Okruh po horských chatách kolem Dachsteinu
Treky

Okruh po horských chatách kolem Dachsteinu

Dachstein není jen impozantní hora k výstupům po feratách a známými lezeckými cestami jako Steinerweg a Pichlweg, nýbrž i fascinujícím masivem pro horské túry. Co takhle užít si majestátní Dachstein trochu jinak a vyhnout se hlavnímu náporu davů v okolí vrcholu? Jedinečný čtyřdenní okruh po pohostinných horských chatách slibuje nádherná panoramata i pravou horskou romantiku.

Alpy, Dachsteingruppe – Rakousko

Typ
4-6 denní, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
39 km
Převýšení
2900 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vrchol Hoher Dachstein leží na hranici mezi Štýrskem a Horním Rakouskem a s výškou 2995 m je zároveň nejvyšším vrcholem obou těchto spolkových zemí. Vrcholové partie masivu leží pod ledovým příkrovem Hallstatského, Schladminského a Velkého a Malého Gosauského ledovce.

Čtyři chaty – jedna cesta

Krajinově různorodý vysokohorský okruh zvaný Dachsteinhüttenrunde (doslova okruh kolem Dachsteinu po chatách) spojuje chaty Austriahütte, Adamekhütte, Simonyhütte a Guttenberghaus. Na túře čekají výhledy na impozantní jižní stěnu Dachsteinu, vápencové plato, obnažený modravý ledovec a řadu okolních vrcholů. Na začátku léta, kdy se místní příroda probouzí k životu, jsou svahy hor poseté pestrobarevným alpským kvítím. Slunečná odpoledne můžete po túře strávit relaxací na terasách horských chat a užívat si nádheru kolem.

Ačkoli se dá okruh jít odkudkoli, doporučujeme zahájit ho na chatě Austriahütte a jít ve směru hodinových ručiček, abyste nejtěžší úsek trasy překonali první den.

Austriahütte skýtá nádherný výhled na Dachstein, Torstein (2948 m) i na Nízké a Vysoké Taury. Za jasných dnů je odsud možné dohlédnout na ledové špičky Hochalmspitze (3360 m) a Großglockneru (3798 m). Chata také spravuje Alpinmuseum, které poutavě vypráví o dějinách Dachsteinu. Na chatu se dostanete za 20 minut z parkoviště u stanice Dachstein-Südwand-Bahn (1695 m) a asi za hodinu z Ramsau am Dachstein (Gasthof Edelbrunn, 1340 m).

Austriahütte pod jižní stěnou Dachsteinu hostí také Alpinmuseum, Rakousko.
Austriahütte pod jižní stěnou Dachsteinu hostí také Alpinmuseum, Rakousko.

Prověrka přes Windlegerscharte

První, nejnáročnější a zároveň nejpůsobivější etapa od Austriahütte (1638 m) vede přes příkré suťovité sedlo Windlegerscharte (2401 m) k Adamekhütte (2196 m). Od parkoviště u Türlwandhütte/Dachstein-Südwand-Bahn vede úvodní část první etapy po cestě č. 615 k Südwandhütte (1871 m). Dál pokračujeme po Pernerweg č. 617 pod monumentální vápencovou masou jižní stěny Dachsteinu, kudy k vrcholu vedou známé lezecké cesty Steinerweg a Pichlweg dlouhé přes úctyhodných 20 délek. Nastoupáme do sedla Tor (2033 m), které je vstupní branou do království hor a ledu. Víc než 1300 výškových metrů stoupání a zajištěné pasáže do strmého sedla Windlegerscharte prověří fyzičku i technické schopnosti. Po Linzerweg č. 614 sestoupíme ze sedla na Adamekhütte.

Dachstein-Rundwanderweg - sedlo Tor, okruh kolem Dachsteinu, Rakousko.
Dachstein-Rundwanderweg – sedlo Tor, okruh kolem Dachsteinu, Rakousko.

Vyhlídkový úsek k Simonyhütte

Od Adamekhütte pokračuje trasa cestou č. 614 nahoru k Hoher Riedel a odbočuje vpravo na značenou cestu č. 650 ve směru k Simonyhütte. Okolní šedé vápencové stěny i suťoviska jsou poseté zbytky sněhu. Daleké výhledy do kraje si užijeme ze sedla Hosswandscharte (2187 m). Pokračujeme k vrcholu Hoher Trog (2359 m), odkud se otvírá výhled na dachsteinské plato z nové perspektivy. Vrcholy Gjaidstein, Krippenstein, Taubenkogel i samotný Dachstein se odhalují v plné kráse. Přes několik příkrých míst sestoupíme k chatě Simonyhütte (2203 m), která je už z dálky dobře viditelná.

Přes dachsteinské plato

Nejdelší etapa trasy ze Simonyhütte na Guttenberghaus vede půvabnou krajinou mezi klečí a kolem kvetoucích alpských luk. Cestou č. 650 vyrazíme přes Zirbengrube ke Krippensteinu (nesplést s cestou směr Taubenkogel). Za horskou chatou Gjaidalm (1738 m) zůstáváme ještě krátce na cestě č. 650, před lanovkou ale odbočíme po cestě č. 616 ostře vpravo směrem Guttenberghaus (2146 m) přes plato Dachsteinu. Závěrečným stoupáním se přehoupneme přes sedlo Feisterscharte, odkud už je dobře vidět Guttenberghaus o kus níž.

Cestou na Guttenberghaus, okruh kolem Dachsteinu, Rakousko.
Cestou na Guttenberghaus, okruh kolem Dachsteinu, Rakousko.

DOPORUČUJEME: Nejširší nabídku průvodců a map Dachsteinu (turistických, cyklistických, horolezeckých a jiných) najdete v prodejně v pražském Klubu cestovatelů nebo na e-shopu KnihyNaHory.cz

Závěrečná etapa vede z Guttenberghausu po cestě č. 618 kolem vrcholu Eselstein (2556 m) přes sedlo Gruberscharte (2364 m) a Landfriedtal do sedla Edelgrießhöhe (2489 m). Tady je na výběr mezi zajištěnou sestupovou cestou č. 673 vlevo nebo sestupem přes sněhové pole cestou č. 672 vpravo. Obě cesty vedou po sestupu skoro 900 výškových metrů k našemu výchozímu bodu – Austriahütte.

Lanovkou mezi velikány

Před trekem nebo po jeho skončení doporučujeme vyjet lanovkou Dachstein-Südwand-Bahn na Hunerkogel do výšky asi 2600 m a rozhlédnout se po ledovci, nad nímž se tyčí Dachsteinu a okolní vrcholy, jako je Dirndln (2818 m), Großer Koppenkarstein (2863 m), Hoher Gjaidstein (2794 m) nebo Mitterspitz (2925 m). Po ledovci se můžete projít i k chatě Seethaler (Dachsteinwartehütte), odkud je vrchol Dachsteinu takřka na dohled.

 

Obtížnost: Jedná se o středně těžkou túru, nezbytný je jistý krok, odolnost proti strachu z výšek a schopnost překonat zbytky sněhových polí.

Ubytování a jídlo

Ubytování: Místo na spaní si včas rezervujte. Všechny chaty na tomto okruhu náleží Alpskému spolku Alpenverein, jehož členové obdrží slevu min. 10 eur na přenocování na těchto chatách. Více ohledně členství v Alpenverein Edelweiss na www.edelweiss.cz.

Jídlo na svačiny s sebou, snídani a večeři je možné domluvit na horských chatách.

Potřebné vybavení

Mapa: Alpenverein č. 14 – Dachsteingebirge v měřítku 1:25.000. Mapu si můžete objednat na www.edelweiss.cz.

Přístup na začátek

Dostupnost: Z Prahy i z Brna zhruba pět hodin autem.

Parkování: Nejlepší možnost parkování je u údolní stanice lanovky Dachstein-Südwand-Bahn poblíž hotelu Türlwand. Cesta k lanovce je placená (14 euro). Při zakoupení jízdenky na lanovku jsou náklady za mýtné odečteny.

Lanovka: Obousměrná jízdenka na Dachstein-Südwand-Bahn vyjde na 38 euro. V rámci přespání na chatě Austriahütte je zahrnuta i Dachstein-Sommercard (od roku 2017 od dvou nocí), která obsahuje mimo jiné bezplatnou jízdenku na lanovku.

Základní trasa

Austriahütte, Adamekhütte, Simonyhütte, Guttenberghaus

Orientační rozpis po dnech

1. etapa: Austriahütte(1638 m) – Adamekhütte (2196 m), 10,3 km, 6,5 h, převýšení +1332 m/-781 m.

2. etapa: Adamekhütte (2196 m) – Simonyhütte (2205 m), 6,7 km, 4 h, +513 m/-490 m.

3. etapa: Simonyhütte (2205 m) – Guttenberghaus (2146 m), 14,6 km, 5 h, +592 m/-646 m.

4. etapa: Guttenberghaus (2146 m) – Austriahütte (1638 m), 7,1 km, 4,5 h, +444 m/-964 m.

Zajímavé vybavení

Zkušenosti čtenářů

Vladimir

máte tam chybu, na fotke s popiskom „Chata Simonyhütte pod Dachsteinem, Rakousko.“ nie je Simonyhutte ale Wiesberghaus – 1884 m. opravte si fotku alebo popisok, Simonyhütte vyzerá inak

Natálie Kohoutková
Vladimir:

Díky za upozornění, pardon, opraveno.

Eva

Dobrý den, je prosím okruh zvládnutelný i pro sportovně založené děti ve věku 10 a 12 let bez výbavy k lezení? Je cesta hodně vzdušná? Děkuji za odpověď.

Natálie Kohoutková
Eva:

Hezký den,
pokud jsou děti zvyklé se pohybovat po horách, měly by to zvládnout. Vybavení na lezení není nutné – lana jsou spíš k přidržení, nejedná se o via ferraty/klettersteigy. První den pozor na poměrně velké převýšení nahoru i dolů – vyrazit včas a hlídat si rychlost postupu. Na trase je ještě Dachstein-Sudwand-Hutte.

Eva
Natálie Kohoutková:

Moc děkuji!

Zuzana H
Eva:

První úsek po trase 614 mi prijde pro deti celkem narocny.

Eliška

Zdravím, trek jsme dokončili před pár dny a děti bych určitě nebrala na cestu č. 614 přes sedlo Windlegerscharte. Dalo nám zabrat. Část treku, která je v mapě značená jako tečkovaná, je celkově náročnější.

Monika Horecka

Dobrý den. Je možné i spaní na dovolí?

Monika Horecka
Monika Horecka:

Spaní na divoko

Pavels

Tato trasa je krásná, ale strašně náročná. Pro děti (14 a 17 let) byla nezvládnutelná, ale i pro dospělé. Řetězy a lana na sebe nenavazují, úseky hodně NEBEZPEČNÉ.

NEDOPORUČUJI !!

Barbora

Obtížnost trasy rozhodně není „mírně náročná“ (viz popis výše).
První etapa je nejen velice náročná, ale navíc i nebezpečná, a to i za slušného počasí. V dešti si to nedovedu představit vůbec. Kilometrově to nesedí, naše krokoměry ukazovaly téměř dvakrát tolik (ne, nezabloudili jsme a nesešli jsme z cesty).
Nikde se nepíše nic o jištění, takže jsme ho s sebou neměli, přitom úseky s lany jsou dlouhé, stupátka daleko od sebe, leze se nahoru i dolů, člověk má pod sebou několik desítek metrů hluboký sráz – stačil by jeden špatný krok a … nechci ani domyslet. Trasa je lemována tabulkami oznamujícími úmrtí těch, kteří neměli takové štěstí jako my.

Martin Urban
Barbora:

S Vaším příspěvkem se z vlastní zkušenosti ztotožňuji. Opravdu ty úseky s lany jsou nebezpečné !!!

Edita

Trasa je krásná a časy jsou celkem dobře zvladnutelne, v případě, že se umíte pohybovat v horách a máte zakladni zkušenosti se zajistenymi
cestami. Pak to není tproblém. Priznam se, že mne dost vyděsily výše zmíněné komentare, že trasa je mnohem delší a chybí jištění. Neni tomu tak. Vsechno je perfektně zajištěné.Jen v první etapě jsou kratke ferratove úseky . Pokud netrpite zavratemi, tak to v pohodě date.

Petr Mašek
Edita:

Naprostý souhlas se vším ! Prošli jsme s ženou minulý týden a naprosto bez problémů.

Vojta

Dobrý den, dá se na Simonyhutte najíst, aniž bych tam byl ubytovaný?

Petra

Dobrý den, je možné trasu absolvovat se psy nebo je to absolutně nereálné?

Olča
Petra:

Ahoj! Hned u Südwandhütte je cedulka se zákazem vstupu pro psy. Navíc, pokud se vaši psi nepohybují po skalách jako kamzíci, tak by to vážně nedali…

Autorům článku bych doporučila upravit obtížnost. „Mírně náročný“ trek vypadá opravdu jinak :D. Já jsem si trek moc užila a líbil se mi, ale pokud člověk nemá zkušenost se zajištěnými cestami, může být dost překvapený. Zajištěné cesty jsou na treku každý den.

Hana

Ahoj, včera jsme se vrátily z okruhu. Kvůli bouřce jsme se z chaty Guttenberghaus vrátly dolů do Ramsau a poté busem k autu pod lanovku, takže nemůžeme hodnotit poslední úsek. Předešlou trasu bychom nedoporučovaly dětem mladším 15 let. Potkaly jsme na druhém úseku rodinu s 10 letou holčičkou, a přestože jsou zvyklí pohybovat se v horách, měli prý velké obavy. Já s 20 letou dcerou bez velkých zkušeností z vysokorské turistiky jsme si to užily, i když s trochou adrenalinu. Nádherné výhledy, útulné chaty, příjemní lidé.

Petr Mašek

Ahoj, prošli jsme s ženou minulý týden a okruh je nádherný a vzdálenosti, časy, náročnost, zajištění +- odpovídají. Způsobilost pro okruh bych nepodmiňoval věkem, ale předchozí zkušeností s VHT (tím nemyslím výšlapy po místních kopcích) a hlavně také odpovídajícím vybavením. Stále je možné potkávat našince v náročných horských terénech s teniskami či sandály.

Martin Urban

Prošli jsme 2/3 k Simony hutte a první část trasy je opravdu náročná. Jsou zde úseky s lany na které tady nebylo upozorněno. Jsou docela náročné a nebezpečné. Pro děti nedoporučuji. JInak výhledy pěkné a hory skvělé.

Petr Mašek
Martin Urban:

Tak to jste bohužel nečetl popis cesty . V popisu cesty prvního úseku je zmiňovány jak zajištěné pasáže = pasáže s lanem, tak i náročnost terénu. (viz: Víc než 1300 výškových metrů stoupání a zajištěné pasáže do strmého sedla Windlegerscharte prověří fyzičku i technické schopnosti.)

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: