První vrstva: Jak vybrat funkční prádlo?

První vrstva: Jak vybrat funkční prádlo?

Funkční prádlo a termoprádlo jsou pro outdoorové aktivity, ale i pro výkonnostní sport, neodmyslitelným vybavením. Pomáhají nás ochlazovat, nebo nás drží v teple a odvádí pot. Jak správně vybrat funkční prádlo – první vrstvu, aby co nejlépe plnilo svou funkci?

Alfa a Omega: materiál

V první řadě by vám mělo funkční prádlo perfektně sedět a obepínat tělo, čímž se zajistí jeho správné fungování, tedy odvedení potu a ventilace. Následně je podstatné, na jaký druh aktivity si prádlo pořizujete. Na lyže, turistiku, horolezectví, dlouhý trek nebo na jiné aktivní sporty v letním období? Dle toho budete vybírat materiál:

MateriálVlastnosti
Polyester (PES) Pevná vlákna, nenasákne, snáší vysoké teploty. Vlákno lze barvit. Dobrá odolnost vůči oděru, působení světla a slunečních paprsků. Polyesterová vlákna jsou díky svému kruhovému průřezu vysoce lesklá a výsledné textilii propůjčují hedvábný vzhled a omak.
Polypropylen (POP)Nízká hmotnost, nízká tepelná vodivost. Dokonale nenasákavý. Vysoká pevnost vláken. Odolává plísním a bakteriím. Rychle schne. Vlákno je sice obtížněji barvitelné, ale získané barvy jsou velmi stálé. Doporučené praní jen na 40 °C.
VlnaPřírodní materiál. Vysoce tepelně izolační, antibakteriální. Prádlo nezapáchá. Nasákavé. Náročnější na praní. Možné použít jen v teplotách od -20 do +10 °C. Recyklovatelné.
Bambusová vláknaLehké prádlo. Antibakteriální. Příjemné na nošení. Recyklovatelné.
BavlnaPřírodní materiál, pohodlné na nošení. Velká absorpční schopnost. Vlhkost zadrží, ale neodvádí.
Merino vlnaTato vlna pochází ze speciálního plemene ovcí chovaných zejména v Austrálii a na Novém Zélandu. Vyniká hlavně skvělými termoregulačními vlastnostmi a je velmi jemná, takže ji může nosit i většina těch, kteří normálně vlnu nesnáší. Antibakteriální.

Výběr materiálu

V nabídce zavedených firem najdete zpravidla několik řad termoprádla lišících se schopností tepelné izolace a v určité míře i v rychlosti odvodu potu. Ideální je přehledová tabulka, abyste se rychle zorientovali. Při výběru je dobré si uvědomit, jak velký výkon obvykle podáváte, v jakém se budete pohybovat teplotním rozmezí a zda jste horkokrevní či naopak.

Co se týče transportu vlhkosti, nejlépe fungují jednovrstvé, na první pohled prodyšné 100% POP či PES výrobky. Jako samostatná vrstva jsou vhodné do horkého podnebí, jako první do chladnějších podmínek či do zimního období při vyšší fyzické zátěži.

Pokud neplánujete vydávat příliš energie, tento nejlehčí typ vás v zimě nezahřeje. Jestli vám teplo nepomohou vytvořit izolační mezivrstvy, nezbývá než si pořídit teplejší spodní oblečení neboli termoprádlo. Zrovna tak pro mrazivé dny si ze sortimentu obstarejte dvou či vícevrstvé materiály. Prádlo do nízkých teplot je často kombinací syntetických vláken tvořících spodní vodivou vrstvu a vlny formující savou a izolační vnější vrstvu.

Někteří výrobci nabízí funkční trička s různou gramáží do tepla a jeden do mrazu. V případě, že si netoužíte pořizovat zvlášť výbavu na léto a na zimu či se budete vyskytovat v krátkém čase v rozdílných klimatických podmínkách a šetříte místo v batohu, slevte malinko z požadavků na obě funkce a opatřete si z nabízeného zboží produkt nejvíce univerzální.

Na základě své osobní zkušenosti si dovoluji poradit, že by se mělo jednat buď o 100% POP či PES pleteninu s vazbou umožňující vyšší tepelnou izolaci či spojení jmenovaných umělých vláken s vlnou. Jestliže není z příbalových letáků poznat, o který vzorek jde, nebojte se kontaktovat přímo výrobce či prodejce. Vyzkoušejte vaši outdoorovou speciálku.

Termoprádlo a funkční prádlo podle aktivity

Klíčovým parametrem je také četnost nošení. Vybíráte si funkční prádlo či termoprádlo na pravidelné/denní nošení například v zimě? Vyberte si takové, aby bylo pohodlné, nenápadné a anatomické. Snadno ho skryjete například pod tričko nebo úzké kalhoty.

Termoprádlo a funkční prádlo na sport by mělo mít skvělé odvětrávací vlastnosti, odvádět vlhkost a odolávat zápachu. Zároveň by mělo být pružné, aby se při sportu přizpůsobilo tělu a příliš neškrtilo nebo vás neomezovalo.

Gramáž termoprádla

Dalším důležitým parametrem je gramáž, kterou termoprádlo a funkční prádlo disponuje. Čím vyšší gramáž je, tím hutnější je materiál, a tím lepší má termoizolační vlastnosti. Tedy na lyže volte termoprádlo s vyšší gramáží než na běžné sportování nebo na léto.

Čím vyšší gramáž je, tím hutnější je materiál, a tím lepší má termoizolační vlastnosti.
Čím vyšší gramáž je, tím hutnější je materiál, a tím lepší má termoizolační vlastnosti.

Jak funguje funkční prádlo

Obecně termoprádlo funguje tak, že rychle odvede pot od pokožky na druhou stranu pleteniny. Odtud prostupuje přes další vrstvy oblečení a odpařuje se. Výsledkem je, že spodní trika a kalhoty nestudí, rychle schnou, a chrání vás tak před podchlazením či přehřátím. Pokud však vaše ostatní svršky neumějí transportovat vlhkost, ani kvalitní spodní prádlo nezajistí výše uvedené efekty.

Výběr značky

Nejčastěji se na trhu setkáte s výrobky různých surovinových kombinací na bázi polypropylenu (POP) či polyesteru (PES). Doplňkovými látkami jsou povětšinou vlna, bavlna nebo viskózové hedvábí a případně určité procento elastomeru. Pokud má vámi vybrané zboží na etiketě uvedenou zkratku PES či POP, vyšli jste správným směrem. PES a POP jsou rychleschnoucí syntetická vlákna, která absorbují pouze zanedbatelné množství vlhkosti (0–2 %).

Stejně tak důležitá jako základní surovina je konstrukce pleteniny. Nevhodné vazby nití mohou totiž způsobit, že materiál nefunguje. Kvalitní pletené spodní prádlo nabízí na jednom triku několik druhů vazby a struktur tak, aby v potivých partiích vlhkost odváděly a jinde zase hřály a teplo kumulovaly.

Při výběru značky tedy doporučuji vsadit na dobré jméno společnosti, na firmy oblékající známé sportovní osobnosti a v neposlední řadě na zkušenosti vaše nebo vašeho okolí.

V oblasti kvality funkčních oděvů z hlediska technických parametrů se čeští výrobci rozhodně nedrží zpátky. K našim nejznámějším výrobcům v této oblasti patří Sensor, Pichincha, Klimatex, Moira. Mezi vyhlášené zahraniční lze zařadit např. Craft, Odlo, Devold, Icebreaker, UYN a Helly Hansen.

Bambusové prádlo v akci. Lehké prádlo. Antibakteriální. Příjemné na nošení. Recyklovatelné.
Bambusové prádlo v akci. Lehké prádlo. Antibakteriální. Příjemné na nošení. Recyklovatelné.

Na co nezapomínejte při výběru první vrstvy

  • Vhodná gramáž pro plánovanou aktivitu či účel
  • Minimum švů
  • Potřebuji zipy?
  • Dostatečná délka zad?
  • Krátké nebo příliš dlouhé rukávy, které se krčí?
  • Je produkt eko nebo recyklovatelný?
  • Není vám lhostejné, jak výrobce balí své výrobky a kde je vyrábí?
  • Mělo by se líbit
  • Mělo by být nositelné i samostatně jako jediná vrstva
  • Nakupujte u odborníků

Ptáme se výrobců a zástupců vybraných značek s funkčním prádlem

Norská móda

Tomáš Uglaj – vedoucí importu a marketingu Norská móda, horská turistika a skialpinismus

Proč se říká, že vlna hřeje i mokrá? Můžeš čtenáře přesvědčit nějakým vědecky podloženým argumentem?

Příroda to tak zařídila, aby chránila ovce, my využíváme jen to, co nám bylo poskytnuto. Často ukazujeme pokus, kdy se při stálé pokojové teplotě vlna namočí, vloží se do ní teploměr a uzavře do sáčku. Běžně takto ve vlně za chvíli stoupne teplota až o 8 °C. A stejně pak i funguje na vašem těle.

Můžu nosit vlněné prádlo i v létě? Je vlna vhodná i pro aktivní sport?

Ano, vlna sama výborně reguluje teplotu, v zimě hřeje a v létě naopak chladí. Navíc je antibakteriální nezapáchá ani po několikadenním nošení. Pro aktivní sport je vhodná i proto, že zabraňuje prochladnutí v pauzách mezi výkonem.

Jaké jsou trendy ve vlněném prádle?

Hlavním trendem je více zaměřování konkrétního produktu na určité činnosti, např. kolekce speciálně určené na běh nebo cestování v létě. Zde se třeba používá mix merino vlny a Tencelu (celulóza eukalyptu), což je také přírodní materiál s příjemným chladivým efektem. 

Kolekce Devold Expedition se hodí pro zimomřivé lidi a do velmi chladných podmínek.
Devold Expedition

Sensor

Milan Jurka – zakladatel Sensoru, vášnivý cyklista a skialpinista

Existuje podle tebe jedno prádlo, jedna univerzální vrstva na všechno a jaká by to byla?

Podle mě jedno univerzální prádlo na všechno neexistuje. Důležité je, jak intenzivní je aktivita a jaká je okolní teplota. Obecně, pokud je intenzita nízká, upřednostnil bych merino vlnu. Má dobré termoizolační vlastnosti a dobře se udržuje. U středně intenzivní aktivity bych volil kombinaci sendvič, velmi tenká syntetika z vnitřní strany a vlna z vnější strany. Podle mě jde o spojení toho nejlepšího z obou vláken. U vysoké intenzity, je dle mého nejlepší tvarované syntetické vlákno – ideálně Coolmax s ionty stříbra. Úplety z Coolmaxu velmi rychle odvádí pot a transportují ho do další vrstvy, výhodou je i to, že díky zvýšené absorpční ploše extrémně rychle schne.

Proč vlna nesmrdí? Fakta!

LOVE

Lanolin – samočístící efekt

AbsOrbuje – vlákno snadno absorbuje vlhkost

Váže – aktivně váže pachy uvnitř vlákna

Struktura vlákEn – členitá struktura zpomaluje šíření bakterií

Podle čeho vybíráte materiály pro vaše funkční prádlo?

Respekt a láska k přírodě. Trendy. Udržitelnost. Řešíme nejen, odkud vlákno pochází, ale i kde je zpracované, barvené atd. 

Prádlo do nízkých teplot je často kombinací syntetických vláken tvořících spodní vodivou vrstvu a vlny formující savou a izolační vnější vrstvu.
Prádlo do nízkých teplot je často kombinací syntetických vláken tvořících spodní vodivou vrstvu a vlny formující savou a izolační vnější vrstvu.

Craft

Produktoví manažeři Craft – Gabriela Viktorínová a Jirka Horák

Jaké jsou hlavní výhody funkčního syntetického prádla a trendy v něm?

To je otázka, na kterou se nedá jednoznačně odpovědět, protože existují různé syntetické materiály a každý z nich má trošku jiné vlastnosti. Pokud budeme mluvit o tom nejrozšířenějším – o polyesteru, který v největší míře využívá i CRAFT, tak těch výhod je několik. Bavíme se primárně o prádle pro sport a aktivní pohyb, takže naprosto klíčovými vlastnostmi je skvělá termoregulace a rychlý odvod potu od těla do druhé vrstvy oblečení. Dále můžeme hovořit o rychlém schnutí nebo hmotnosti. Právě minimalizace hmotnosti je spolu s využíváním recyklovaných materiálů hlavním trendem dnešní doby. Jsme hrdí, že CRAFT v tomto segmentu hraje už přes 40 let klíčovou roli.

Může design a funkční prvky ještě více vylepšit vlastnosti materiálu funkčního prádla?

Je to jako s obědem – můžete mít ty nejlepší ingredience, ale pokud je nepřipravíte správně, tak jídlo nebude dobré. Takže ano – určitě může. Nejde jen o to, jaký typ vlákna se používá, ale i jak je upleteno a jak sedí danému člověku přímo na těle. To znamená, že design a bodymapping je velmi důležitý pro funkčnost, komfort a celkový pocit ze sportovní aktivity. Samozřejmostí je různý design a rozmístění funkčních prvků na dámském, pánském nebo dětském oblečení. Každá postava je pochopitelně jiná, potní zóny se liší a tak dále. Z tohoto důvodu máme i v rámci jednoho kusu oblečení různé materiály nebo případně stejný materiál s jinou gramáží. To vše pro maximální funkčnost a komfort.

Existuje podle tebe jedno prádlo, jedna univerzální vrstva na všechno a jaká by to byla?

My zastáváme názor, že univerzální funkční prádlo neexistuje. Jistě – jsou produkty, které můžete využívat při různých aktivitách v různém prostředí a to možná některým zákazníkům stačí. Ten, kdo se chce maximálně soustředit na svůj výkon a neomezovat se, tak má ve svém šatníku více druhů prádla, které právě budou nejlepší pro danou intenzitu pohybu v daném prostředí. Pochopitelně, každý sportovec nebo hobík má své oblíbené kousky a my také.

Co se týče transportu vlhkosti, nejlépe fungují jednovrstvé, na první pohled prodyšné 100% POP či PES výrobky.
Co se týče transportu vlhkosti, nejlépe fungují jednovrstvé, na první pohled prodyšné 100% POP či PES výrobky.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: