V suchu i za deště. Správná impregnace oblečení a textilu

V suchu i za deště. Správná impregnace oblečení a textilu

Správná impregnace outdoorového oblečení může výrazně prodloužit jeho životnost. Jsou ideální spreje nebo impregnační prací prostředky? A jakou impreganaci použít na oblečení s membránou?

Impregnace textilií

Textilní materiály impregnujeme proti pronikání vlhkosti. Jelikož od tkanin a pletenin požadujeme zároveň prodyšnost zevnitř ven, neměly by být impregnační přípravky nanášeny z vnitřní strany. Tento požadavek výrazně diskriminuje vpírané impregnace, které jsou nanášeny během praní i na rubovou stranu.

Impregnujeme nejen textil na oděvech, ale i technické textilie na batozích, taškách, stanech a krycích plachtách. U stanů, batohů a plachet je mnohdy otázka vodonepropustnosti spojená s impregnací švů. Zde se s výhodou používají přípravky na bázi polyuretanových polymerů, které existují jak ve směsi s organickými rozpouštědly, tak na vodní bázi.

Voduodpudivá úprava na vnější vrstvě membránového oblečení
Voduodpudivá úprava na vnější vrstvě membránového oblečení

Zachování prodyšnosti membrány

Určité odlišnosti platí pro sendvičové materiály s prodyšnou vodonepropustnou membránou. Smyslem impregnace je ve většině případů omezit nasákavost textilního materiálu a omezit pronikání vlhkosti dovnitř. U sendvičových struktur s membránou impregnace vnějšího povrchu zajišťuje i prodyšnost membrány za deště. Pokud by vnější textilie byla nasáklá vodou, byla by neprodyšná a prodyšnost membrány by nemohla být využita.

Pro impregnaci membránových sendvičových tkanin není vhodné používat silikonové impregnace kvůli ulpívání silikonových složek na membráně, což bylo popsáno už u ošetření obuvi. Vhodné přípravky jsou nástřikové impregnace na bázi fluorokarbonů. Impregnaci je nutné obnovit nejen po každém praní, ale i po větším dešti.

Funkce membrány (Wart Dark, fr.wikipedia.org)
Funkce membrány (Wart Dark, fr.wikipedia.org)

To, jestli potřebujeme impregnaci obnovit, snadno poznáme z toho, jestli voda z povrchu oděvu spadává, nebo se vsakuje.  Nadějným řešením by v tomto ohledu mohly být impregnace na bázi nanoefektu, pokud bude dořešeno prodloužení jejich účinnosti. V ostatních případech nemembránových tkanin jsou vhodnější nástřikové silikonové impregnace, které mají výrazně lepší ulpění na tkanině, a tudíž dlouhou dobu účinnosti.

Přečti si taky jak vybrat nepromokavou bundu!

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: