Co na sebe v zimě? Správné vrstvení oblečení

Co na sebe v zimě? Správné vrstvení oblečení

Bude zima, bude mráz, kam se turisto, kam schováš? Co si obléknout v zimě? Přečti si, jak principy cibulového systému aneb jak vrstvit správně oblečení!

Základem cibulového systému, jak název napovídá, je vrstvení. Při pohybu se tělo brání přehřátí pocením, jakmile ale intenzita pohybu klesne nebo se ještě sníží okolní teplota, vyvolá propocené běžné oblečení pocit chladu. Dnes se ale této nepříjemné situaci dá zabránit správným vrstvením kvalitního funkčního oblečení.

Čím víc (byť tenkých) vrstev k dispozici máte, tím spíše dokážete v průběhu dne nastavit a udržovat ideální teplotu u těla. Samozřejmě se ale nesmí nic přehánět a až si budete na horské chatě svlékat už patnácté bavlněné tričko, budete spíše pro smích, než za odborníky na zimní oblékání.

Proto je vhodné se držet tří základních vrstev – spodní, izolační a vrchní. V případě mrazivého počasí lze samozřejmě aplikovat několik součástí izolační vrstvy.

Spodní vrstva

Nejdůležitější funkcí spodní vrstvy je odvod tělesné vlhkosti dál od těla, zároveň by měla udržovat příjemný pocit. Nejčastěji používané materiály lze rozdělit do dvou skupin na umělé a přírodní.

Funkční prádlo ze syntetických vláken, jako je polyester, polypropylen nebo polyamid, bývá levnější a rychleji schne. Z přírodních materiálů je nejpopulárnější vlna merino. Její výhodou je, že nezapáchá ani při dlouhodobém nošení a hřeje a je příjemná na kůži, i pokud je vlhká. Mezi další oblíbené přírodní materiály patří bambus nebo tencel. Moderní technologií je možno vylepšovat vlastnosti přírodních vláken, která v kombinaci se syntetickými vlákny získávají např. větší odolnost a delší životnost.

Více v článku: První vrstva – jak vybrat funkční prádlo?

Triko Devold Tuvegga při podzimních toulkách v Krkonoších
Triko Devold Tuvegga při podzimních toulkách v Krkonoších

Izolační vrstva

Tato vrstva oblečení má za úkol tepelně izolovat a zabránit úniku tepla od těla, zároveň chrání před chladem zvenku. Důležitou funkcí druhé vrstvy je také odvádění tělesné vlhkosti (potu) pryč od těla.

Nejběžnějším zástupcem této vrstvy jsou fleecové mikiny, ale i v rámci tohoto se najde větší množství řešení. Především naše tělo potřebuje různě tepelně izolovat na různých místech, takže sofistikovanější výrobky mívají různou izolační vrstvu v různých místech – např. zateplený přední díl a naopak pružné prodyšné panely v podpaží či na zádech. Přírodní variantou jsou teplé merino mikiny nebo třeba péřové vesty.

Mikina Salomon X Alp Mid Hoodie vás nenechá "zavrávorat" ani ve větrném počasí.
Mikina Salomon X Alp Mid Hoodie vás nenechá „zavrávorat“ ani ve větrném počasí.

Vrchní vrstva

Bunda a kalhoty bývají vedle bot nejdražší položkou v oblékání. Proto je dobré si dobře rozmyslet, na jaké aktivity je vlastně potřebujete a jaká máte očekávání. Univerzální bunda a kalhoty úplně na všechno neexistuje.

Pokud je klima vlhké, sníh mokrý a teploty blízké nule je potřeba mít i vrchní vrstvu bundu, resp. kalhoty odolné proti vodě a větru. Nejčastějším zástupcem nepromokavého oblečení jsou bundy a kalhoty s membránou či nepromokavým zátěrem. Obecně se nepromokavé oblečení označuje anglickým pojmem hard-shell. Při aktivním pohybu v horách hardshell oblečení slouží jako pojistka a tráví většinu času v batohu – na řadu přijde, až když je opravdový marast.

Horský vůdce Vojta Dvořák připravil podrobné návody pro výběr nepromokavé bundy, univerzální softshellové bundy i zateplovací bundy. V článcích se dozvíš, jaké sledovat parametry, podle čeho vybírat a jak se v široké nabídce zorientovat.

Na většinu akcí vám za dobrého počasí bude stačit kvalitní softshellová bunda, která chrání tělo především před větrem a chladem. Vítr totiž kvůli tzv. „wind-chill efektu“ způsobuje, že naše tělo za větru vnímá teplotu mnohem nižší, než ve skutečnosti je. Softshellové bundy bývají většinou opatřeny DWR úpravou – která zajistí, že je povrch látky nenasákavý a odpuzuje vodu (není ovšem nepromokavý). Na trhu jsou i nepromokavé softshellové bundy s membránou či zátěrem. Jen je třeba pamatovat na to, že jakákoli sebelepší membrána je vždy hůř prodyšná, než oblečení bez membrány (ještě méně prodyšné je pak oblečení se zátěrem), a při velmi intenzivní aktivitě se víc zpotíte.

Pokud je teplota hluboko pod bodem mrazu, je často sucho. V takových podmínkách bude nejlepší vrchní vrstvou např. péřová bunda. Tyto bundy nebývají vodě odolné, což ale v suchých podmínkách není na závadu. Lehkou péřovku nebo syntetickou zateplenou bundu je dobré mít s sebou vždy v batohu – hodí se při svačině, stavění stanu, pro sjezd nebo když jde zkrátka do tuhého 🙂

Bunda Warmpeace Alaskan na zimních horách.
Bunda Warmpeace Alaskan na zimních horách.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: