrolej a dokonce i na letecké palivo. Trysky jsou zřetelně označeny pro každý druh paliva a připevněny k podpěrám tak, aby se nikdy neztratily.Hybridní multipalivový vařič si výborně rozumí s plynem, benzinem, petrolejem, naftou i tryskovým palivem, aniž byste museli měnit trysku.
RECENZE
Hmotnost: 443 gHmotnost: 442 gHmotnost: 475 g
Cena: 5 790 KčCena: 5 390 KčCena: 6 380 Kč

Liháče

Liháče jsou buď na pevné lihové kostky, které však špiní nebo na tekutý líh, který špiní minimálně. Při vaření na lihu máte perfektní kontrolu nad zbývajícím množství paliva. Gramaři nedají dopustit na vaření na lihu. Funguje perfektně v létě. Pro vaření v zimě nebo pro rozpouštění sněhu již není vhodný.

evernewTRIAD-VARGOesbit
KOMPLET EVERNEW DX SETVARGO TRIAD ESBIT Titanový vařič
Kompletní multifunkční Evernew DX Set, který zahrnuje lihový vařič, závětří a stojánek.Vařič je vyrobený z ultra-lehkého kvalitního titanu. Jeho konstrukce je jednoduchá a odolná a má perfektní funkčnost.Nejlehčí vařič na tuhé palivo z titanu. Je neuvěřitelně silný, odolný a ultra-lehký.
Hmotnost: 86 gHmotnost: 28 gHmotnost: 11.5 g
Cena: 2 580 KčCena: 1 090 KčCena: 395 Kč

TIP na nezničitelnou klasiku: VAŘÍK

Mnozí o něm slyšeli, někteří ho zahlédli, málokdo měl ale tu čest si na něm připravit kávu. Malý, skládací, hliníkový vařič vyrobený Kovodružstvem ve Svratouchu na Vysočině. Jde o skladný „varný systém“ s dřevěným držadlem pokličky, který funguje na pevný i tekutý líh.
Hmotnost: 180 g
Cena: 490 Kč (těžko k sehnání)

Vařící systémy

Pro rychlý ohřev vody, rozpouštění sněhu nebo ledu jsou ideální tzv. vařící systémy. Jedná se o kompaktní set nádoby s izolací, tepelným výměníkem a závětřím. Vařič je integrován do celého systému. Vše je možno sbalit do nádoby. Po sestavení je možno přenášet jako celek. Některé systémy je možno i zavěsit při vaření ve stěně.

jetboil-varic-flash-2-0MSR Reactor 1,7 L
Jetboil FLASH 2.0MSR Reactor 1,7 LMeva Tripper
Souprava na vaření kombinuje hořák a varnou nádobu v jednom. Nádoba díky lisovanému aretačnímu systému sedí pevně na vařiči, takže nehrozí žádné náhodné vylití. Tepelný výměník na dně nádoby výrazně zabraňuje úniku tepla, zvyšuje účinnost vařiče a snižuje spotřebu plynu.Vařič s naprosto unikátní ochranou proti větru. Profilovaný tepelný výměník trvale spojený s nádobou o obsahu 1,7 litru zcela zakrývá hořák a dokonale využívá sálavé teplo. Obsahuje vnitřní regulátor, který vyrovnává tlak paliva a udržuje konstantní hoření.Plynový varný systém o výkonu 1 kW. Součástí je integrovaná nádoba na 0,8 l s tepelným výměníkem, díky kterému má vařič až 1/3 spotřebu oproti ostatním vařičům. Kartuše do 230 g se dají sbalit do vnitřku vařiče. Spotřeba plynu 73 g/h.
Hmotnost: 427 gHmotnost: 496 gHmotnost: 750 g
Cena: 3 699 KčCena: 8 399 KčCena: 1 473 Kč

TIP na vařič i gril v jednom: Meva Dual Compact

Meva Dual Compact nabízí dvě plotýnka a možnost grilování. S váhou 2,5 kg je vhodný pro převoz v autě nebo v lodi. Funguje pouze s kartušemi 230 g nebo 450 g se závitem. Velké přenášecí madlo vám usnadní přenášení. Možnost složení pak umožňuje bezpečnou přepravu. Plyn se do vařiče přivádí hadicí, takže stabilita celého systému je zajištěna.
Hmotnost: 2 500 g
Cena: 2 115 Kč

Jak jsme vařiče vybírali?

Výběr nejlepších vařičů do přírodyje dílem týmu testerů a spolupracovníků Světa outdooru. Garantem článku je Martin Slezáček a podíleli se na něm také horský vůdce Vojtěch Dvořák, šéfredaktorka Světa outdooru Natálie Kohoutková, Ondřej Müller, David Gladiš a další.

Další nejlepší vybavení

Zkušenosti čtenářů

Eric

Ještě bych zmínil Robens Fire Midge, super volba pro ty, kteří počítají každý gram váhy a záleží jim i na sbalitelnosti. Na vyváření to sice není, ale v kombinaci s titanovým hrnkem je to nejlehčí možná varianta pro vaření vody na čaj či lyo stravu

Petr Pilař

Používám Soto Amicus v kombinaci s New River Pot. Dobrá volba, když jde o každý gram. Malé, lehké, skladné a výkonné. Přešel jsem na toto řešení z 25 let starého Primusu a změna stála za to.

poplis

Nejlehci varic na plyn.bomby je z Ti varic brs-3000t z Ali s vahou 26g.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: