Jak začít s vícedenními treky?

Jak začít s vícedenními treky?

Všechno potřebné sbalit do batohu, hodit na záda a jít. Řešit jen, co budu jíst a kde si ten den zrovna ustelu. Trekování na těžko má své nepopiratelné kouzlo. Proč a jak se připravit a sbalit na první vícedenní trek?

Posil tělo, uklidni mysl a zbystři smysly

Chůze patří bezesporu k nejzdravějším a nejpřirozenějším druhům pohybu. Posílí ti srdce, okysličí mozek a pomáhá spalovat tuky. Kromě těchto a řady dalších zdravotních benefitů pro tvé tělo je tu ale také velký přínos pro psychiku. Při chůzi je čas nechat myšlenky plynout, utřídit si všechno v hlavě a uvolnit tak napětí z každodenního náporu povinností. Pohyb na čerstvé vzduchu člověka unaví daleko lépe než celodenní práce a častý kontakt s různou elektronikou. Při vícedenním pobytu v přírodě si navíc tělo i mysl zvyknou na přirozený rytmus dne a noci, hodinky najednou nejsou potřeba, člověku se zbystří vnímání okolní přírody všemi smysly.

Vyber správnou trasu

Tak už jsme tě nalákali? Jdeš to zkusit? Pokud máš za sebou zatím samé jednodenní výlety, bude lepší začít někde za humny. České hory jsou nádherné, navíc tu není spaní v přírodě zakázané, jen je potřeba dát pozor na některá omezení v národních parcích, chráněných krajinných oblastech či přírodních rezervacích.

Jak je to s nocováním na území CHKO, NP a přírodních rezervací najdeš tady.

Doporučit pro začátek můžeme některou z českých hřebenovek – třeba Krkonoše, Jeseníky nebo Šumavu, kde jsou dokonce v srdci národního parku volně přístupná nocležiště. Přejít můžeš i Beskydy, které ale nemají souvislý hřeben a půjdeš tak pořád nahoru nebo dolů. Pokud ale toužíš po opravdové samotě, zkus méně frekventované hřebenovky např. Javorníků, Bílých Karpat, Orlických hor nebo Rychlebek.

Skoro tisícovku treků po celém světě najdeš v naší databázi treků, vrcholů a ferat.

Sbal se co nejvíc nalehko

Vše, co si sbalíš, s sebou několik dní poneseš na zádech. Proto je dobré být při balení minimalistou, ale zároveň nic důležitého nenechat doma. Vyplatí se volit univerzální vybavení (např. šátek/tunel využiješ na krk, místo čelenky nebo jako potítko nebo se dá pořídit šampon, mýdlo a prací prostředek v jednom, navíc ekologicky odbouratelné), vybírat si kvalitní funkční oblečení (např. triko z merina odolá zápachu daleko déle než syntetické materiály) a hodně se dá ušetřit na jídle (ideální je instantní sušená strava, hlavně žádné konzervy).

Snaha stlačit váhu batohu na minimum dala vzniknout stylu ultralight – tedy ultralehkému vybavení, většina jeho vyznavačů si k němu ale musela najít svou cestu a metodou pokus omyl odlehčovat a eliminovat vybavení. Pokud se chystáš vyrazit tzv. „na těžko“, tedy s vybavením pro spaní a vaření venku, určitě vezmi v úvahu aspoň hmotnost tzv. zlaté trojky – spacáku, stanu a batohu, abys už po dvou kilometrech nesedal(a) na první autobus domů.

Přečti si tipy na vybavení na trek, jak vybrat stan a poradíme také, jaké jsou ultralight alternativy spaní v přírodě.

Co by každopádně nemělo v batohu chybět, je lékárnička, mapa a nabitý telefon (případně externí zdroj pro dobití).

Chceš vyrazit, ale něco z výbavy ti chybí?

Pokud ti na to chybí správné vybavení nebo už má tvá výbava za sebou až moc sezón, poohlídni se po nové výbavě u našich ověřených prodejen a eshopů:

HUDY
www.hudy.cz

HUDYsport založil vynikající lezec Jindřich Hudeček přezdívaný Hudy. V roce 1990 zakládá Jindřich „Hudy“ Hudeček malou firmu, která obchoduje s outdoorovým vybavením a stává se základem pro budoucí společnost HUDYsport. Nyní kromě e-shopu byste mohli navštívit 3 lezecké stěny a 36 prodejen v Česku i na Slovensku.

Rock Point
www.rockpoint.cz

V roce 1997 malá skupina outdoorových nadšenců založila první obchod s vybavením, které sami používali při svých cestách za dobrodružstvím. Dnes je Rock Point místem číslo jedna pro vše, co souvisí s outdoorem. V jejich obchodech získáte rady a na míru šitá doporučení, ať už jste ostříleným horolezcem, nebo rodinou směřující na první velký výlet. Zákaznický klub se jmenuje ZÓNA.

Český ráj
www.ceskyraj.com

Není jen specializovaný outdoorový obchod se zázemím kamenné prodejny v Mladé Boleslavi a tradicí již od roku1993, ale také pohodová parta lidí, která má v srdcích společnou lásku, a tou je outdoor a vše, co se kolem něj točí. Na jejich e-shopu najdete kvalitní vybavení od osvědčených českých i světových značek, které vás nezklame ani v těch nejextrémnějších podmínkách.

Norská móda
www.norskamoda.cz

Firma North Trappers vznikla v roce 2002, tehdy jako dovozce sobích kožešin. V portfoliu Norské módy je dnes více než 15 značek včetně Dale of Norway, Devold, Bergans, Jetboil, Kari Traa, atd., které jako importér na českém a slovenském trhu exkluzivně zastupuje.

High Point
www.highpoint.cz

Je to už víc jak 30 let, co se začalo v Sušici hned na prahu šumavského národního parku, šít oblečení pro nadšené horaly. Jedná se tedy o českého výrobce outdoor oblečení, který je tady proto, abys mohl být venku a užil si to naplno.

NORTHSHOP
www.northshop.cz

Obchod s výdejnou a e-shopem a zastoupením několik zajímavých značek jako jsou SKHOOP – zateplovací sukně a oblečení pro holky,  SUPER.NATURAL – vlněné prádlo, CONTIGO – nejenom zateplené hrnky na kafe, POKITO – ekologické hrnky, atd.

SENSOR
www.sensor.cz

Mohli si nechat šít v Číně, mohli to přepravovat přes půl planety lodí pod liberijskou vlajkou s filipínskou posádkou, ale oni si to prostě rádi dělají složitější. Sensor vyrábí v Bystřici pod Hostýnem, protože mají pocit, že žít a pracovat v České republice dává smysl.

BUSHCRAFT
www.bushcraftshop.cz

Je to parta lidí, kteří aktivně tráví volný čas v přírodě. Jsou spíše pro pohodlný pohyb a pobyt v přírodě spojený s poznáváním. Pokud nejsou někde na vandru, tak tráví svůj čas v práci. Jejich filozofie je taková, že chtějí nabízet pouze takové produkty, které by si sami pořídili.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: