Recenze: KWAK Kuňka K185 – Spací pytel s nanotechnologií

Recenze: KWAK Kuňka K185 – Spací pytel s nanotechnologií

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku KWAK Kuňka K185
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Použití spacáku Na dlouhé treky do vysokých hor, Na běžnou turistiku od jara do podzimu
Certifikováno dle normy EN 13537 ano
Materiál - svršek NANO nylon Ultra RipStop Shell (58 g/m2)
Materiál - vnitřek NYLON KWAK 20D Ultra Light RipStop Shell (38g/m2)
Materiál - náplň (celý popis) Husí prachové peří (750 g)
Hmotnost 1220 g
Testovaná velikost 185
Plnivost peří 650 cuin
Výbava 1 Výběr různých zipů: ano
Výbava 2 Výběr z barev: ano
Výbava 3 Poměr peří: 90/10
Výbava 4 Hydrofobní úprava DWR: Flourkarbon C6 (PFC-free)
Infocena 8 200 Kč
Dodává KWAK
Více info na www.outdoorkwak.cz/cs/

Zaujalo mě

  • Vnější materiál s nanotechnologií
  • Výroba v Česku (český produkt)
  • Variabilita barev, zipů a množství peří na jednotlivé komory (a další úpravy dle přání)

Shrnutí recenze

Spacák s českým husím prachovým peřím v poměru 90/10 a plnivostí 650 cuin. Péřové komory jsou „zetkové“, takže zaručují solidní tepelný odpor a vnější materiál je Nanomembrane. Co umí, jak hřeje a kde jsme ho testovali? To se dozvíte v naší redakční recenzi Světa outdooru.

PODROBNÝ POPIS

Spacák KWAK Kuňka K185 má dostatečnou teplotní rezervu pro třísezónní spaní
Spacák KWAK Kuňka K185 má dostatečnou teplotní rezervu pro třísezónní spaní

Nepromokavý spacák?

Přestože je u tohoto spacáku jako svrchní materiál NANOnylon Ultra RipStop Shell (58 g/m2) použita nanovlákenná membrána – Nanomembrane a výrobce uvádí kompletní parametry tohoto materiálu včetně výšky vodního sloupce a paropropustnosti, pravděpodobně není „nepromokavý“. Nebo ano?

Testování spacáku KWAK Kuňka K185 na dešti
Testování spacáku KWAK Kuňka K185 na dešti

Na webu jsem našel pouze tuto informaci: „Blíží se čas vyrazit na výlety do přírody. Důležité, je myslet na to, abyste se spokojeně vyspali i mimo domov, aby Vám nebyla v noci zima, nebo abyste nepromokli.“ Je-li možno spát pod širákem, i když prší, jsem tedy nezjistil. Musel jsem si to tedy ověřit. Při spaní na Lipně během Seakayakového semináře jsem tedy spal s nohama ze stanu během nočního deště. Kromě toho jsem nechal celý spacák dvě hodiny na dešti.

Označení vnějšího materiálu NANOMEMBRANE použitého při výrobě spacáku KWAK Kuňka K185
Označení vnějšího materiálu NANOMEMBRANE použitého při výrobě spacáku KWAK Kuňka K185

Výsledek? Byl jsem v suchu! Myslím tím fakt, že na vnitřním materiálu spacáku nebyly mokré skvrny. Zdali bylo peří uvnitř navlhlé, jsem ihned zjistil při natřepání – nebylo. Na vnější straně spacáku tedy na nanomembráně byly kapičky vody. Vyjádření výrobce: „Zde je vidět lotosový efekt pomocí hydrofobní úpravě DWR Flourkarbon C6 (PFC-free) na vnější straně nylonové tkaniny a na vnitřní strany aplikovaná nanovlákenná nanotechnologie (obr. níže) bránicí vniknutí vody do spacáku. A dále použity speciálně upravené nitě s DWR ochranou“.

Aplikovaná nanotechnologie
Aplikovaná nanotechnologie

Náplň

Spacák je teplý jenom tak, jak moc dobře umí izolovat. Na tom, že je ve spacáku teplo má i svůj nesporný díl nanovlákenná membrána, která je absolutně větruodolná. Čili minimalizuje ochlazování proudícím vzduchem. Jako izolace je použito české husí prachové peřím v poměru 90/10 a plnivostí 650 cuin. Lofting po rozbalení je rychlý a kvalitní. Přesto je fajn před spaním spacák natřepat nebo ho rozbalit s předstihem.

Jediný brk, který prošel podšívkou spacáku KWAK Kuňka K185 během testování
Jediný brk, který prošel podšívkou spacáku KWAK Kuňka K185 během testování

Vnitřní materiál

Vnitřní materiál NYLON KWAK 20D Ultra Light RipStop Shell (38g/m2) je na dotek velmi příjemný. Opatřen je nenápadným vzorem s logem KWAK. Podle výrobce si můžete vybrat z několika barevných variant. Během testování se povedlo pouze jedinému peříčku prolézt skrz tento jemný materiál. Aspoň jsem viděl kvalitu peří. 🙂

Vnitřní materiál spacáku KWAK Kuňka K185 je velmi příjemný na dotek
Vnitřní materiál spacáku KWAK Kuňka K185 je velmi příjemný na dotek

Vnější materiál

Nanovlákenná membrána je vyrobena ze 100 % PU a průměr nanovláken je 150 nm. Díky této struktuře má nanovlákenná membrána o 25 % více pórů než ostatní porézní membrány, a tak může společnost Nanomembrane nabídnout lamináty s nanovlákennou membránou, která je vhodná pro fyzické aktivity. Jsou nabízeny pouze ve variantě 3L. Mikroporézní membrána z PTFE byla vyvinuta pro windproof. Má 100 % větruodolnost, skládá se z několika slabých vrstev. Neporézní membrána (hydrofilní), je vyrobena z pružného PU.
Má nízkou plošnou hmotnost, díky které má vysokou paropropustnost Ret 3 Pa.m2.W-1 (40 000 g/m2/24hod.). Výška vodního sloupce je 10 000 mm. Prodyšnost je 0.129 mm.s-1 0.025 cfm. Svrchní část materiálu je chráněna pomocí hydrofobní úpravy DWR – Flourkarbon C6 (PFC-free) s lotosovým efektem – navzdory neustálému vystavování prachu, špíně, dešti a dalším vlivům, listy lotosového květu zůstávají čisté a suché. Vědci využili nanotechnologii k tomu, aby tento efekt napodobili a vytvořili tak povrch, který je voděodolný a má samočistící vlastnosti.

Na povrchu spacáku KWAK Kuňka K185 se při dešti tvoří kuličky vody
Na povrchu spacáku KWAK Kuňka K185 se při dešti tvoří kuličky vody

Konstrukce

Péřové komory jsou „zetkové“, takže zaručují solidní tepelný odpor. Testováno při spaní pod širákem! Jednak v kostce se jedná o spacák typu mumie. Boční zip byl veden až do nožní časti, tedy do tvaru písmene J a dovoloval tak úplné rozepnutí a možnost vytvoření deky. Spirálový zip byl opatřen dvě jezdci.

Dvojice zipů na spacáku KWAK Kuňka K185
Dvojice zipů na spacáku KWAK Kuňka K185

Bylo tedy možno nezávisle spacák otevřít od noh a vytvořit tak ventilační otvor nebo tudy protáhnout nohy a popojít dle potřeb. Táhla zipů doplněné o prodloužené gumové „tahátko“ s logem KWAK jsou dostatečně dlouhá a dají se dobře uchopit. Horní i spodní jezdec (poloautomat) má dvě polohy. Při překlopení do horní polohy lze zip jednoduchým a rychlým způsobem otevřít, aniž by bylo potřeba sahat na jezdce a při překlopení táhla na jezdci do spodní polohy (k zipu) se „zaaretuje“ (autolock).

Při úplném dopnutí zipu až ke kapuci, je možno zip ještě extra zajistit chlopní se suchým zipem. Při otevřeném spacím pytli můžete suchý zip také zajistit a to překlopením, aby se zabránilo jeho zachytávání k jiným látkám. Dále toto řešení umožňuje pootevřít zip a otvorem prostrčit ruku. Zip je chráněn z vnitřní strany zateplenou légou. Při zapínání se zip o tuto légu nezachytával, protože z 1/3 šíře je přišitá pevná urenzidová stuha zabraňující zaseknutí.

HOMO KWAKIENSIS - Rozepnutí spacáku KWAK Kuňka K185 ze dvou stran
HOMO KWAKIENSIS – Rozepnutí spacáku KWAK Kuňka K185 ze dvou stran

Kapuce a límec

Konstrukce je víceméně klasická přesto anatomická – po stažení okolo hlavy dobře sedí. Vnitřní ramenní zateplený stahovací límec zmenšuje tepelný únik. Samosvorky KWAK umožňují regulaci obvodu límce a kapuce dvěma rukami a jsou volně navlečeny na pružnou tkanici. Tu vždy snadno najdete, protože je žlutá. Při zatažení kapuce se tvoří okolo hlavy dostatečně stažený prostor a otvor vychází před obličej.

Detail zatažení kapuce spacáku KWAK Kuňka K185
Detail zatažení kapuce spacáku KWAK Kuňka K185

Vnitřní kapsa

Na zateplovacím límci je nenápadná vnitřní kapsa, která pojme drobné vybavení jako je telefon nebo klíče. Uložit je možno například i léky, které nesmí zmrznout. Kapsa je zajištěna suchým zipem s krátkým proužkem, který nesahá do jejího okraje nebo nylonovým zipem. Tímto volným prostorem mi v noci vypadly klíče od auta. Ráno jsem je našel na karimatce.

Kapsička je sice zajištěna suchým zipem, ale opravdu malé předměty z ní mohou přesto vypadávat - KWAK Kuňka K185
Kapsička je sice zajištěna suchým zipem, ale opravdu malé předměty z ní mohou přesto vypadávat – KWAK Kuňka K185

Balení

Ke spacáku jsou dodávány dva obaly. Velký síťovaný (PU síťovina), který je určen pro skladování. Druhý menší je určen pro transport (pevný urenzid). Je opatřen stahováním pomocí tkanice se samosvorkou a čtveřicí kompresních popruhů.

Spacák KWAK Kuňka K185 v kompresním obale před zatažením popruhů
Spacák KWAK Kuňka K185 v kompresním obale před zatažením popruhů

Ty vzhledem k použité vysoké kvalitě a materiálu chodí ve sponách trhavě. Avšak spacák zmáčknou dostatečně pevně.

Spacák KWAK Kuňka K185 v kompresním obale po zatažením popruhů
Spacák KWAK Kuňka K185 v kompresním obale po zatažením popruhů

Verdikt

Sympatická je výroba v Česku a hlavně z českého husího prachového peří a z českých materiálů (nitě, šňůrky, zipy, vnější látky, brzdičky-samosvorky, atd.). Dále fakt, že můžete vybírat z kombinace čtyř zipů v délce a straně a ze čtyř vnějších a tří vnitřních barev. Spacák je 100% větruodolný a v rámci testování i neuvěřitelně voděodolný. Mohu potvrdit teplotní určení dle uvedených limitů EN 13537 (-2 °C /-9 °C /-27 °C). Avšak vzhledem k ročnímu období při testování pouze s horním limitem KOMFORT, tedy -2 °C. Spaní při této teplotě bylo naprosto komfortní.

Testování spacáku KWAK Kuňka K185 na jednom z nejstudenějších míst v Česku - Jizerka
Testování spacáku KWAK Kuňka K185 na jednom z nejstudenějších míst v Česku – Jizerka

Další informace

logo-kwak-bez-pozadiNaše motto – TVOŘÍME SNY. Na vývoj spacích pytlů KWAK byly použity ty nejlepší materiály, které vám zajistí vysokou odolnost, pohodlí a skvělý teplotní komfort. Jde o příjemně teplý a chytře řešený spací pytel KWAK vhodný i do těžkých klimatických podmínek. Rozhodně si na svou výpravu nezapomeňte přibalit tento spací pytel KWAK, který vám umožní pohodlné a teplé útočiště i v poměrně nízkých teplotách ve třech sezónních období.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: