Švýcarsko: ráj skialpinismu

Švýcarsko: ráj skialpinismu

Bezkonkurenční panoramata, široké rozpětí náročnosti túr, poloha horských chat, unikátní ledovce, řada dostupných čtyřtisícovek a díky vláčkům i lanovkám zajímavé možnosti dopravy k horám. To vše nabízí skialpinistům Švýcarské Alpy.

Wallis je nekonečné eldorádo

Rájem skialpinismu je kanton Wallis. Protože se na jeho území mluví německy i francouzsky, je potřeba dodat i druhý název – Valais. Na jeho území nebo hranicích trůní, až na jednu výjimku, všechny švýcarské vrcholy, jejichž čtyřmístná hodnota nadmořské výšky začíná číslicí 4. Páteří kantonu je řeka Rhôna a směrem na jih od ní vybíhá spousta údolí, která končí vysoko v horách. Ve walliských výšinách je skialpových možností tolik, že by vám vystačily na celý život.

Severně od Rhôny dominují masivně zaledněné Bernské Alpy, druhé nejrozsáhlejší skialpové teritorium země helvétského kříže.

Třetím ohniskem švýcarského skialpu je kanton Graubünden, na jehož území se tyčí jediná čtyřtisícovka východních Alp – Piz Bernina.

Ojedinělé hautes routes 

Vícedenní putování přes sedla a vrcholy mezi horskými chatami s plným servisem je alpskou doménou. Sbalit si batoh a týden putovat přes hory a doly, stoupat na vrcholy a užívat si dlouhých sjezdů a přitom si nést jen batoh, který nepřesáhne 10 kg. To je sen, který umožňují chaty, kde vám připraví bohatou večeři a energeticky vydatnou snídani. Přespíte pod dekami, někde dokonce i pod peřinou a teplo naakumulujete v útulně vytopené jídelně. 

  • Chamonix-Zermatt je určitě nejznámějším vysokohorským přechodem Alp. Po dvou dnech ve Francii pokračuje trasa kolem hlavního alpského hřebene. Variant je několik, nejsnadnější vede přes Verbiér, nejnáročnější přes průsmyk Grand-St-Bernard. Všechny alternativy se stékají na chatě Vignettes, odkud míří přes tři sedla do cílového Zermattu. Závěrečný, skoro 20 km dlouhý sjezd je dokonalým vyvrcholením.
  • Tour du Ciel (česky nebeská cesta) alias Haute Route Imperial vychází právě z Zermattu. Proplétá se z jihu na sever přes chaty Schönbielhütte, Mountet, Tracuit a Turtmannhütte do slunného údolí Val d´Anniviers. Je náročnější než ta slavnější z Chamonix, jednoduše fantastický zážitek s nejvyšším bodem Bishorn (4153 m).
  • Glacier Express se proplétá přes sedla a kopce Urnských Alp a vrcholí na východě Bernských Alp. Méně známé chaty a štíty, ale o to lepší zážitky a sjezdy. Ten poslední, po ledovci Rosenlouwigletscher, přivede každého skialpinistu do extáze, a to nejen svou délkou – 2300 výškových metrů!
  • Haute Route Graubünden vychází ze Svatého Mořice a přes chaty Jenatsch, Es-cha, Kesch a Grialetsch vás přivede opět do údolí Engadinu. Nejvyšším tahákem je monumentální Piz Kesch.
  • Méně náročný, variabilní okruh nabízí trojice chat v opomíjených Glarner Alpen v kantonu Glarus. Je to tajný tip, potkáte tam jen Švýcary a hlavním lákadlem je monumentální hora Tödi. Jako ve věži na zámku se budete cítit při noclehu na Planurahütte. Impozantní poloha na vrcholku ve 3000 metrech slibuje výhledy na červánky obarvené Tödi i největší ledovcový kalk v Alpách.  
Chata Monte Rosa je horská chata ve švýcarském kantonu Valais, nedaleko Zermattu
Chata Monte Rosa ve švýcarském kantonu Valais, nedaleko Zermattu

4000 na lyžích

Trojice méně náročných čtyřtisícových vrcholů je známá: Breithorn nad Zermattem, Allalinhorn nad Saas Fee a Bishorn, snadno dostupný z Cabane Tracuit. Nejvyšší kóta Alp dostupná na lyžích je Signalkuppe (4554 m), na kterou se vyráží z Monte-Rosa-Hütte. V Bernských Alpách nejvíce lákají Jungfrau a Mönch a samozřejmě nejvyšší Finsteraarhorn. Pro nás je nejbližší čtyřkou Piz Bernina s populární „ne4000“ sousedkou Piz Palü ve východním cípu země.

Vysněné horské chaty

Dobře se najíst, doplnit tekutiny a vyspat se v teple. Ale taky získat potřebné informace pro plánování túry a aktuální podmínky. To poskytují ostrůvky jistoty vysoko v horách, mnohdy postavené na neuvěřitelných místech a skoro vždy spravované lidmi, kteří milují hory. Jaké jsou ideální skialpové chaty? Myslím si, že ty, které nabízí nejvíce túr ve svém okolí. Ve Walliských Alpách doporučuji Britanniahütte, Monte-Rosa-Hütte, Cabane Chanrion a Cabane Vignettes. V Bernských Alpách Finsteraarhornhütte a Oberaletschhütte a v Engadinu Chamanna Jenatsch a Berghaus Diavolezza.

Připomínám, že noclehy na chatách je potřeba vždy rezervovat, dnes až na výjimky to jde snadno online.

Kontinentální Antarktida

V srdci Bernských Alp se stékají čtyři ledovcové splazy. To místo se jmenuje Konkordiaplatz a z něj pokračuje jediná masa – největší ledovec kontinentální Evropy – Aletschgletscher. Nejlépe se sem dostanete sjezdem na lyžích z nejvýše položeného evropského nádraží, sedla Jungfraujoch (3454 m). Díky několika chatám v ledovém království si můžete vymyslet trasy s hodnotnými výstupy na slovutné vrcholy. Pozor, věnujte pozornost dostatečné aklimatizaci! 

ŠVÝCARSKO NA JEDNO KLIKNUTÍ

Aktuální turistické informace o Švýcarsku naleznete na webu MojeSvycarsko.com, kde si také můžete objednat tištěné mapy a brožury zdarma k zaslání poštou. Nezapomeňte sdílet Vaše zážitky ze Švýcarska na Instagramu s hashtagem #MojeSvycarsko – ty nejzajímavější fotografie budou uveřejněny v nadcházejícím vydání tištěného magazínu SWISSmag.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: