Proti trudnomyslnosti – tipy pro vybavení na trek.

Proti trudnomyslnosti – tipy pro vybavení na trek.

Trekování natěžko je jednou z královských outdoorových disciplín. Všechno potřebné vybavení nesete na svých zádech, takže se můžete vydat na místa, kam nedojdou jednodenní turisté od chaty nebo od parkoviště, můžete vidět a vychutnat nedotčenou přírodu a obdivovat krásu nedostupných míst. Nezávislost trekování současně klade také větší nároky na vybavení. Z tohoto pohledu jsme připravili několik tipů, které poslouží právě při delších trecích.

Místo pro bagáž ve stanu

Protože všechno nesete na vlastních zádech, je jedním z důležitých kritérií hmotnost stanu, který by proto měl být malý a lehký. Na druhou stranu musí mít svoje místo pod střechou stanu i bagáž. Měříte-li 180 cm a víc, měl by mít vnitřní stan 220 cm, abyste neměli tkaninu nalepenou na obličeji. Delší stany se moc nedělají; máte-li s délkou problém, pak si vyberte stan s kolmější stěnou nad hlavou nebo zvolte tunelový stan, který má za hlavou spícího svislou stěnu. Na šířku počítejte 60 cm na osobu, ovšem někam se musí vejít i batohy, takže buď potřebujete víc prostoru na šířku, nebo prostornější předsíň.

Rozložení hmotnosti stanu

Stan pro jednoho je záležitostí pro specialisty, kteří potřebují mít volnost pro své počínání (průvodci, milovníci pozorování přírody, osamělí vlci). Díky možnosti rozložení nesené zátěže je výhodnější stan pro dva či pro tři. V případě stanu pro tři je nesená hmotnost na jednoho nocležníka ještě výhodnější, ale rozložení nákladu už musí být sofistikovanější (pokud jde o rodinu, dítě většinou nese menší díl, pokud o dospělé, pak někdo nese stan, někdo jídlo, někdo vaření). Trek pro víc než tříčlennou rodinu je náročný, málokdo dovede chodit delší pěší treky s početnější rodinou. Nejde jen o stan, ale i o další vybavení pro děti. Možnosti putování jsou většinou omezené na dopravu autem, na vodácké akce nebo na trasu do hvězdy.

Šňůra pro dvojité kotvení

Stan musí kromě jiného zajistit ochranu proti větru, proti dešti a možnost větrání. Při dlouhém treku oceníte, když tropiko kryje vnitřní stan tak, aby do něj při vstupování a vylézání nepršelo. Také vítr dovede pozlobit, když v noci neustále lomcuje stanem. Některé outdoorové stany jsou kotveny přímo za konstrukci, což je nejpevnější řešení. Ale stany, které se bočně kotví pouze za střed stěny, mohou mít s větrem problém. V takovém případě je výhodné, když má stan možnost doplňkového ukotvení konstrukce (stany s vnější konstrukcí se někdy dají kotvit přímo za konstrukci, některé stany s vnitřní konstrukcí mají doplňkové kotevní body). Pro dokotvení je důležité přímo upevnit (nejlépe ve dvou směrech) konstrukci na návětrné straně stanu. Předpokládá to ovšem mít s sebou dostatečnou rezervu kotvicích šňůr.

Komínový efekt a větrání

Větrání stanu podporuje dobrý spánek a omezuje kondenzaci vody na vnitřní straně tropika. Čím míň vydýchané vlhkosti zůstane pod tropikem, tím líp. Proto je výhodné, když větrací otvory v tropiku využívají komínový efekt – dole se nasává čerstvý vzduch a průduchy nahoře v tropiku odvádějí vlhký a vydýchaný vzduch. Je dobré mít přehled o větracích otvorech v tropiku a používat je. Větrání vnitřního stanu napomáhají panely síťoviny na stěnách (ale zase méně chrání před chladem) a také alternativní síťovina ve vchodu, která umožní rychlejší výměnu vzduchu a současně chrání proti hmyzu.

Rosení a mokrý spacák

Za chladnějších nocí se i při dostatečném větrání zevnitř na tropiku sráží vydýchaná vlhkost, a pokud není dost vzdálené od vnitřního stanu, můžou navlhnout věci, které se přitisknou až na tropiko (a to nejen u vnitřních stanů ze síťoviny). Delší stěny stanu proto musí být dostatečně vypnuté, aby tropiko neleželo na vnitřním stanu. Jinak můžete ráno mít pěkně vlhký spacák nebo oblečení, které uložíte na noc podél stěny stanu. Na obrázku je tip jak vypnout boční stěnu stanu jedním kolíkem, aby byla co nejvíc vzdálená od vnitřního stanu. Ušetříte tak jeden kolík a ještě tropiko od vnitřního stanu oddálíte na maximum.

Pořádný kolík

Běžné jehlové duralové kolíky se lehce ohnou a do tvrdší kamenité země se nedají zarazit. Na druhou stranu jsou lehké a ve většině případů postačí. Lepší kolíky jsou buď těžší, nebo výrazně dražší. Pro případ problémů ale většinou postačí mít s sebou jeden nebo několik pevnějších kolíků, které použijete na návětrné straně stanu nebo v kamenité půdě.

Jídlo proti trudnomyslnosti

Dehydratovaná strava je běžnou součástí nabídky outdoorových obchodů. Je lehká, jídlo se snadno připravuje a ani chuť u některých jídel není vůbec špatná. Ale pravda je, že se kašovitou konzistencí s jednotvárným vzhledem rychle přejíte. Výhodné je vzít s sebou na trek kromě dehydratované stravy také jedno či dvě oblíbená, byť i třeba těžší nebo složitější jídla, která nasadíte ve chvíli, kdy vám jednotvárnost dehydrované stravy začne vadit.

Zapálení vařiče ve větru

Zapálení vařiče ve větru může být problém. Sirky mohou mírně navlhnout a ve větru je třeba zapálit dvě i tři najednou, aby vůbec měly šanci. Spoléhat na ně se nevyplatí. Ve větším větru může mít problém i klasický zapalovač. Není od věci pořídit si outdoorový zapalovač, který se větru nebojí. A jistotou ve všech podmínkách je křesací outdoorová souprava, kterou kdykoliv bez problémů zapálíte plynový i benzinový vařič.

Vítr kontra závětří

Vařiče jsou dnes natolik jednoduché a vychytané, že s nimi nebývají problémy. Přesto ale nemusíte uvařit, když začne foukat vítr. Ten umí značně omezit výkon vařiče, někdy natolik, že prostě neuvaříte. Velkým pomocníkem je vyzkoušené a praktické závětří, které vám méně připravení kolegové budou na treku upřímně závidět.

Balení proti vlhkosti

Pokud vás přepadne špatné počasí, je klíčové mít možnost se převléknout do suchého a spát v suchém spacáku. 100% sucho v batohu nezajistí ani pláštěnka na batoh (bez ní však rozhodně na delší trek nevyrážejte) nebo pončo přehozené i přes batoh. Voda a vlhkost se dovnitř batohu může dostat například při přebalování v dešti, stékáním po zádech mezi pláštěnkou a nepropro bundou nebo vcelku jednoduše při pádu do potoka. Při treku mimo civilizaci je nástrah hodně a trekové batohy až na výjimky nejsou nepromokavé. Někdo problém řeší tak, že do batohu vloží jeden velký nepromokavý pytel, do kterého všechno balí. Výhodnější možností je balit důležité vybavení do menších nepromokavých vaků separátně – spacák do jednoho, čisté oblečení do dalšího, doklady a elektroniku do malého vaku (balení do více nepromokavých obalů je přehlednější a praktičtější).

Království za rovnováhu

Pro udržení rovnováhy i pro ulehčení kolenům jsou hůlky na treku důležitým podpůrným prvkem. Oceníte je, když při sestupu šetří nohy trpící nárazy pod těžkým batohem. Ale přímo záchranou se trekové hůlky stanou, když musíte brodit ledovou říčku nebo když balancujete na vetché kládě ležící přes rozvodněný potok. Na druhou stranu přemíra používání hůlek zase může být kontraproduktivní a když je potřeba přejít něco bez hůlek, ztrácí se jistota a rovnováha.

Boty prohlédněte před trekem

Častým problémem je životnost trekových bot. PU vrstva, která spojuje podrážku s vlastní botou, má omezenou životnost, postupně degraduje, začne se drolit a podrážka boty upadne. Potíž je, že tenhle proces není příliš viditelný a vlastní odpadnutí podrážky může potom být otázkou jednoho či dvou dnů (jsou známy případy, kdy během několika hodin odpadly obě podrážky). Proto boty před delším trekem prozkoušejte a pečlivě prohlédněte, jestli na nich nejsou vidět známky degradace PU pěny (drolí se pěna pod podrážkou, je porušená celistvost povrchu PU pěny). Pokud něco podezřelého najdete, zeptejte se zkušenějšího kamaráda nebo odborníka. Možná bude třeba koupit nové boty, ale rozhodně je lepší to zjistit předem než během cesty, kdy návrat do civilizace se může stát nevítaným dobrodružstvím.

Ferda Mravenec – práce všeho druhu

Vyplatí se mít s sebou několik drobností na opravy a náhradní díly. Metr známé stříbrné pásky s výztužnou mřížkou, stahovací elektrikářské pásky, zavírací špendlík, lepidlo či nářaďový nůž. Záleží na délce treku a odloučenosti od civilizace.

Zkušenosti čtenářů

Seznam co si sbalit na trek - Magazín Přežití

[…] si tipy na vybavení na trek, jak vybrat stan a poradíme také, jaké jsou ultralight alternativy spaní […]

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: