HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Přechod Krkonoš za (prodloužený) víkend
Treky

Přechod Krkonoš za (prodloužený) víkend

Naše nejvyšší hory mají plno lákadel, které stojí za to objevit během několikadenního přechodu. V průběhu výšlapu se mění ráz krajiny, chvílemi si připadáte v italských dolomitech, chvílemi v dávném pravěku. Společně s kvalitní úpravou stezek a mnoha záchytnými body na trase tak Krkonoše nabízejí velké zážitky pro široké spektrum turistů. Živoucí důkaz, že za krásnou přírodou není třeba jezdit na druhý konec světa.

Krkonoše – Česko

Typ
2-denní, 3-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka, Vhodné pro sněžnice, Túra na běžkách, Túra vhodná pro děti
Stát
Česko
Další státy
Česko, Polsko
Počet dní
3
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
50 km
Nejvyšší bod
1603 m n. m.
Převýšení
1800 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
neuvedeno
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Město Harrachov na západním cípu Krkonoš je dobrým výchozím nebo koncovým bodem přechodu nejvyššího českého pohoří. Kolem kaskády Mumlavského vodopádu stoupá stezka až na hřeben Krkonoš, po němž se v celé jeho délce táhne červeně značená příhraniční stezka Česko-polského přátelství.

Od rozcestí U čtyř pánů zvažte odbočku k Vrbatově boudě, nad níž stojí na hřebeni kamenná mohyla Hanče a Vrbaty, od které se otvírá nádherné panorama Krkonoš s dominantní Sněžkou.

První zastávkou je pramen Labe. Na hřebeni se pak otvírají neskutečné výhledy a krajina alpského rázu, která začíná ledovcovými kary Sněžných jam, které vznikly ledovcovou činností. Pokračujeme po otevřeném hřebeni kolem Vysokého kola až narazíme na žulové skály Mužské a  Dívčí kameny, za kterými pak padáme kousek z hřebenu na nocleh, které na jedné louce poskytují Moravská bouda, Novopacká bouda a chata Vatra.

Přes Luční boudu na Sněžku

Další den nás čeká již podstatně turističtější část trasy, což však naštěstí nekazí nic na krásných panoramatech. Od Špindlerovy boudy pokračuje hřebenovka po polské straně, skvělý výhled na Sněžku se otvírá od Poledních kamenů, další výhledy se otvírají na krásná ledovcová jezera Wielki a Maly Staw.

Stojí za to sejít z hřebenovky a navštívit Luční boudu s nejvýše položeným pivovarem ve střední Evropě. Od Luční boudy směrem ke Slezskému domu pod Sněžkou překonáme po dřevěných chodnících tmavé tůňky Úpského rašeliniště.

Vrcholem dne je výstup na nejvyšší horu Krkonoš i ČR Sněžku, který však trochu kazí zástupy lidí, které turisty připomínají pouze hodně vzdáleně (na vrchol hory totiž vede jak je známo lanovka).

Varianty sestupu

Ze Sněžky pokračujeme dále po červené až na Pomezní boudy, které nabízejí více možností ubytování různého charakteru. Poslední den přechodu spadneme z Pomezních bud do Horního Maršova, kde sedneme na autobus zpátky do Prahy. Další možnost je pokračovat z Pomezek ještě přes odlehlý hřeben Rýchor (prales) do Žacléře.

Variant je ovšem více – sestoupit se dá impozantním Obřím dolem do Pece pod Sněžkou nebo si přechod o den prodloužit o hřebenovku přes Výrovku, Liščí hřeben až na Černou horu a sestoupit do Jánských Lázní.

Ubytování a jídlo

Podle informací KRNAPu není stanování na hřebenu povoleno, neexistují zde ani nouzová nocoviště, a tak je třeba naplánovat přespání v horských chatách a boudách. Obecně je v Krkonoších poměrně hodně možností ubytování, dobrý nápad však je (zvláště pak o prodloužených víkendech) ubytování rezervovat dostatečně dopředu.

Možnosti spaní v pořadí na cestě z Harrachova do Horního Maršova:

Vosecká bouda (po cca. 10-ti km cesty) – otestováno pivo a polévka

Moravská bouda, Novopacká bouda, Vatra – na jedné louce, pravděpodobně jeden provozovatel. Dostupné ceny a výborné jídlo všeho druhu

Petrova bouda – pozor, ač může znít jako ubytování, bouda shořela a její osud do budoucna je nejistý

Špindlerova bouda a Luční bouda – bez vlastní zkušenosti, luxusnější a dražší ubytování

Dom Slaski – na polské straně

Chata Jelenka – bez vlastní zkušenosti, ale vypadá sympatická

Pomezní boudy – více možností ubytování

Potřebné vybavení

Přestože je přechod Krkonoš poměrně snadnou záležitostí, není jej třeba podceňovat a vždy zohlednit roční dobu, počasí a podmínky. Obecně není třeba žádné speciální vybavení, všechny značené cesty jsou dostupné i v zimě (a tak se nabízí možnost přechodu na sněžnicích či běžkách), ale je třeba sledovat upozornění horské služby ohledně možného lavinového nebezpečí.

Přístup na začátek

Autobusem. Jezdí pár přímých autobusů z Prahy, případně z Tanvaldu či Jablonce.

Přístup z konce

Autobusem. Jezdí zde přímý bus do Prahy

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

Krkonoše jsou národním parkem, a tak je zakázáno chodit mimo trasy, stanovat, vjet autem bez povolení, nechat volně běhat psy. Jízda na kole je povolena pouze po některých trasách.

Počet lidí za rok (odhadem)

6 miliónů návštěvníků na české straně KRNAPu ročně

Základní trasa

Harrachov - Mumlavský vodopád - Vosecká bouda - Dívčí Kameny - Petrova bouda - Moravská bouda - Špindlerova bouda - Luční bouda - Sněžka - Pomezní boudy - Horní Maršov

Orientační rozpis po dnech

1. den Harrachov – Mumlavský vodopád – Vosecká bouda – Dívčí Kameny – Petrova bouda – Moravská bouda

2. den Moravská bouda – Špindlerova bouda – Luční bouda – Sněžka – Pomezní boudy

3. den Pomezní boudy – Horní Maršov

Zkušenosti čtenářů

Karolína

Dobrý den,
ráda  bych upozornila na nefungující odkaz pro trasový soubor GPS a zároveň o tento soubor požádala.
Děkuji a pěkný den
Karolína

Vítek

Dobrý den, doporučuji vyrazit v týdnu a cestu naplánovat tak, abyste přespávali na Výrovce (cca 15 min. od Luční boudy). Ubytování je o mnoho levnější (asi 200 za osobu) a spadá pod správu KČT, takže pokud jste registrovaní získáte ješt slevu. Když budete mít chuť je možné si i přivstat a vyrazit na východ slunce na sněžku. V týdnu tam není tolik lidí a na Sněžku z Výrovky je to asi hodinka cesty.
Poznámka: Z Výrovky k Luční boudě to trvá zhruba dvojnásobnou dobu z důvodu poměrně slušného kopce.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: