HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Přechod Šumavy přes nouzová tábořiště – na těžko se spaním v srdci národního parku
Treky

Přechod Šumavy přes nouzová tábořiště – na těžko se spaním v srdci národního parku

Přechod národního parku Šumava je velkým dobrodružstvím. Jen málokde v Česku se najde takhle dlouhá hřebenovka skrz hluboké tiché hvozdy! K přespání se navíc dají legálně využít nouzová nocležiště/tábořiště – sedm lokalit určených pro jednorázové bivakování.

Šumava – Česko

Typ
4-6 denní, Hřebenovka, Vhodné pro sněžnice, Túra na běžkách
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
5
Vhodné měsíce
leden, únor, březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad, prosinec
Délka
100 km
Nejvyšší bod
1378 m n. m.
Převýšení
2000 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Trasa měří necelých 98 km a dá se v pohodě zvládnout za pět dnů. Její obrovskou výhodou je možnost využití nouzových nocovišť, která správa národního parku udržuje a kde je celoročně možné stanovat. Zároveň tato nocoviště udávají trasu a jednotlivé etapy přechodu.

Hůrka u Prášil

První nocoviště, pokud vyrazíme ze severozápadního konce trasy od Železné Rudy (770 m), je prášilská Hůrka, vzdálená necelých 10 km od zastávky vlaku. Je tedy možné tuto etapu zvládnout v den příjezdu do Rudy. Čeká nás stoupání na Samoty, a odtud pak pokračujeme Polomskou cestou až k bývalé Staré Hůrce (1000 m). Hůrka u Prášil je poměrně otevřené nocoviště, ohraničené dřevěným plůtkem a disponující stolem a lavicí.

Poledník a Modrava

Čeká nás příjemně zvlněná trasa po žluté a zelené turistické značce až do Prášil (870 m) (varianta po červené a pak zelené bez zastávky v Prášilech – pozor zelená uzavřena 16.11.-14.7., stejně tak červená dál z Poledníku na Javoří Pilu), kde není od věci dát si teplou polévku v některé z restaurací. Z Prášil už cesta pokračuje přes Liščí díry a stoupá až k architektonicky ojedinělé rozhledně na vrcholu Poledníku (1315 m), kde najdeme další z nocovišť. Tato etapa měří necelých 14 km a na další nocoviště u Modravy je to ještě zhruba 12 km. Je tudíž možné přes Poledník jen projít, při příznivém počasí se pokochat výhledem z rozhledny na vrcholky Šumavy i Bavorský les a pokračovat dál k Modravě. Nocoviště leží kousek před Modravou (1000 m) a není problém jej najít podle ukazatelů na rozcestích.

Bučina a Strážný

I další den se dají zvládnout dvě etapy naráz nebo můžeme jít na pohodu jen do nocoviště Bučina, třeba s malou zastávkou u pramene Vltavy. Cesta nás povede kolem Modravského potoka, přes most a posléze stoupá k Černohorské nádrži a kolem Černé hory (1315 m), kde se dá odbočit právě k prameni Vltavy. Z Modravy do Bučiny (1175 m) je to zhruba 13 km, na další nocoviště jižně od vesnice Strážný pak dalších 15 km. Příjemná cesta vede přes Chaloupky a téměř po rovině na Knížecí Pláně, kde je známá Hájenka, restaurace s teplým čajem a polévkou. Nocoviště Bučina je hodně otevřené a nechráněné, za větrného počasí je dobré věnovat hodně pozornosti ukotvení stanu. Proti tomu nocoviště Strážný (880 m) je alespoň z jedné strany odstíněno stromy a lesem, o který se vítr trochu rozbije. Ve vesnici Strážný, zhruba jeden kilometr od nocoviště, je příležitost dát si večeři, pokud bude chuť.

Nové Údolí a Pod Plešným jezerem

Z nocoviště Strážný pokračuje cesta kolem Obecního vrchu, kříží silnici vedoucí do bavorského Phillipsreut a stoupá kolem Žlebského vrchu k nocovišti Nové Údolí (830 m). Etapa měří 13 km a celý přechod zde lze ukončit, protože ve vsi je konečná vlaku a spojení směrem na Stožec. My ale pokračujeme dalších 13 km ještě o nocoviště dál, na, z našeho směru poslední, šumavské nocoviště Pod Plešným jezerem (950 m). Z Nového Údolí trasa stoupá k Schwarzenberskému kanálu, kterým se dříve plavilo dřevo ze Šumavy do Vídně. Obě poslední nocoviště jsou už víc krytá před větrem. Závěrečná etapa vede do Nové Pece a byť celou dobu mírně stoupá, je poměrně krátká – má jen 7 km, což opět poskytuje čas i na cestu domů.

Celý přechod je celkem nenáročný na převýšení i terén, zároveň je možné ho na několika místech ukončit nebo z něj odbočit do vesnic.

PRAKTICKÉ INFORMACE

Voda a jídlo: Vodu lze bez problému doplňovat z potoků a ve vesnicích, v nouzi ze sněhu. Po cestě je několik restaurací, v Prášilech a ve Strážném by měla být možnost dokoupení potravin.

Mapy: Šumava – Povydří (KČT 65) a Šumava – Trojmezí (KČT 66) – obě 1:50 000. Celá trasa je značená i na mapy.cz.

Související odkazy: informace o NP Šumava na www.npsumava.cz.

Ubytování a jídlo

NP Šumava umožňuje stanování na sedmi nocovištích: Hůrka u Prášil, Poledník, Modrava, Bučina, Strážný, Nové Údolí a Pod Plešným jezerem. V provozu jsou celoročně od 18 do 9 hodin a lze je využít pouze na jednu noc. Platí zde zákaz rozdělávání ohně a odpadky si samozřejmě odneste s sebou. Více na stránkách národního parku Šumava.

Potřebné vybavení

Běžné vybavení na vícedenní trekování v podmínkách českých hor.

Přístup na začátek

Autem, vlakem, busem.

Základní trasa

Železná Ruda - Hůrka - Poledník - Modrava - Bučina - Strážný - Nové Údolí - Plechý - tábořiště Pod Plešným jezerem - Nová Pec

Orientační rozpis po dnech

1. den: Železná Ruda – nocoviště Hůrka: 11 km, + 450/ – 200 v. m

2. den: Hůrka – nocoviště na Poledníku – Modrava: 24 km, + 600/ – 600 v. m

3. den: Modrava – Bučina – Strážný: 28 km, + 500/ – 600 v. m

4. den: Strážný – Nové Údolí – tábořiště Pod Plešným jezerem: 27 km, + 800/ – 700 v. m

5. den: tábořiště Pod Plešným jezerem – Nová Pec: 8 km, – 200 v. m

Zkušenosti čtenářů

Tomáš

Škoda, že to autorka píše od stolu, Trek po afaltu opradu nic moc.

Natálie
Tomáš:

Můžu vás ujistit, že autorka od stolu nepíše.  A ano asfalt někdo nerad, ale třeba my teď na výlety taháme všude kočár a jsme za zpevněné cesty celkem vděční… Nebo se to taky dá jet na kole 🙂

Mira

Tábořiště na Modravě je nepoužitelné. Hůrka a Poledník parádní.

Marian
Mira:

Souhlas s Mírou
To se správě NP vůbec nepovedlo, nedej bože když se tam sejde víc lidí.
Obloukem se vyhnout !!!!

Jarin

Dobré je z bučiny jít přes lusen, grosse rachel,genset na poledník nebo na hurku

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: