HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Zdraví

Jak v přírodě najít vodu?
Zajímavosti

Jak v přírodě najít vodu?

Jednou ze základních dovedností pro přežití v přírodě je umět najít vodu a případně ji udělat pitnou. Jestli nejste Krokodýl Dundee, tak by vás měl článek aspoň trochu obohatit.

Jak rozdělat oheň pomocí darů přírody? + VIDEO
Zajímavosti

Jak rozdělat oheň pomocí darů přírody? + VIDEO

Snad každý zálesák už někdy zkoušel rozdělat oheň bez pomocí sirek či zapalovače. Ne každému se to však podařilo. Jak dosáhnout tzv. přírodní metodou toho malého, oranžového zázraku si můžete přečíst v článku. Možná vám to v kritické situaci značně zpříjemní život.

Zajímavosti

Jak si poradit, když se ztratíte v lese? + VIDEO

Přečíst si tento článek trvá asi pět minut, bloudění v neznámém terénu se může počítat i v řádu týdnů. Možná už 99 % všeho, co je tady napsáno znáte, ale co když zrovna to 1%, co jste nevěděli, vám zachrání život.

Co dělat, když vás na horách zastihne bouřka?
Zajímavosti

Co dělat, když vás na horách zastihne bouřka?

Podle kalendáře už je jaro, a to znamená jediné, za chvíli je tady léto a s tím i specifické podmínky na horách. Jedním z typicky letních projevů počasí jsou bouřky.

Zajímavosti

Lavina: Jak ji předejít anebo přežít + VIDEO

Chodíte po horách a modlíte se, abyste se nepotkali s lavinou? Možná bude lepší modlící knížky vyměnit aspoň za teoretické znalosti, které najdete v článku.

Jak si poskládat KPZ? + VIDEO
Zajímavosti

Jak si poskládat KPZ? + VIDEO

„KPZka“ nebo-li krabička poslední záchrany, může v některých situacích vaše šance na přežití hodně zvýšit. Pojďme se podívat, jak by taková KPZka měla vypadat.

Zajímavosti

Jak přežít v horách (bez vegetace) + VIDEO

Pár základních rad a tipů na to, jak přežít v nehostinném prostředí hor. Situace je taková, že jste v nadmořské výšce, kde není vegetace a vaším cílem je dostat se někam, kde ji naleznete.

Sněžná slepota: Jak se jí vyhnout a jak ji léčit?
Ledovec

Sněžná slepota: Jak se jí vyhnout a jak ji léčit?

Ve vysokohorském prostředí jsme vystaveni mnoha nebezpečím. Jedním z nich, bezprostředně ohrožujícím naše oči, je zvýšené množství ultrafialového záření – rostoucí úměrně s nadmořskou výškou.

Puchýře – malé velké trápení
Praktické rady

Puchýře – malé velké trápení

Snad každý je zná, snad každý je zažil. Začátek je vždy stejný. Nenápadný nepříjemný pocit v botě. Obvykle není dost času na sundání boty, vytažení ponožky, hory čekají. Večer, když boty konečně sundáte, nestačíte se divit. Pata pokrytá puchýřem plným tekutiny.

Zajímavosti

Když volám o pomoc

Pro přivolání pomoci se používá celá řada způsobů, jejichž použití je závislé na situaci. Těžko budeme při nehodě v horách vytvářet tři ohně nebo sloupce dýmu, jak doporučují brožury přežití v polárních podmínkách, nebo vysílat vlajkami námořní signál SOS (nehledě k tomu, že morseovka byla z mezinárodní komunikace již před léty vyřazena). Rád bych však alespoň stručně zopakoval elementární zásady přivolání pomoci na horách, a přidal pár poznámek pro správné oznámení nehody a o spolupráci s profesionálními záchrannými složkami.

1 8 9 10