Test přilby Salewa Xenon a přídavného štítu

Test přilby Salewa Xenon a přídavného štítu

Celá řada outdoorových aktivit od lezení v horách přes skialpinismus a ferraty až po jízdu na kole není zcela bez rizika a je při nich potřeba zachovat chladnou hlavu. Tu máme každý jen jednu a mělo by být v našem zájmu si ji chránit. Řeč je o vhodné přilbě, a pokud se věnujeme více sportům, je finančně nákladné a často i nepraktické vlastnit jich několik. Vše v jednom nabízí přilba Xenon od firmy Salewa…

Údaje výrobce:
Přilba Salewa Xenon + přídavný štít
Velikost: univerzální
Barevné varianty: černá, oranžová, modrá/anthra
Hmotnost: 320 g
Infocena helma: 3 990 Kč 
Infocena ochranný přídavný štít: 990 Kč
Dodává: Salewa CZ

V dnešní době existuje celá řada outdoorových aktivit od lezení v horách přes skialpinismus a ferraty až po jízdu na kole. Žádná ze jmenovaných aktivit není zcela bez rizika a proto je potřeba u nich zachovat chladnou hlavu. Tu máme každý jen jednu a mělo by být v našem zájmu si ji chránit. Řeč tedy je o vhodné helmě. Existuje řada lidí, kteří se věnují třeba i více sportům či sportovním disciplínám. Vlastnit několik helem pro různé aktivity je nejen finančně nákladné, ale často i značně nepraktické.

Přilba Xenon jde ve znamení moderních trendů nejen svou nízkou hmotností a použitými materiály, ale hlavně univerzálností. Splňuje totiž normy pro použití na lezení, lyžování, cyklistiku a in-line brusle a jako bonus i sáňkařskou normu. Konkrétně poslední jmenovanou disciplínu považuji za zcela zásadní. Loňskou zimní sezónu jsem se po řadě let rozhodl zkusit tuto báječnou zábavu. Je až k nevíře, jak dospělý člověk přijde o cit pro řízení saní, takže si asi dokážete představit, jak skončila většina mých spanilých jízd v tandemu na dětských sáňkách. Primární určení pro tuto helmu je ovšem skialpinismus. Není tedy náhodou, že tento model byl vyvíjen ve spolupráci s rakouskou horskou službou a při vývoji byl kladen důraz na bezpečnost. Což potvrzuje například i netradiční vybavení Recco štítkem pro rychlejší vyhledávání při zasypání lavinou. Recco štítky najdeme často zašité třeba v lyžařských bundách, ale bohužel s detektory pracujícími s odraženým signálem od štítku se setkáme většinou jen v blízkosti alpských lyžařských středisek, kde je používají záchranné skupiny nebo vrtulníky.

Nicméně helma je se svým příslušenstvím skutečně všestranná. Do její základní výbavy patří dva druhy vnitřních měkkých vložek. První je klasická letní s větracími otvory, druhá je pak zimní varianta. Je to v podstatě zimní čepička z pěnového materiálu. Dalším příslušenstvím jsou plastové chrániče na uši, které se do helmy vepnou pomocí suchých zipů. Tyto chrániče mají sice v sobě otvor s kovovou mřížkou, nicméně přesto znatelně zhoršují sluch. To považuji za klíčové hlavně při zimním lezení, kdy je potřebná komunikace s jističem, která je často kvůli povětrnostním a terénním podmínkám už tak komplikovaná. Nejen proto tyto chrániče v helmě používám pouze při sjezdovém lyžování. Druhým důvodem je pak fakt, že krátký suchý zip neumožňuje jejich pevné připnutí k helmě, takže často sjíždí dolů. Každopádně proti rozmarům počasí poskytuje dostatečnou ochranu na uši i samotná vnitřní zimní vložka, takže není třeba pod helmu používat čepici. Za příplatek je pak ještě dostupný přídavný plexi štít v oranžovém nebo čirém barevném provedení. Do jisté míry může díky svému tvaru a ochraně očí posloužit štít i jako náhrada lyžařských brýlí. Jeho použití se mi však osvědčilo i při lezení v ledu, jako ochrana proti padajícím úlomkům ledu. Štít je sklápěcí, podobně jako hledí u helmy na motorku. Úchyty štítu jsou k helmě jednoduše nalepené oboustrannou pěnovou lepicí páskou, která je jejich součástí. Štít je možné mít na helmě připnutý a odklopený v horní poloze. V této poloze však komplikuje použití čelovky, kterou lze připnout za přední a zadní klipsy na helmě. Ty zadní jsou navíc uzpůsobeny i pro připnutí klasických lyžařských brýlí s širokou gumou. Štít sice vypadá poněkud „fórově,“ nicméně praxe ukázala, že kusu padajícího ledu odolal podstatně lépe než můj nos. To je dáno také tím, že jelikož je vyroben z poměrně tenkého plastu, tak se vlivem většího nárazu trochu prohne, čímž dojde ke vstřebání nárazové energie. Při běžném používání k samovolnému pohybu štítu nedochází a drží v nastavené poloze. Vlivem opakovaných nárazů odletujících kousků ledu zatím nedošlo k nějakému znatelnějšímu poškrábání štítu. Při transportu helmy je třeba dbát zvýšené opatrnosti kvůli nechtěnému poškození štítu. V praxi to řeším transportem helmy v dodávaném textilním obalu, případně i jednoduchým odejmutím štítu, který lze na přepravu volně vložit do helmy.

Samotnou konstrukci helmy tvoří lehká plastová skořepina, do které je vloženo jádro z pěnového polystyrenu, který je pro své dobré vlastnosti používán u většiny výrobců helem. Pěnový polystyren při deformaci své struktury zajišťuje dobré pohlcení rázové energie. Zvláštností této helmy je pak ještě jedno tenčí polystyrenové jádro, vložené zevnitř. Jeho úkolem je dále utlumit energii v případě velkého nárazu do helmy. Díky množství a velikosti větracích otvorů je helma dostatečně lehká a vzdušná. V horkém letním počasí se v ní hlava nepřehřívá a její nošení není ani po delší době nepříjemné. Co bych však helmě vytknul, je zpracování spojení horní vnější skořepiny a spodního dílu (přídavné vnitřní polystyrenové jádro). Na pohled je patrné, že při spojování obou těchto částí došlo k nepřesnému sesazení, takže díly jsou proti sobě o několik milimetrů posunuté (zřejmě i zde platí známá hláška z neméně známého filmu, že „na funkci to nebude mít vliv,“ nicméně rozhodně to u jinak vymakané helmy není nic potěšujícího). Nemám však přehled, jestli je tato nepřesnost běžná, nebo spíš výjimečná a já jsem prostě schytal kousek s vadou na kráse. Slovo krása není ani příliš obrazné, jelikož helma vypadá už od pohledu skutečně pěkně a svým hi-tech vzhledem na sebe upoutává pozornost. Na první pohled vypadá jako klasická cyklistická helma, což si možná mnozí lezci při pohledu na mou hlavu i mysleli.

Mechanismus nastavení velikosti helmy je vybaven velkým vroubkovaným kolečkem, které lze snadno ovládat i v rukavicích. Celkový rozsah velikosti je poměrně velký, takže helma zde opět potvrzuje svou univerzálnost. Jen je potřeba si před prvním použitím důkladně pohrát se seřízením bočních upínacích popruhů. Při jejich ledabylém nastavení má helma tendenci se trochu posouvat dozadu. To je samozřejmě dáno tvarem hlavy, ale zřejmě i díky tvaru helmy. Ten je v přední části mírně vykrojený, aby šla helma použít i se sjezdovými lyžařskými brýlemi, jak už jsem zmínil výše.

Pořídit si přilbu lehkou jako pírko za několik tisíc nemusí být úplně jednoduché rozhodnutí. Nicméně jde o opravdu univerzální náčiní pro řadu sportovních aktivit pro celoroční použití. Pokud bych chtěl pouze klasickou helmu pro lezení, asi bych sáhl po klasičtějším robustnějším modelu, ale pokud žádáte opravdu univerzální model, ve kterém není v létě horko a v zimě zima, stojí tento rozhodně za zvážení, zvláště pokud je navíc certifikován pro tolik sportů a obsahuje tolik doplňkového příslušenství jako model Xenon.

© Svět outdooru, test leden 2012, text Karlos, foto Zdeněk Materna

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: