RECENZE: KWAK TOPQUILT SPACÁK ANURA A185

RECENZE: KWAK TOPQUILT SPACÁK ANURA A185

Parametry

Celé jméno recenzovaného výrobku KWAK TOPQUILT ANURA A185
Typ výrobku spacák
Rozdělení podle pohlaví Unisex
Použití spacáku Ultralehký
Materiál - svršek NANO nylon Ultra RipStop Shell
Materiál - vnitřek NYLON KWAK 20D Ultra Light RipStop Shell
Materiál - náplň (celý popis) husí prachové peří
Hmotnost 735 g
Testovaná velikost 185 cm
Plnivost peří 650 cuin
Barevné varianty Svrchní materiál NANO: černá, červená, zelená, modrá, khaki
Výška postavy 175 cm
Šířka v obalu po kompresi 30 cm
Průměr v obalu po kompresi 15 cm
Teplotní parametry - komfort Ž 2 °C
Teplotní parametry - komfort M -4 °C
Teplotní parametry - extrém -15 °C
Dostupné velikosti 170, 185, 200
Výbava 1 Povrchová úprava: Hydrofobní a oleofobní DWR C6 nejvyšší třída – lotosový efekt voda, olej, Fluorokarbon (PFC-free)
Výbava 2 Dva obaly
Výbava 3 Poměr peří: 90/10
Výbava 4 Volitelná barvy a doplňky
Výbava 5 Komory: ve tvaru "Z"
Infocena 8 650 Kč
Dodává OutdoorKWAK
Více info na www.outdoorkwak.cz/cs/

Zaujalo mě

 • Nano materiál a kvalitní náplň
 • Technická řešení a propracované detaily
 • Vyrobeno v Česku

Shrnutí recenze

Dlouho jsem se bránil testování a spaní v něčem, co se tváří jako spacák, ale nemá to kapuci a ani záda! Jaké je tedy spaní v „dece“, která vypadá jako spacák? Nebo je to naopak? Pojďme se podívat zblízka na spacák KWAK TOPQUILT ANURA A185.

PODROBNÝ POPIS

ZABALENO

Ke spacáku KWAK TOPQUILT ANURA A185 dodává výrobce dva obaly. Jeden transportní, do kterého je třeba spacák řádně našlapat, ale za to se vám odmění válcem o rozměrech: 30 x 15 cm a hmotnosti: 860 g (včetně cestovního obalu). Druhý obal slouží k uložení doma do skříně tak, abyste šetřili péřovou náplň. Podle výrobce byste měli obdržet kompresní obal se 4 popruhy. Já obdržel bez těchto kompresních popruhů. A nijak mi to nevadí. Ani si neumím představit ještě další stlačovaní.

Zabalený spacák TOPQUILT ANURA A185 v porovnání s lahví Nalgen 1 litr
Zabalený spacák TOPQUILT ANURA A185 v porovnání s lahví Nalgen 1 litr

JAK HŘEJE?

Asi nejdůležitější otázka u spacáku. Odpověď je jednoduchá. Spacák nehřeje. Jak to? Ten izoluje. Jak tedy izoluje spacák TOPQUILT ANURA A185? Pocitový teplotní komfort uvádí výrobce 2 °C a teplotní limit – 4 °C. A teplotní extrém ( -15 °C / 5 °F) opět pocitově. Testováno při teplotách atakující nulu. A opět pocitově a zcela subjektivně mohu potvrdit, že v pohodě. I po vybalení a nafouknutí spacáku to vypadá, že tahle duchna takové teploty zvládne. Na co si však musíte zvyknout, je částečně ležení přímo na karimatce. Při teplotách, kdy můžete spát v tričku a v trenýrkách ležíte přímo na karimatce. Což je pro mě nový pocit.

Dobré seakayakové ráno se spacákem KWAK TOPQUILT ANURA A185
Dobré seakayakové ráno se spacákem KWAK TOPQUILT ANURA A185

KONSTRUKCE

Spacák TOPQUILT ANURA A185 je v podstatě deka, která po zapnutí vypadá jako mumiový spacák bez kapuce. K čemu je to tedy dobré? Měli byste rozhodně ušetřit na váze a náplň z kapuce a ze zad můžete investovat do zbytku spacáku. Takže máte deku, ale i spacák v jednom.

Spacák TOPQUILT ANURA A185 je možno použít i jako deku
Spacák TOPQUILT ANURA A185 je možno použít i jako deku

JAK SPÁT NEBO LEŽET V TOPQUILTU

Máte hned několik možností. První je typ deka. Celý top quilt prostě rozepnete. Dole povolíte stahování a takto rozepnutý spacák hodíte přes sebe nebo se do něj zachumláte. Nouzově i ve dvou lidech. Druhou možností je vložení karimatky do TOPQUILTU. Když máte dostatečně hubenou karimatku, proč ne. Pouze si musíte zvyknout ležet přímo na karimatce. Nejběžnější je však používání tak, jak je běžné a jak byl tento „spacák“ zamýšlen. Tedy TOPQUILT položíte na karimatku. Prostor pro nohy (feet box) leží běžně na karimatce tak, jak je tomu u běžných spacáku. Horní část pak zafixujete pomocí elastických popruhů s plochými a překvapivě pevnými sponami ke karimatce.

V případě vložení karimatky do spacáku malinko trpí jeho svrchní materiál - TOPQUILT ANURA A185
V případě vložení karimatky do spacáku malinko trpí jeho svrchní materiál – TOPQUILT ANURA A185

ODVRÁCENÁ STRANA SPACÁKU TOPQUILT ANURA A185

Tou myslím tu stranu, která při používání není vidět. To je ta strana, která je rozepínací a kterou můžete pomocí elastických popruhů nastavit podle šířky karimatky. Elastické popruhy jsou 2. Když to vezmu od noh k ramenům tak dole je TOPQUILT opatřen stahováním. Dále pěticí druků se zateplovací légou. Následuje dvojice spon, do kterých vpínáte elastické popruhy. Poslední pár spon v ramenou se zapíná „napřímo“. Dno spacáku (feet box) po zatažení pomocí tkanice se samosvorkou je opatřeno izolační záslepkou tak, aby vám netáhlo na nohy.

Zadní pohled na stažená záda spacáku KWAK TOPQUILT ANURA A185
Zadní pohled na stažená záda spacáku KWAK TOPQUILT ANURA A185

Fixaci jsem testoval s třemi druhy karimatek. V případě, že se rozhodnete ležet na tzv. „alumatce“, tak fixace elastickými popruhy nefunguje. Měkká karimatka se zkroutí. V tomto případě je jediným způsobem buď si lehnout s TOPQUILTEM jako s klasickým spacákem nebo alumatku strčit dovnitř.

Pokus o fixaci spacáku na měkkou alumatku - TOPQUILT ANURA A185
Pokus o fixaci spacáku na měkkou alumatku – TOPQUILT ANURA A185

Druhým typem byla pěnová karimatka. Elastické popruhy malinko takovouto karimatku zmáčknou, ale správným nastavením, je to hratelné.

Pohled do nitra spacáku TOPQUILT ANURA A185 při použití s pěnovou karimatkou
Pohled do nitra spacáku TOPQUILT ANURA A185 při použití s pěnovou karimatkou

Nejlepší karimatkou, která skvěle spolupracuje s TOPQUILTEM je nafukovací nebo samonafukovací karimatka. Takto leze pěkně elastické popruhy na podložku natáhnout a spacák se ani nehne.

Tak tohle je vlastně princip a kouzlo fixace TOPQUILT ANURA A185 ke karimatce
Tak tohle je vlastně princip a kouzlo fixace TOPQUILT ANURA A185 ke karimatce

DALŠÍ POPIS VYCHYTÁVEK A KONSTRUKČNÍHO ŘEŠENÍ

Taktéž si můžete ke spacáku doobjednat límec na ramena. Stahování horního dílu spacáku je vymyšleno tak, aby vám stahovací elastické tkanice neležely na obličeji a jsou tedy umístěny excentricky. I materiál je celkově unikátní. Použitý svrchní materiál NANO nylon Ultra RipStop Shell (58 g/m2), DWR C6 (voda, olej) je odolný vůči vodě a vodní přeprška by mu neměla vůbec vadit. Vnitřní materiál (NYLON KWAK 20D Ultra Light RipStop Shell (38 g/m2), DownProof) je příjemný na dotek. Spacák byl používán v obou módech. Tedy jako deka i jako spacák.

V KOSTCE – KOMENTÁŘE KE KOSNTRUKČNÍM PRVKŮM A ŘEŠENÍM

 • Komory „Z“ – Toto konstrukční řešení komor přináší vylepšené izolační vlastnosti a eliminuje sesypávání peří v komorách.
 • Dvě barvy šňůrek pro rozeznání místa stahování – Osobně zatahuji obě dvě šňůry dohromady. Neřešil jsem nezávislé stahování.
 • Asymetrické umístění brzdičky, aby nezavazela na obličeji – Dobrý nápad. Šňůrky vám neleží na obličeji, ale stranou.
 • Anatomický límec pro zvýšení tepelného komfortu v ramenní části – Jedná se o volitelný prvek, který osobně doporučuji si pořídit. Tento límec zamezuje výměně vzduchu ze spacáku ven a naopak.
 • 2x gumové popruhy pro karimatku nastavitelné a s možností celkového odstranění – Skvělé a jednoduché řešení. Spony jsou pevné a ploché. Nijak netlačí. Možno úplně odepnout při vytvoření deky. Spony možno zapínat či odepínat libovolně při vylézání či zalézání do spacáku.
 • 1x pevná krční spona (klipsna) – Její rozepnutí jsem využíval při vylézání ze spacáku. Výborná vychytávka.
 • Přídavná péřová izolace staženého dna – Jak je z fotografií patrné, jedná se o ještě lepší izolaci staženého dna.
 • Stažení dna – Spacák lze v nožní částí stáhnout a vytvořit tak spacák ve tvaru mumie.
 • Krycí léga pod lýtka – V nožní části je extra léga, která zvyšuje tepelný komfort.
 • Druky pro spojení pod lýtka nebo spojí za pomocí kulaté gumičky šněrováním – Spodní část se spíná druky, které nejsou přímo v materiálu (tkanině) spacáku, ale na popruzích, kterými je možno protáhnout kulatou gumu a tímto způsobem využít. Pro mě osobně bylo sepnutí pouze pomocí druků dostatečné.
Límec chránící vaše ramena s výřezem na krk - KWAK TOPQUILT ANURA A185
Límec chránící vaše ramena s výřezem na krk – KWAK TOPQUILT ANURA A185

VERDIKT TESTERA

Příjemný materiál spacáku včetně kvalitní náplně splňuje to, co chcete od spacáku. V tomto případě od TOPQUILTU. Díky použitému kvalitnímu svrchnímu nano materiálu malinko narostla i hmotnost a papírovými teplotními limity se blíží parametrům spacáku s kapucí a límcem. Například spacák Rosnička 185 váží 690 g (s obalem 820 g) a má stejné teplotní parametry. Za mě osobně bych se snažil ve KWAKU prosadit zaměření se na ještě větší stlačení hmotnosti tak, aby se projevila absence kapuce a zad u QUILTU. Možná by mohl být tento TOPQUILT klidně užší? Místa v něm je habaděj. Jinak za mě pohodlné a variabilní spaní v několika módech.

Zabalený KWAK TOPQUILT ANURA A185 do cestovního obalu
Zabalený KWAK TOPQUILT ANURA A185 do cestovního obalu

Další informace

logo-kwak-bez-pozadiNaše motto – TVOŘÍME SNY. Na vývoj spacích pytlů KWAK byly použity ty nejlepší materiály, které vám zajistí vysokou odolnost, pohodlí a skvělý teplotní komfort. Jde o příjemně teplý a chytře řešený spací pytel KWAK vhodný i do těžkých klimatických podmínek. Rozhodně si na svou výpravu nezapomeňte přibalit tento spací pytel KWAK, který vám umožní pohodlné a teplé útočiště i v poměrně nízkých teplotách ve třech sezónních období.

Zajímavé vybavení

Napiš, jakou máš zkušenost ty

Odpovídáte na komentář: