Na hory i v zimě. Základní vybavení na zimní táboření

Na hory i v zimě. Základní vybavení na zimní táboření

Hory se nám s nástupem moderních sněžnic a pořád lepšího skialpového vybavení otevírají i v zimě. V krajině zasypané sněhovou peřinou tak můžete zažít úplně jinou atmosféru. V zimním období většinou na horách potkáte jen podobné nadšence a dobrodruhy, jako jste vy. Spíš než kompletní seznam potřeb na zimní hory dnes uvádíme naše tipy a rady na vybavení, které by vám při zimních výpravách nemělo chybět.

Jaký batoh?

Batoh vyberte podle toho, jestli půjdete „na těžko“ a budete spát ve stanu, nebo jestli využijete pohostinnost místních chat, bud nebo penzionů. V prvním případě zvolte větší, ve kterém se vám i hmotnost spacáku, karimatky, stanu a věcí na vaření pohodlně ponese. V každém případě je nejlepší mít batoh tak velký, abyste na něj nemuseli cokoliv věšet a vázat (snad s výjimkou pěnové karimatky, holí a sněžnic). Nahoře nebo v kapse mějte vždycky po ruce důležité věci jako čepici, rukavice a zateplovací vrstvu pro přioblečení během zastávek.

TIP: Jak vybrat správný batoh pro každou aktivitu si přečtěte tady.

Spaní

Pořiďte si dostatečně teplý spacák, který s dostatečnou rezervou odpovídá předpokládaným podmínkám. Výhodný je stan s předsíňkou nebo apsidami pro uložení věcí a na vaření. Dobře izolující karimatka, ať už pěnová nebo nafukovací, je při zimním táboření samozřejmostí.

Jak vybrat spacák a jaké jsou výhody peří a syntetiky jsme popsali tady. Přečti si taky návod jak spát ve spacáku v zimě.

Boty a ponožky

Na zimní výpravy do hor se určitě hodí pevné kotníkové pohory s kvalitní podrážkou. Ať už klasické, celokožené, s membránou i bez ní. Nezapomeňte na kvalitní impregnaci! Nohu v botě chrání kvalitní ponožky nebo podkolenky, které rozhodně mějte i náhradní.

Dbejte na sucho v botách, jelikož sebemenší vlhkost v botách může mít fatální následky v podobě omrzlin. Při pohybu v hlubokém sněhu proto volte kalhoty se silikonovým zakončením nebo si přes kalhoty a boty přetáhněte návleky, které zabrání proniknutí sněhu do bot. I tak se ale nohy trochu zapotí, proto je potřeba boty při vícedenních akcích vysoušet, jak to jen jde. Když není, kde je usušit, nechte je vymrznout.

Pokud se chystáte na vícedenní akci v mraze, zmrzne asi i leccos jiného. V mraze se velmi rychle vybíjí veškerá elektronika. Mobil proto radši noste v kapse u těla a myslete na náhradní zdroje (externí power banka apod.). Nebalte si krémy na bázi vody, ale tuku. Pokud nosíte kontaktní čočky, pozor na zmrznutí roztoku na čočky. Sice je slaný, ale v menším množství v silném mrazu také zmrzne. Můžete ho případně nosit ve vnitřní kapse u těla.

Jídlo a pití

Výhodné je zvolit dehydrovanou stravu, která málo váží. Pro pití budete v mrazivých podmínkách potřebovat termosku, ideálně každý svou. Není třeba omezovat se jen na čaj, který je nutné zalívat vroucí vodou, stačí ochucené teplé nápoje. Zvykněte si během túry pravidelně jíst a nepodceňujte ani pití. A to i přesto, že se v zimě žízeň tolik neprojevuje. Dostatečný přísun tekutin je důležitým faktorem v prevenci vzniku omrzlin. Pro vaření si pořiďte radši zimní směs plynu a šetřete energií – používejte pokličku a závětří. Ekonomičtější je vařit z tekoucí vody, než ze sněhu a z ledu.

TIP: Čaj na ráno si uvařte už večer do termosky. Ráno u snídaně můžete vařit rovnou další várku na den.

Teleskopické hole

Takřka nezbytnou součástí zimního vybavení jsou teleskopické hole, které vám pomáhají udržovat stabilitu. Nezapomínejte na veliké talířky a používejte hole s nastavením délky pomocí pákového mechanismu, který funguje spolehlivě i v mrazu. Dlouhá polstrovaná madla vám umožní lehce zkracovat nebo prodlužovat úchop bez nutnosti nastavovat délku holí.

Sněžnice

Když nejsou holomrazy, nízká sněhová pokrývka nebo nejste přátelé veliké dřiny, pohybujte se na horách na sněžnicích nebo na skialpech. Kvalitní sněžnice by měly odpovídat vaší váhové kategorii – to si před půjčením nebo pořízením zkontrolujte. Dál zkontrolujte, jestli mají kvalitní upnutí boty, přední hroty pro přímý výstup svahem a možnost podložení paty při stoupání. Některé modely taky umožňují zvětšení nosné plochy přidáním doplňkového dílu.

Lopata

Při spaní v divočině se hodí do skupinky nebo do dvojice teleskopická lopata pro vykopání místa na stan. Lehká lopatka (do 500 g) úplně stačí. Navíc může posloužit i jako kotevní prostředek pro vypnutí tropika nebo vystavění zídky jako závětří.

Další nezbytnosti:

  • Lékárnička
  • Čelovka
  • Věci pro navigaci (mapa, buzola, výškoměr, příp. navigace GPS)
  • Nabitý telefon, případně power banka
  • Náhradní čepice a rukavice
  • Lyžařské brýle, které umožňují pohyb i za větru a sněžení
  • Sluneční brýle (nejlíp s bočnicemi)
  • Šátek nebo kukla, která chrání krk a obličejovou část hlavy
  • Zimní krém a lipstick
  • Termoska
  • Zateplovací vrstva (péřovka nebo primaloftová bunda či vesta)
  • Pojištění

Na lehko!

Pro pohyb na horách by hmotnost vašeho batohu neměla přesáhnout 20 kg. Čím míň, tím líp. Každý kilogram navíc vás drtí a zpomaluje tempo. Učte se balit na lehko. Ušetřit můžete například minimalizací hygienických potřeb. Některé kosmetické taštičky při kontrole před túrou velikostí a hmotností odpovídají ekvivalentu i tří lahvových plzní. Titanové a hliníkové nádobí je lehčí než nerezové. Kvalitní vlněné prádlo nemusíte takřka měnit, stačí vám tak míň oblečení.

Mrtvá váha

Výrazně ušetřit můžete i vlastním batohem, a snížit tak nošení „mrtvé váhy“. Batoh o objemu 60 litrů může vážit 2500 g, ale i 1400 g, nebo dokonce i míň. Rozdíl jednoho kila na hmotnosti prázdného batohu je opravdu hodně.

Příprava

  • Kromě vybavení nepodceňujte ani teoretickou přípravu. Připravte si trasu, pracujte s mapou, spočítejte si délku túry – v zimních horách často ujdete kratší vzdálenost, než jste zvyklí v létě.
  • Zkontrolujte si počasí, případně i lavinovou předpověď.
  • Vytvořte si náhradní a nouzový plán. Rezervujte si chaty předem.
  • Nechoďte do zimních hor sami. Mějte kontakty i na ostatní členy výpravy a horskou službu. Jste-li vedoucím akce, seznamte se se zdravotním stavem členů týmu.
  • Před túrou nebo odjezdem do hor ještě jednou proveďte kontrolu vybavení.

A kam vyrazit? Vhodné trasy pro skialpy najdete na webu TuleniPasy.cz, u nás v katalogu horských túr se dají vyfiltrovat vhodné terény na sněžnice, běžky a zimní turistiku v Česku, na Slovensku, v Alpách i jinde.

Zkušenosti čtenářů

Borek

Ja mám len jednu malú poznámku, ktorá môže prispieť k spokojnosti účastníkov. Podla mňa je velmi dôležité, aby boli všetci účastníci takmer rovnako vybavení. Ak má niekto slabý spacák a je mu zima, tak bude chcieť odísť spať do chaty a ostatní budú otrávení. Rovnako, keď má niekto slabé boty, premokavé oblečenie a pod. Každý vander sa dá vzdať, ale malo by to byť rozhodnutie väčšiny a z tých istých dôvodov. Jeden blbeček, ktorý bude frflať, že je mu zima, že je už úplne premočený, že mu čvachtá v botách a že má úplne vlhký spacák, dokáže pokaziť taký vandr všetkým, ktorý sú nadšený svojou schopnosťou prežiť a baviť sa u toho.

Borek

A ešte jedno, tá fotky trtoch „zmrzlých“ vandrákov je tak super, že som si ju srtiahol.

krokodilllll

Velmi dobre Napisane – Vystizneeee

Lenka

pěkný článek díky

pokopcich.cz

Ahoj. zímní trek je super zažitek. a kor když vyjde počásko a viditelnost jak sme měli my.
koukněte na foto z přechodu Malé Fatry

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: