Desatero bezpečného pohybu na via ferratách

Desatero bezpečného pohybu na via ferratách

S tím jak roste počet turistů na zajištěných cestách, roste také počet lidských chyb a následných úrazů. Pojďme se podívat na to, co byste měli na via ferratě bezpodmínečně dodržovat.

1. Pečlivě plánovat túru

Chcete-li předejít nepříjemným zážitkům na via ferratě, měli byste si zjistit všechny dostupné informace. Tedy obtížnost, délku, převýšení, přístup i sestup pod ferratu včetně případných únikových cest. Dobrým zdrojem informací může být web bergsteigen.com, kde najdete ke každé via ferratě i přehledný nákres tzv. topo nebo některý z knižních průvodců.

2. Zvolit cíl podle svých možností

Vášeň a ambice jsou samozřejmě pro horolezectví nezbytné. Nic se ale nemá přehánět a přecenění vlastních schopností může vést k nebezpečným situacím. Proto vždy hledejte cestu odpovídající nejen vašim fyzickým, ale i psychickým schopnostem.

3. Používat pouze kompletní normované vybavení

Takže pryč s plochými smyčkami a podomácku vyrobenými sety. Jsou životu nebezpečné! Základ vašeho vybavení by měl tvořit sedací úvazek, horolezecká přilba a certifikovaný jistící set s tlumičem pádu, to celé ideálně doplněné ještě o prsní úvazek. V batohu pak nezapomeňte na lékárničku a nabitý mobilní telefon s uloženým číslem na horskou službu.

– Rakousko: 140
– Itálie: 118
– Švýcarsko: 144

4. Pokud existuje riziko bouřky, na ferratu nevstupujte

Bouřky jsou největším nebezpečím, která vás na via ferratě může potkat. Nejenže déšť a mokrá skála zvyšuje riziko pádu, ocelová lana zajištěné cesty jsou také výborným hromosvodem a všechny kovové prvky blesky doslova přitahují. Takže bychom měli být řádně informováni o předpovědi počasí a bouřka by nás v žádném případě neměla na via ferratě překvapit.

5. Zkontrolujte jistící prvky

Pád kamení, sněhová lavina, poškození mrazem nebo koroze. To všechno může mít vliv na stav jistících prvků na via ferratě. Každá zajištěná cesta má svého zřizovatele a správce, který dohlíží na její bezvadný stav. Pokud je via ferrata z jakéhokoliv důvodu uzavřena, rozhodně na ni nevstupujte.

6. Proveďte partnerskou kontrolu

Vždy než nastoupíte na via ferratu se s partnerem navzájem zkontrolujte. Chybu u svého kamaráda totiž mnohdy odhalíte spíše než u sebe samého.

7. Udržujte bezpečné rozestupy

Obecné pravidlo praví, že mezi dvěma pevnými kotevními body se může pohybovat pouze jeden lezec. To ale mnohdy, zejména ve svislých úsecích, nestačí a pád může být mnohem delší než zmiňovaná vzdálenost. Proto si udržujte bezpečný odstup od lezce před vámi tak, aby vás v žádném případě nemohl ohrozit.

A pokud už jste s pravidly při pohybu na via ferratách srozuměni, co takhle na nějakou vyrazit? Třeba do Itálie nebo Rakouska.

8. Komunikujte s ostatními lezci

Ohleduplnost a komunikace může na via ferratě zamezit mnoha nebezpečným situacím. Týká se to zejména předcházení jiných lezců nebo vyhýbání skupinám. na nikoho se netlačte a počkejte s předbíhacím manévrem na bezpečné místo, kde nikoho neohrožujete.

9. Pozor na padající kameny

Padající kameny jsou důvodem, proč mít na via ferratě bezpodmínečně certifikovanou horolezeckou helmu. Například cyklistická vám takovou ochranu neposkytne. A naopak i vy našlapujte na skále opatrně ať svým pohybem neuvolňujete kameny na lezce pod vámi. Pokud už se tak stane, neprodleně upozorněte ostatní hlasitým zvoláním: kámen, německy steine, achtung, apod.

10. Respektujte přírodu a životní prostředí

Via ferraty nám poskytnou úžasný kontakt s přírodou a zavedou nás do míst, o kterých jsme možná dosud jen snili. Buďme proto ohleduplní k místní fauně i flóře a zachovejme tu krásu i pro další generace. Nepohybujte se mimo značené cesty a chovejte se tiše. Cestujte hromadnou dopravou nebo autem ve více lidech.

Se souhlasem převzato z horomagazin.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: