HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz
Okruh po horských chatách kolem Dachsteinu
Treky

Okruh po horských chatách kolem Dachsteinu

Dachstein není jen impozantní hora k výstupům po feratách a známými lezeckými cestami jako Steinerweg a Pichlweg, nýbrž i fascinujícím masivem pro horské túry. Co takhle užít si majestátní Dachstein trochu jinak a vyhnout se hlavnímu náporu davů v okolí vrcholu? Jedinečný čtyřdenní okruh po pohostinných horských chatách slibuje nádherná panoramata i pravou horskou romantiku.

Alpy, Dachsteingruppe – Rakousko

Typ
4-6 denní, Okruh
Stát
Rakousko
Další státy
Rakousko
Počet dní
4
Vhodné měsíce
červen, červenec, srpen, září
Délka
39 km
Převýšení
2900 m
Ledovec / sněhová pole
ne
Obtížnost
Mírně náročný
Horolezecké úseky
bez lezení, úseky s řetězy či lany

Mapa oblasti

Mapa oblasti

Podrobný popis

Vrchol Hoher Dachstein leží na hranici mezi Štýrskem a Horním Rakouskem a s výškou 2995 m je zároveň nejvyšším vrcholem obou těchto spolkových zemí. Vrcholové partie masivu leží pod ledovým příkrovem Hallstatského, Schladminského a Velkého a Malého Gosauského ledovce.

Čtyři chaty – jedna cesta

Krajinově různorodý vysokohorský okruh zvaný Dachsteinhüttenrunde (doslova okruh kolem Dachsteinu po chatách) spojuje chaty Austriahütte, Adamekhütte, Simonyhütte a Guttenberghaus. Na túře čekají výhledy na impozantní jižní stěnu Dachsteinu, vápencové plato, obnažený modravý ledovec a řadu okolních vrcholů. Na začátku léta, kdy se místní příroda probouzí k životu, jsou svahy hor poseté pestrobarevným alpským kvítím. Slunečná odpoledne můžete po túře strávit relaxací na terasách horských chat a užívat si nádheru kolem.

Ačkoli se dá okruh jít odkudkoli, doporučujeme zahájit ho na chatě Austriahütte a jít ve směru hodinových ručiček, abyste nejtěžší úsek trasy překonali první den.

Austriahütte skýtá nádherný výhled na Dachstein, Torstein (2948 m) i na Nízké a Vysoké Taury. Za jasných dnů je odsud možné dohlédnout na ledové špičky Hochalmspitze (3360 m) a Großglockneru (3798 m). Chata také spravuje Alpinmuseum, které poutavě vypráví o dějinách Dachsteinu. Na chatu se dostanete za 20 minut z parkoviště u stanice Dachstein-Südwand-Bahn (1695 m) a asi za hodinu z Ramsau am Dachstein (Gasthof Edelbrunn, 1340 m).

Austriahütte pod jižní stěnou Dachsteinu hostí také Alpinmuseum, Rakousko.
Austriahütte pod jižní stěnou Dachsteinu hostí také Alpinmuseum, Rakousko.

Prověrka přes Windlegerscharte

První, nejnáročnější a zároveň nejpůsobivější etapa od Austriahütte (1638 m) vede přes příkré suťovité sedlo Windlegerscharte (2401 m) k Adamekhütte (2196 m). Od parkoviště u Türlwandhütte/Dachstein-Südwand-Bahn vede úvodní část první etapy po cestě č. 615 k Südwandhütte (1871 m). Dál pokračujeme po Pernerweg č. 617 pod monumentální vápencovou masou jižní stěny Dachsteinu, kudy k vrcholu vedou známé lezecké cesty Steinerweg a Pichlweg dlouhé přes úctyhodných 20 délek. Nastoupáme do sedla Tor (2033 m), které je vstupní branou do království hor a ledu. Víc než 1300 výškových metrů stoupání a zajištěné pasáže do strmého sedla Windlegerscharte prověří fyzičku i technické schopnosti. Po Linzerweg č. 614 sestoupíme ze sedla na Adamekhütte.

Dachstein-Rundwanderweg - sedlo Tor, okruh kolem Dachsteinu, Rakousko.
Dachstein-Rundwanderweg – sedlo Tor, okruh kolem Dachsteinu, Rakousko.

Vyhlídkový úsek k Simonyhütte

Od Adamekhütte pokračuje trasa cestou č. 614 nahoru k Hoher Riedel a odbočuje vpravo na značenou cestu č. 650 ve směru k Simonyhütte. Okolní šedé vápencové stěny i suťoviska jsou poseté zbytky sněhu. Daleké výhledy do kraje si užijeme ze sedla Hosswandscharte (2187 m). Pokračujeme k vrcholu Hoher Trog (2359 m), odkud se otvírá výhled na dachsteinské plato z nové perspektivy. Vrcholy Gjaidstein, Krippenstein, Taubenkogel i samotný Dachstein se odhalují v plné kráse. Přes několik příkrých míst sestoupíme k chatě Simonyhütte (2203 m), která je už z dálky dobře viditelná.

Přes dachsteinské plato

Nejdelší etapa trasy ze Simonyhütte na Guttenberghaus vede půvabnou krajinou mezi klečí a kolem kvetoucích alpských luk. Cestou č. 650 vyrazíme přes Zirbengrube ke Krippensteinu (nesplést s cestou směr Taubenkogel). Za horskou chatou Gjaidalm (1738 m) zůstáváme ještě krátce na cestě č. 650, před lanovkou ale odbočíme po cestě č. 616 ostře vpravo směrem Guttenberghaus (2146 m) přes plato Dachsteinu. Závěrečným stoupáním se přehoupneme přes sedlo Feisterscharte, odkud už je dobře vidět Guttenberghaus o kus níž.

Cestou na Guttenberghaus, okruh kolem Dachsteinu, Rakousko.
Cestou na Guttenberghaus, okruh kolem Dachsteinu, Rakousko.

Závěrečná etapa vede z Guttenberghausu po cestě č. 618 kolem vrcholu Eselstein (2556 m) přes sedlo Gruberscharte (2364 m) a Landfriedtal do sedla Edelgrießhöhe (2489 m). Tady je na výběr mezi zajištěnou sestupovou cestou č. 673 vlevo nebo sestupem přes sněhové pole cestou č. 672 vpravo. Obě cesty vedou po sestupu skoro 900 výškových metrů k našemu výchozímu bodu – Austriahütte.

Lanovkou mezi velikány

Před trekem nebo po jeho skončení doporučujeme vyjet lanovkou Dachstein-Südwand-Bahn na Hunerkogel do výšky asi 2600 m a rozhlédnout se po ledovci, nad nímž se tyčí Dachsteinu a okolní vrcholy, jako je Dirndln (2818 m), Großer Koppenkarstein (2863 m), Hoher Gjaidstein (2794 m) nebo Mitterspitz (2925 m). Po ledovci se můžete projít i k chatě Seethaler (Dachsteinwartehütte), odkud je vrchol Dachsteinu takřka na dohled.

 

Obtížnost: Jedná se o středně těžkou túru, nezbytný je jistý krok, odolnost proti strachu z výšek a schopnost překonat zbytky sněhových polí.

Ubytování a jídlo

Ubytování: Místo na spaní si včas rezervujte. Všechny chaty na tomto okruhu náleží Alpskému spolku Alpenverein, jehož členové obdrží slevu min. 10 eur na přenocování na těchto chatách. Více ohledně členství v Alpenverein Edelweiss na www.edelweiss.cz.

Jídlo na svačiny s sebou, snídani a večeři je možné domluvit na horských chatách.

Potřebné vybavení

Mapa: Alpenverein č. 14 – Dachsteingebirge v měřítku 1:25.000. Mapu si můžete objednat na www.edelweiss.cz.

Přístup na začátek

Dostupnost: Z Prahy i z Brna zhruba pět hodin autem.

Parkování: Nejlepší možnost parkování je u údolní stanice lanovky Dachstein-Südwand-Bahn poblíž hotelu Türlwand. Cesta k lanovce je placená (14 euro). Při zakoupení jízdenky na lanovku jsou náklady za mýtné odečteny.

Lanovka: Obousměrná jízdenka na Dachstein-Südwand-Bahn vyjde na 38 euro. V rámci přespání na chatě Austriahütte je zahrnuta i Dachstein-Sommercard (od roku 2017 od dvou nocí), která obsahuje mimo jiné bezplatnou jízdenku na lanovku.

Základní trasa

Austriahütte, Adamekhütte, Simonyhütte, Guttenberghaus

Orientační rozpis po dnech

1. etapa: Austriahütte(1638 m) – Adamekhütte (2196 m), 10,3 km, 6,5 h, převýšení +1332 m/-781 m.

2. etapa: Adamekhütte (2196 m) – Simonyhütte (2205 m), 6,7 km, 4 h, +513 m/-490 m.

3. etapa: Simonyhütte (2205 m) – Guttenberghaus (2146 m), 14,6 km, 5 h, +592 m/-646 m.

4. etapa: Guttenberghaus (2146 m) – Austriahütte (1638 m), 7,1 km, 4,5 h, +444 m/-964 m.

Zkušenosti čtenářů

Vladimir

máte tam chybu, na fotke s popiskom „Chata Simonyhütte pod Dachsteinem, Rakousko.“ nie je Simonyhutte ale Wiesberghaus – 1884 m. opravte si fotku alebo popisok, Simonyhütte vyzerá inak

Natálie Kohoutková
Vladimir:

Díky za upozornění, pardon, opraveno.

Pomoz ostatním a přidej informace o této túře

Odpovídáte na komentář: