Výstup na Stol neboli Hochstuhl v Karavankách
Treky

Výstup na Stol neboli Hochstuhl v Karavankách

Velká židle neboli Hochstuhl (oproti slovinskému názvu Veliki Stol – Velký stůl) je nejvyšším vrcholem dlouhého pohraničního pohoří Karawanken (Karavanky) na jihu Rakouska. Výstup z rakouské strany na vrchol je mnohem zajímavější než ze Slovinska a při variantě vedoucí severozápadním ramenem je dokonce zajištěnou cestou.

Alpy/Karavanky – Rakousko

Typ
1-denní, Výstup na vrchol, Hřebenovka, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko, Slovinsko
Počet dní
1
Vhodné měsíce
duben, květen, červen, červenec, srpen, září, říjen
Délka
14 km
Nejvyšší bod
2236 m n. m.
Převýšení
1400 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Lehký – pro úplné začátečníky
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany, ferata B/C

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Karavanky – takřka stovka kilometrů horských štítů, sedel, travnatých hřebenů a zelených údolí. Ovšem blízkost atraktivních Julských Alp odsouvá pohoří vždy až na druhou kolej. Přitom mohou hory nabídnout něco, co „julky“ nikoli – nádhernou samotu, jistotu táboření v horách bez pocitu přísného ochránce přírody číhajícího u zadku a v neposlední řadě snadný a jednoduchý přístup. Vydejme se tedy jen tak trochu porozhlédnout z horizontu hor na pomezí Slovinska a Rakouska.

Vzdálenost od našich hranic se pohybuje kolem 500 km, a tak se tato oblast stává perfektním místem k protáhnutí a odpočinku např. při cestách k moři nebo do vyšších hor. Pomineme-li pobyt u vod mnoha jezer korutanské riviéry, pak výlety do hor jsou příjemnou alternativou krátkého pobytu. V pohodě zvládnutelné v rámci jednodenního, přitom nikterak dlouhého výletu, jsou např. vrcholy Hochstuhl, Mittagskogel či Ofen.

Výstup na Veliki Stol

Veliki Stol alias Hochstuhl neboli Velký stůl (2236 m). Zatímco na slovinské straně se jedná sice o dominantní, ale jinak nikterak výjimečný kopec, na stranu Rakouskou spadá skutečně impozantní skalními stěnami. Ostatně kontrast mezi severními a jižními svahy pohoří je po celé délce hřebene až omračující. Zatímco ze strany rakouské se hory prezentují jako těžce překročitelná kamenná palisáda, jižní svahy se v podobě travnatých a lesnatých koberců sklánějí do údolí řeky Sávy.

Na Velký stůl můžeme stoupat hned z několika směrů. Pokud vyrazíme od jižního portálu silničního tunelu pod sedlem Ljubelj (tudy také většina návštěvníků do hor vstupuje), pak nás čeká sice velmi pěkný, ale takový „normální“ přechod.

Pokud tedy není vrchol součástí treku napříč pohořím, pak se vydejme k hoře od severu, tedy z nádherného údolí Bärental. Od parkoviště u hostince Stouhütte pokračuje do hloubi doliny Bärental široká štěrková cesta v blízkosti potoka Bärentaler Bach. Po opuštění lesa stoupá serpentinami až k chatě Klagenfurter Hütte. Nesmíme minout odbočku vpravo (zn. cesta č. 664 cca 2 km před chatou). Ta vede širokým suťovým nánosem a míří k široké severní stěně Hochstuhlu.

Na úpatí výrazného vybíhajícího ramene odbočíme vpravo a úzkým suťovým chodníkem nastoupíme do stěny. Cesta je vedena místy po skále, jindy zase traverzuje svahy mezi kosodřevinou. Vzhůru vede pěkná, ale nepříliš obtížná zajištěná cesta Hochstuhl Klettersteig (B/C). Pár ocelových lan (300 m), několik kramlí a pár vzdušných traversů v místy kolmé stěně a jsme na hřebeni.

Stezka dosáhne hraničního hřebene a širokým úpatím dojde k vrcholovému kříži. Jen několik desítek metrů pod námi stojí na slovinské straně turistická chata Prešernova Koča na Stolu (příjemné útočiště při celkovém hřebenovém přechodu). Z vrcholu je výhled do široké doliny řeky Sávy na jihu a nad ní se zvedající vrcholy Julských Alp, krásně rovněž rozeznáváme známé Bledské jezero. Ryze horské panorama nabízí také východní strana obzoru na skalnatý a divoce rozervaný vápencových štítů Karavanek. Pohled severním směrem do Rakouska nás asi zklame, neboť všechny horské masívy jsou poněkud vzdálenější a zanikají nad rozlehlou klagenfurtskou kotlinou.

V přechodu pokračujeme nyní po slovinském území. Sestoupíme na okraj strmého a velmi špatně schůdného suťového svahu a sjezdem jej překonáme až na dno kamenité kotliny pod nádherně formovaným štítem Vertatschna. Na rozcestí značených cest pokračujeme doleva vedoucím, jen mírně stoupajícím chodníkem do úzkého sedla Bielschitzasattel (1 840 m) a dostáváme se tak zpět do Rakouska.

Variabilní sestup

Krátký, ale prudký sestup vede kosodřevinou a sutí k chatě Klagenfurter Hütte. Sestup do doliny Bärental vede po široké zásobovací cestě. Jinou scenéricky neobyčejně krásnou variantou sestupu je přechod od chaty přes sedlo Matschacher Sattel (+0,5 hod.) a přechod v blízkosti travnatých vrcholů bočního hřebene přes vršek Kosmatitza (1 659 m) do nádherného údolí Bödental, které je snad nejpůvabnějším místem středních Karavanek.

Nad posečenými loukami se odtud majestátně vypínají ostré vrcholy Bielschitza, Vertatscha a Selenitza, které tvoří úchvatný skalní amfiteátr. Nevýhodou tohoto sestupu je komplikovaná možnost návratu do výchozího místa. Od penzionu Sereinig vede silnice do údolí Bleiberger Graben a přes výše položenou osadu Strugariach (1 142 m, krásný pohled na Hochstuhl) sejdeme do údolí Bärental (spodní část u Feistritz, 4–5 hod. od chaty Klagenfurter Hütte).

Pokud jsme milovníky hřebenových přechodů, pak se nám nabízí možnost pokračovat hlavním hřebenem Karavanek přímo z vrcholu Hochstuhl západním směrem. Nejprve sestoupíme ke slovinské chatě Prešernova Koča na Stolu a sestoupíme po západním úpatí vrcholu Hochstuhl k rozcestí. Napojíme se na tzv. Planinskou transverzálu č. 1. Vyjdeme na vrchol Potoški Stol (2 014 m) a dlouhým travnatým traverzem podcházíme v úbočí vrcholy masívu Belščica až do sedla Bärensattel. Odtud po zn. cestě č. 672 sejdeme přímo na parkoviště u hostince Stouhütte. Z vrcholu Hochstuhl 4–5 hod.

Mapy a průvodce: Celý hřeben najdeme na několika mapách jak rakouské, tak slovinské produkce. Ty druhé jmenované jsou snad přece jen precizněji zpracované. Na přechod budeme potřebovat list Karavanke – osrednji del a Julijske Alpe – vzhodni del (obě mapy vydala PZS v měřítku 1:50 000. k dostání také v ČR). Oblasti se podrobně věnuje průvodce nakl. Mirago – Slovinské a chorvatské hory (2007).

Ubytování a jídlo

Pro výstup na nejvyšší horu Karavanek je výchozím místem obec Feistriz im Rosental (žel. stanice), ležící v blízkosti přehradního jezera na řece Drávě. Odtud vede pod severní srázy Karavanek silnice nádherným údolím Bärental k hostinci Stouhütte (cesta je dobře sjízdná až po malou elektrárnu, pak se zužuje a stoupání na úvodním úseku dosahuje 20 %). U chaty parkoviště.

Horské chaty: Funkci výchozího bodu k vrcholu Hochstul plní chata Klagenfurter Hütte (1 664 m, majetek OeAV, kapacita 62 míst, v provozu 1. 5.–26. 10., tel. 0043 4253 8556, info: www.klagenfurterhuette.at)

Prešernova koča na Stolu se nachází na slovinské straně kousek pod vrcholem.

Potřebné vybavení

Obvyklé věci na turistiku + pohyb na feratach (úvazek, feratový set, helma). V létě nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Přístup na začátek

Do údolí Bärental se dostanete od Feistritz im Rosental, na který sjedete od dálnice ve Villachu.

Povolení, poplatky, omezení, zákazy

ne

Základní trasa

Stouhütte – Hochstuhl 3,5–4 hod. – Bielschitza Sattel 1 hod. – Klagenfurter Hütte 0,5 hod. – Stouhütte 1,5 hod. Celkem 7–8 hod.

Další možnosti túr v okolí

Zajímavé vybavení

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: