Výstup na Mittagskogel – strážce korutanských jezer v Karavankách
Treky

Výstup na Mittagskogel – strážce korutanských jezer v Karavankách

Osamělá skalnatá pyramida Mittagskogel v pohraničním pohoří Karawanken (Karavanky) na jihu Rakouska se stala symbolem krajiny korutanských jezer. Nepřehlédnutelná hora je navíc zpřístupněna atraktivně vedenou stezkou.

Karavanky, Alpy – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko, Slovinsko
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Nejvyšší bod
2143 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Pohraniční horské pásmo Karavanky (Karawanken) představuje ideální „přestávkový“ cíl při cestách na jih či do vysokých hor Rakouska a Itálie. Takřka každý motorizovaný turista projíždí oblastí korutanských jezer a v Arnoldsteinu opouští Rakousko a míří buď k moři, nebo do dalších horských celků Evropy. Vzdálenost od našich hranic se pohybuje kolem 500 km, a tak se tato oblast stává perfektním místem k protáhnutí a odpočinku. Pomineme-li pobyt u vod mnoha jezer korutanské riviéry, pak výlety do hor jsou příjemnou alternativou krátkého pobytu. V pohodě zvládnutelné v rámci jednodenního, přitom nikterak dlouhého výletu, jsou např. vrcholy Hochstuhl, Mittagskogel či Ofen.

Výstup na Mittagskogel (2143 m)

Kamenný strážce korutanských jezer přitahuje zrak snad všech návštěvníků jižního Rakouska. Hora ční zcela osaměle a tvarem pravidelné ostré pyramidy nemá široko daleko konkurenci.

Výstup zahájíme v malé osadě Untergreuth u penzionu Martinihof a po značené cestě č. 603 (také 681B a 03) jdeme nejprve ke stavením Kofler pevnou cestou loukami, později lesem přes nízký hřbet dolů, kde se u chatky celní stráže spojíme s dálkovou cestou Karawankenweg. Značená cesta č. 680 zkracuje serpentiny lesní zásobovací cesty a hodně prudce překonává svah až k chatě Bertahütte. Chata má pěknou polohu pod špičatým skalnatým vrcholkem Ferlacherspitze (1 739 m, výstup 0,5 hod., krásný rozhled).

Od chaty obchází stezka (dvě varianty) východní svah skalnatého ramene a přes četné žleby (pozor na uklouznutí, většinou mokrý a hladký podklad) dojdeme na široký travnatý svah. Stezka stoupá přímo proti spádnici hřebene a vyjde na hraniční hřeben, kde se spojí se slovinskou zajištěnou cestou z obce Dovje. Strmý, ale jen krátký výstup skalnatým hřebenem nás přivede ke kříži na vrcholu. Rozhled je velkolepý, a pokud máme štěstí na počasí, tak možná budeme překvapeni množstvím lidí na vrcholu.

Varianty sestupu

Sestup vedeme buď stejnou cestou (pod chatou Bertahütte je v lese většinou zaplněné parkoviště a tak autostop není vyloučen), nebo pokračujeme dále na západ hřebenem. Cesta je o něco hůře značená a náročnější než samotný výstup.

Nejprve dojdeme na vrchol Kleine Mittagskogel a kolem trosek chaty Annahütte nad sedlem Jepzasattel na loukách Jepzaalm odbočuje vpravo málo znatelný chodník (č. 682). Ten několikrát překříží lesní silnici a kolem potoka Greuthbach dojde na hlavní silnici. Pohodlně sejdeme po 2 km do osady Untergreuth, příp. až k jezeru Faaker See (pozor, neexistuje zde žádná veřejná pláž nebo koupaliště, vše je soukromý pozemek, a tak musíme za přístup k vodě platit – od 3 €).

Náročnost: Mittagskogel je náročný pouze dlouhým přístupem a značným převýšením – 1 400 m. Se zajištěnými úseky se setkáme jen v menší míře a jsou technicky snadné.

Ubytování a jídlo

Na Mittagskogel vystoupíme z obce Untergreuth (792 m), která leží 7 km severně od jezera Faaker See (v blízkosti Villachu).

Funkci výchozího bodu k vrcholu Mittagskogel plní chata Bertahütte (1 567 m, majetek OeAV, kapacita 34 míst, v provozu 1. 5.– 10. 10., tel. 0043 699 10502184)

Přístup na začátek

Obce Untergreuth dosáhneme jednoduše dálničním výjezdem Faaker See z dálnice A2 (Wien – Villach). Objedeme jezero po západním břehu do obce Latschach a několika serpentinami dosáhneme výchozího místa. Jinou možností je pokračovat z Latschachu ještě 3 km po hlavní cestě k hotelu Mittagskogel a zde odbočit vpravo po stoupající cestě do osady Kopein. Také odtud vede na Mittagskogel turistický chodník.

Základní trasa

Untergreuth – Berta- hütte 2 hod. – Mittagskogel 1,5–2 hod. – Kleine Mittagskogel – Outschena 2 hod. – Untergreuth 0,5 hod. Celkem 6–6,5 hod.

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: