Nanomembrána v akci: spacáky a oblečení Kwak se špičkovými parametry

Nanomembrána v akci: spacáky a oblečení Kwak se špičkovými parametry

KWAK! Česká značka. Výroba v Česku. Prémiové materiály. A to včetně špičkových vlastností nanomembrány. Čím je jedinečná?

Nanomembrána – výjimečný materiál

Spacáky a oblečení značky Kwak využívají jako jediný výrobce na trhu jedinečných vlastností nanomembrány. Tato membrána české značky Nanomembrane nabízí nejlepší poměr nepromokavosti a paropropustnosti na světě. Je to dáno unikátní strukturou polyuretanové vrstvy s průměrem vláken pouhých 150 nm, díky čemuž má nanomembrána o 25 % více pórů než ostatní porézní membrány (např. PTFE – GoreTex). To znamená, že nanomembrána zamezuje jak průniku vody dovnitř, tak zároveň nebrání odpařování páry pryč ze spacáku, a spacák se tak v průběhu noci nezapařuje. Schopnost efektivně odvádět vlhkost činí nanomembránu perfektní volbou také pro oblečení určené na vysoce náročné sporty a pohybové aktivity.

Špičkové parametry nanomembrány

 • Paropropustnost
  Ret 3 Pa.m2.W-1 nebo též MVTR 40 000 g/m2/24 hod.
 • Extrémní voděodolnost
  Výška vodního sloupce 12 000 mm / 1 dm2.
 • Prodyšnost – větruodolnost
  99,3 % – 0,129 mm.s-1 0,025 cfm
 • Hydrofobní a oleofobní povrchová úprava
  DWR C6 nejvyšší třída – lotosový efekt voda, olej, Fluorokarbon (PFC-free)

Pojďme se podívat podrobněji, co tato čísla znamenají!

Spolehlivá nepromokavost

Dle evropské normy se dá za nepromokavé označit cokoliv, co udrží tlak dva metry vodního sloupce (2000 mm), ale v outdoorové praxi hledáme pro spolehlivou ochranu před deštěm vodní sloupec od 10 000 mm výš. Díky špičkovým parametrům vodního sloupce 12 000 mm/1 dm2 se na spacáky a oblečení Kwak můžete spolehnout i v nepříznivém počasí.

Svrchní materiál výrobků Kwak navíc chrání nejvyšší třída ochrany hydrofobní a oleofobní povrchová úprava DWR C6 – Flourkarbon (PFC-free) s lotosovým efektem – navzdory neustálému vystavování prachu, špíně, dešti a dalším vlivům, listy lotosového květu zůstávají čisté a suché. Vědci využili nanotechnologii k tomu, aby tento efekt napodobili a vytvořili tak povrch, který je voděodolný a má samočistící vlastnosti. Stupnice C (uhlík) je od C0 až C6 (C7 a C8 se může používat pouze na pevné materiály). Standartní hodnota je C0 až C3, ale i tak tuto informaci od jiných výrobců nezískáte. A jak si to představit? Jako kdybychom „kuličky“ uhlíku naskládali na sebe a tím vzniknul sloupec 6 kuliček: Stejných sloupců bychom vedle sebe naskládali mnoho, čímž vzniká takový kartáč, po němž „klouže“ obrovská kapka vody i kapka oleje.

Porovnání voděodpudivé úpravy tkaniny: hydrofobní úprava DWR C6.
Porovnání voděodpudivé úpravy tkaniny: hydrofobní úprava DWR C6.

To, že voda nemůže dovnitř, ale není vše. Velkým producentem vlhkosti je ve spacáku samotné lidské tělo, které i v relativním klidu neustále odpařuje vlhkost. Proto je důležitým parametrem pro pohodový spánek také schopnost materiálu odvádět vlhkost ven, aby nedošlo k zapařování.

Přečti si rozhovor se spolumajitelem firmy KWAK Davidem Pařízkem o tom, jak vybrat kvalitní péřový spacák. Dozvíš se mimo jiné: Proč neplatí, čím vyšší cuin, tím lepší péřový spacák? Proč je teplotní určení pouze orientační údaj? Jak to, že v husím peří může být až 30 % kachního? A je dobré péřák prát, anebo ne?

Bezkonkurenční paropropustnost

Schopnost materiálu odvádět výpary do vnějšího prostředí (dýchat) se měří dvěma způsoby. Paropropustnost (MVTR = moisture vapour transmission rate, jednotka g/m2/24 hod) udává kolik vlhkosti v gramech propustí 1 m2 látky či membrány za den. Čím vyšší hodnota, tím lépe materiál „dýchá“. Druhá hodnota vyjadřující tuto schopnost je prodyšnost (Ret, jednotka Pa.m2/W) – ta udává odpor, který klade materiál (membrána) průchodu vodních par. Zde platí opačně, že čím menší hodnota (menší odpor), tím lépe materiál dýchá – Ret < 10 uspokojivé, Ret < 6 velmi dobré, Ret < 5 vynikající, Ret < 3 špičkové.

Nanomembrána exceluje právě v odvodu vlhkosti pryč od těla mezi všemi ostatními typy membrán. Ty nejlepší membránové materiály dnes i při hodnotách 20 000 mm vodního sloupce dosahují hodnot MVTR 20 000 g / m2 / 24 hod i více, tedy mají Ret menší než 6. Produkty Kwak se pyšní špičkovou schopností odvádět vlhkost a dosahují parametrů prodyšnosti Ret 3 Pa.m2.W-1 a paropropustnosti MVTR 40 000 g/m2/24 hod.

Česká nanomembrána má patentovaný nejvyšší možný poměr vodního sloupce a paropropustnosti mezi membránami na trhu.
Česká nanomembrána má patentovaný nejvyšší možný poměr vodního sloupce a paropropustnosti mezi membránami na trhu.

Spacáky KWAK mají patentovaný poměr vodního sloupce a paropropustnosti a v těchto parametrech dosahují nejvyšší hodnoty poměru na trhu. Výrobky Kwak se také testují na Technické univerzitě v Liberci a dále se provádí atestace v Textilním zkušebním ústavu v Brně. Při laminaci svrchní tkaniny s aplikovanou nanotechnologií provádí zkoušku přímo ve výrobě společnost Nanomembrane.

Proč si nakonfigurovat spacák Kwak?

Spacáky značky KWAK jsou vytvořeny s nadšením a vášní. Spací pytle jsou vyráběny z prémiových materiálů, a přinášejí tak uživatelům prvotřídní komfort. Spacáky Kwak jsou plněné prvotřídním husím peřím od českého dodavatele s poměrem prachového peří 90/10 nebo 95/5 (ISO normativní hodnota), což odpovídá plnivosti 650 – 850 cuin (pozor – tato hodnota není ISO normativní, pouze orientační). Jedná se o peří s nejlepším poměrem kvality, životnosti a ceny.

Firma KWAK není zastáncem velké sériové výroby, naopak nabízí spacáky podle individuálních potřeb každého zákazníka. Díky víc než třicetiletému know-how dokáží přizpůsobit střih a další parametry spacáku na míru tělesným dispozicím a teplotním preferencím jednotlivce. Nabízí také servis v podobě praní, doplnění peří či oprav.

KWAK: Tvoříme sny

Liberecká firma OutdoorKWAK se specializuje na výrobu spacáků, oblečení a doplňků z peří. Podle motta „Tvoříme sny“ nabízí zákazníkům jak splnění jejich snu o kvalitní spacím pytli, tak sladké sny během mnoha nocí v teple spacáku. Ručně šité v Česku.

Nabídku spacáků KWAK najdeš na webu www.outdoorkwak.cz

TESTOVÁNO SVĚTEM OUTDOORU

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: