Znáte systém čištění vody SODIS?

Znáte systém čištění vody SODIS?

Marně byste u této metody hledali nějaké filtry, chemické přípravky a podobné složitosti. SODIS vznikl, aby i země třetího světa měly lepší vodu a proto můžete předpokládat, že jde o něco jednoduchého, ale efektivního.

SODIS je švýcarský sterilizační systém na čištění vody, který pomáhá získat lepší vodu po celém světě. Název je odvozen od slov „Solar Water Disinfection“ a možná je vám už jasné o čem celá tahle metoda je. Hlavní úlohu hraje slunce, přesněji řečeno jeho UV záření.

Jak to funguje?

Čistou a průhlednou PET láhev naplníte ze tří čtvrtin „rizikovou vodou“. Poté se s petkou asi půl minuty třese. To proto, aby se ve vodě rozpustilo maximální množství kyslíku. Následně petku dolijete do plna.

Láhev už stačí jednoduše položit na místo, kde bude vystavena přímému slunečnímu záření a počkat minimálně šest hodin (v případě zatažené oblohy aspoň 2 dny). UV záření se postaralo o eliminaci většiny bakterií, virů a parazitů – můžeme servírovat Usmívající se.

Foto: examiner.com

Celý proces se dá urychlit, pokud jako podklad použijeme něco, co odráží dobře paprsky. Může to být například světlý kámen, kov či lesklá fólie.

Jaké mechanismy při tomto procesu působí?

1. Paprsky UVA reagují s kyslíkem, který se rozpustil ve vodě. To vytváří vysoce reaktivní formy kyslíku (volné radikály kyslíku a peroxidu vodíku). Tyto reaktivní formy zneškodňují mikroorganismy.

2. Další funkcí UVA je to, že zabraňuje dalšímu rozmnožování bakterií, protože narušuje jejich DNA.

3. No a nakonec, nám asi nejlogičtější mechanismus, zahřátí vody infračerveným zářením. Jestliže teplota vody stoupne nad hranici 50°C, desinfekce bude třikrát rychlejší.

Není to 100% ale…

Zkoumání metody SODIS začalo už v roce 1996 z důvodu rostoucího nedostatku pitné vody pro lidi po celém světě. Tato skupina tvoří více než 17 % (1,2 miliardy) veškeré populace. Milióny z nich zemřou každý rok jen kvůli průjmům. Na některých místech snížilo používání SODIS výskyt průjmů až o 85 %.

Mnozí z vás možná namítnou, že je lepší vodu převařit, ale někdy to prostě nejde a tahle metoda může zvýšit vaše šance na přežití v krizových situacích, kdy průjem je nepřítel číslo jedna (oslabení, neschopnost pohybu, dehydratace apod.).

S využitím uur.cz

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: