Snadný výstup na vyhlídkový Ofen v Karavankách
Treky

Snadný výstup na vyhlídkový Ofen v Karavankách

Ofen (slovinsky Peč, italsky Monto Forno) v pohraničním pohoří Karawanken (Karavanky) na jihu Rakouska je vrcholkem, který znají a vyhledávají spíše jen milovníci zapomenutých horských míst. Na tomto nenápadném travnatém vršku stýkají hranice Rakouska, Slovinska a Itálie. Zároveň se jedná o nádherný výhledový bod.

Karavanky, Alpy – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Túra vhodná pro děti
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Vhodné měsíce
březen, duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen, listopad
Nejvyšší bod
1509 m n. m.
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pohraniční horské pásmo Karavanky (Karawanken) představuje ideální „přestávkový“ cíl při cestách na jih či do vysokých hor Rakouska a Itálie. Takřka každý motorizovaný turista projíždí oblastí korutanských jezer a v Arnoldsteinu opouští Rakousko a míří buď k moři, nebo do dalších horských celků Evropy. Vzdálenost od našich hranic se pohybuje kolem 500 km, a tak se tato oblast stává perfektním místem k protáhnutí a odpočinku. Pomineme-li pobyt u vod mnoha jezer korutanské riviéry, pak výlety do hor jsou příjemnou alternativou krátkého pobytu. V pohodě zvládnutelné v rámci jednodenního, přitom nikterak dlouhého výletu, jsou např. vrcholy Hochstuhl, Mittagskogel či Ofen.

Ofen (1509 m)

Tento nenápadný kopeček je ideální a krátkou túrou při poslední pauze cestou z Rakouska do Itálie. Navíc leží v těsné blízkosti dálnice, a tak odpadávají složité přístupy a výjezdy. Do blízkosti vrcholu vede navíc sedačková lanovka, a tak ti nejpohodlnější mohou jednoduše vyjet nahoru, pokochat se nádhernými rozhledy a dolů sejít jednou ze tří možných cest.

Z Arnoldsteinu (místní část Pöckau, 2 km od centra) vstupuje do ponurého a vlhkého lesa prudce stoupající chodník, který vede nad zarostlým kaňonem potoka Kökra Bach. Po překonání úvodních takřka 500 výškových metrů se cesta stáčí vlevo a dojde na širší lesní cestu. Zde narazíme na největší kámen úrazu – špatné značení a nepřehlednou orientaci při mnoha křižujících se cestách. Pro další úspěšný postup platí jednoduché pravidlo. Držíme se stále okraje kotliny tak, abychom potok měli stále po levé straně a stoupáme prudce vzhůru, čímž ignorujeme několik křižujících cest. Pokud dosáhneme tratě lanovky, tak máme vyhráno.

Směr postupu se láme vlevo a hned následující pravotočivou serpentinou vyjdeme na louky. Otevřeným terénem dojdeme k chatám (lanovka a vleky) Dreiländer Hütte (1 423 m, soukromá). Před námi leží doslova na dosah travnatá kopule vrcholu Ofen, jehož dosažení je dílem čtvrthodinky. Na vrcholu nás vítá dřevěná kaplička informující o faktu, že se nalézáme na hranici tří států – Rakouska, Slovinska a Itálie. Nádherný je výhled především na sever ke skalnaté bariéře Villašských Alp s dominantním výšinou Dobratsch.

Za pohledem na opačnou stranu musíme přejít řídkým lesem na jižní svah. Obrovské severní stěny Julských Alp jsou odtud neskutečně blízko, a tak krásně rozeznáváme doslova každý detail. Rozhodně jeden z nejlepších rozhledových bodů na tyto nádherné hory. Sestup z vrcholu vede buď přímou variantou (kolem vleku) a serpentinami do Selschachu (údolní stanice lanovky, cesta č. 692) nebo ještě kousek pokračujeme hraničním otevřeným hřebenem na západ a v sedle Hornic sejdeme příkrou stezkou č. 9 do Seltschachu. Poslední možnou variantou sestupu (nebo také výstupu) je dosažení silničního sedla Würzenpass (1 073 m), který je zároveň hraničním přechodem do Slovinska (při výjezdu z Rakouska až 18% stoupání). Celkem 1–1,5 hod. (opačným směrem 2 hod.).

Ubytování a jídlo

Vršku Ofen dosáhneme zcela jednoduše z městečka Arnoldstein, které leží v blízkosti dálnice A 2 (4 km před italskou hranicí).

Přístup na začátek

Do Arnoldsteinu sjedeme stejnojmenným výjezdem z dálnice A2 (Wien – Villach).

Základní trasa

Arnoldstein – Ofen 2,5–3 hod. – Hornic – Seltschach – Arnoldstein 2,5–3 hod. Celkem 5–6 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: