HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Co na sebe v zimě? Správné vrstvení oblečení

Co na sebe v zimě? Správné vrstvení oblečení

Bude zima, bude mráz, kam se turisto, kam schováš? Co si obléknout v zimě? Přečti si, jak principy cibulového systému aneb jak vrstvit správně oblečení!

Základem cibulového systému, jak název napovídá, je vrstvení. Při pohybu se tělo brání přehřátí pocením, jakmile ale intenzita pohybu klesne nebo se ještě sníží okolní teplota, vyvolá propocené běžné oblečení pocit chladu. Dnes se ale této nepříjemné situaci dá zabránit správným vrstvením kvalitního funkčního oblečení.

Čím víc (byť tenkých) vrstev k dispozici máte, tím spíše dokážete v průběhu dne nastavit a udržovat ideální teplotu u těla. Samozřejmě se ale nesmí nic přehánět a až si budete na horské chatě svlékat už patnácté bavlněné tričko, budete spíše pro smích, než za odborníky na zimní oblékání.

Proto je vhodné se držet tří základních vrstev – spodní, izolační a vrchní. V případě mrazivého počasí lze samozřejmě aplikovat několik součástí izolačních vrstvy.

Spodní vrstva

Nejdůležitější funkcí spodní vrstvy je odvod tělesné vlhkosti dál od těla, zároveň by měla udržovat příjemný pocit. Nejčastěji používané materiály lze rozdělit do dvou skupin na umělé a přírodní.

Funkční prádlo z polyesteru, polypropylenu nebo polyamidu bývá levnější a rychleji schne. Z přírodních materiálů je nejpopulárnější vlna merino. Její výhodou je, že nezapáchá ani při dlouhodobém testování a hřeje a je příjemná na kůži, i pokud je vlhká. Moderní technologií je možno vylepšovat i vlastnosti přírodních vláken, která v kombinaci se syntetickými vlákny získávají např. větší odolnost.

Suché skály a merino triko SENSOR.
Suché skály a merino triko SENSOR.

Izolační vrstva

Úkolem této vrstvy je tepelně izolovat a zabránit úniku tepla od těla, zároveň chrání před chladem zvenku. Důležitou funkcí druhé vrstvy je také odvádění tělesné vlhkosti (potu) pryč od těla.

Nejběžnějším zástupcem této vrstvy jsou fleecové mikiny, ale i v rámci tohoto se najde větší množství řešení. Především naše tělo potřebuje různě tepelně izolovat na různých místech, takže sofistikovanější výrobky mívají různou izolační vrstvu v různých místech. Přírodní variantou jsou teplé merino mikiny nebo třeba péřové vesty.

Mikina Salomon X Alp Mid Hoodie vás nenechá "zavrávorat" ani ve větrném počasí.
Mikina Salomon X Alp Mid Hoodie vás nenechá „zavrávorat“ ani ve větrném počasí.

Vrchní vrstva

Pokud je teplota hluboko pod bodem mrazu, je často sucho. V takových podmínkách bude nejlepší vrchní vrstvou např. péřová bunda. Tyto bundy nebývají vodě odolné, což ale v suchých podmínkách není na závadu.

Pokud je klima vlhké, sníh mokrý a teploty blízké nule je potřeba mít i vrchní vrstvu bundu, resp. kalhoty odolné proti vodě a větru. Nejčastějším zástupcem jsou membránové bundy, samotných membrán je hodně druhů a značek, často specifických pro konkrétního výrobce. Některé jsou ale obecně více rozšířené, např. od firem Gore-Tex nebo eVent. Obecně se tyto bundy označují anglickým pojmem hard-shell. Tyto bundy jsou až na výjimky velmi tenké a proto je vhodné či nutné využít teplejší izolační vrstvu.

Pokud neočekáváte vlhko, ale jen silný vítr, variantou mohou být membrány neprofoukavé. Vítr totiž kvůli tzv. „wind-chill efektu“ způsobuje, že naše tělo za větru vnímá teplotu mnohem nižší, než ve skutečnosti je. Tyto membrány jsou často využívány u tzv. soft-shellových bund, které spojují tepelné vlastnosti s protivětrnými i s částečnou nepromokavostí.

Bunda Warmpeace Alaskan na zimních horách.
Bunda Warmpeace Alaskan na zimních horách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: