Trek přes Novohradské hory
Treky

Trek přes Novohradské hory

Trasa Jižní stezky Via Czechia vede Novohradskými horami a Novohradským podhůřím ve čtyřech etapách o celkové délce 93 kilometrů.

Novohradské hory – Česko

Typ
4-6 denní
Stát
Česko
Další státy
Česko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Délka
93 km
Nejvyšší bod
962 m n. m.
Převýšení
1620 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Novohradské hory a Novohradské podhůří

Novohradské hory se rozkládají na pomezí Čech a Horního a Dolního Rakouska, přičemž větší část leží na rakouském území. Nejvyšším vrcholem Novohradských hor je rakouský Viehberg s nadmořskou výškou 1112 metrů, na české straně dosahuje nejvyšší výšky Kamenec s 1072 metry výšky. V Novohradských horách pramení dvě jihočeské řeky: Malše vyvěrá na úpatí Viehbergu a na své horní části až téměř k Dolnímu Dvořišti tvoří hraniční tok a rovněž Lužnice pramení rovněž rakouském území. Specifickým rysem Novohradských hor jsou klauzurové rybníky, budované před více než 200 lety na horských potocích za účelem plavení dřeva.

Velké území Novohradských hor bylo v minulosti izolováno bariérou železné opony, díky níž se zdejší horská příroda dochovala v dobrém stavu. Krajinu, připomínající Šumavu, charakterizují hluboké lesy střídané horskými loukami a zaniklými sklářskými osadami. Toto pohoří sice nespadá do žádné chráněné krajinné oblasti, nicméně v roce 2000 zde byl vyhlášen přírodní park Novohradské hory. Najdeme zde naši nejstarší přírodní rezervaci a zároveň nejstarší rezervaci ve střední Evropě, Žofínský prales, která byla založena již v roce 1838.

Restaurovaná tvrz v Tiché
Restaurovaná tvrz v Tiché

Turistika

Do roku 1989 patřily Novohradské hory k velmi málo vyhledávaným turistickým cílům, značná část pohoří byla totiž kvůli železné oponě nepřístupná. Po otevření hranic se sem turisté vydávají ve větší míře, nicméně stále zde najdete oproti sousední Šumavě nebo Třeboňsku relativní klid. Úřadování vojáků za totality tu mimo jiné zanechalo jeden z odkazů, kterým je množství asfaltových lesních cest, proto jsou Novohradské hory velmi oblíbené mezi cyklisty. Z vyhledávaných turistických cílů jmenujme Terčino údolí u Nových Hradů, poutní kostel v Dobré Vodě nebo obec Hojná Voda se Zvonem setkávání a nedalekou rozhlednou na Kraví hoře. Vstup do Žofínského pralesa je sice oficiálně zakázán, ale v okolí této rezervace najdou turisté i osamělí tuláci spoustu míst k objevování.

Zřícený a obnovený kostel Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě
Zřícený a obnovený kostel Panny Marie Dobré rady v Pohoří na Šumavě

Jižní stezka Via Czechia

Trasa Jižní stezky vede Novohradskými horami a Novohradským podhůřím ve čtyřech etapách o celkové délce 93 kilometrů. Úsek začíná v Petříkově a pokračuje přes Nové Hrady, Terčino údolí do Horní Stropnice, odkud trasa začíná rychle nabírat výšku a přes Dobrou Vodu vystupuje na Kraví horu. Z nedaleké Hojné Vody vede Jižní stezka částečně po neznačených lesních cestách k penzionu Žofín, obchází stejnojmennou rezervaci a přes Pohoří na Šumavě směřuje k penzionu Baronův most. Druhá polovina přechodu vede nejprve povodím horní Malše do Dolního Dvořiště a následně přes Horní Dvořiště a zacházku k nejjižnějšímu bodu ČR do Vyššího Brodu.

Cyklistická varianta

Cyklistická trasa Jižní stezky Novohradskými horami a Novohradským podhůřím – včetně odbočky k nejjižnějšímu bodu ČR – měří 100 kilometrů. Celý úsek se dá ujet za 1–2 dny, ideálním nocležištěm při dvoudenním přejezdu je penzion Lesovna Žofín nebo penzion Baronův most.

Podrobné informace v knize Jižní stezka – Českem od východu k západu, vybavit se můžeš i Vandrovníkem.

Mapy ke stažení, gpx soubory nebo PDF itinerář najdeš na webu www.viaczechia.cz

Ubytování a jídlo

Ubytování pod střechou minimálně každých 20-25 km, potraviny možno doplňovat průběžně.

Doporučené ubytování:
Zvonice Hojná Voda
Lesovna Žofín
penzion Baronův most

Základní trasa

Petříkov - Vyšší Brod

Orientační rozpis po dnech

Petříkov – Hojná Voda 22,60 km
Hojná Voda – Baronův Most 24,40 km
Baronův Most – Dolní Dvořiště 20,30 km
Dolní Dvořiště – Vyšší Brod 25,90 km

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: