HedvabnaStezka.cz SvetOutdooru.cz SvetBehu.cz TuleniPasy.cz Padler.cz FestivalObzory.cz SnowFilmFest.cz ExpedicniKamera.cz

Jak připravit vejce bez pánve? + VIDEO

Jak připravit vejce bez pánve? + VIDEO

Taky si někdy říkáte, že byste si s sebou na tramp vzali vejce, ale nevíte jak je bez pánve či ešusu připravit? S blížícími se Velikonocemi je tohle téma více než aktuální

Následující metody můžete využít i pro neplánovanou večeři, respektive v situaci, kdy jste vůbec nechtěli večeřet vejce a už vůbec ne uprostřed lesa. Narážím tím na survivalové metody, kdy třeba nalezené ptačí hnízdo může skrývat poklad v podobě vajíček. Ale jak je připravit?

A proč je vůbec nějak připravovat?

Předem je dobré si odpovědět na výše zmíněnou otázku. Většina z vás si asi řekne, že když budou bojovat o přežití, tak se na nějaké vaření můžou vykašlat a vejce sní radši syrová. Kromě toho, že tepelně upravená vejce chutnají mnohem lépe, je dalším důvodem stravitelnost.

Vejce je jak jistě víte bohaté na bílkoviny, které však mají silné vazby mezi sebou a za syrova musí celou tuhle práci (rozkládání vazeb) odvést váš žaludek (enzymy v něm). Pokud si vejce nejdříve tepelně upravíte, tak je jídlo mnohem lépe stravitelné.

Způsobů je více…

Možností, jak připravit vejce bez nádobí je samozřejmě více. Já tady zmíním jen dva, protože jich více neznám, ale věřím, že člověk je tvor vynalézavý a určitě si poradí v mnoha situacích mnoha způsoby.

Místo pánve kámen

Pokud máte dostatek času k rozžhavení kamene, tak není nic jednoduššího, než si vytvořit takovou prehistorickou variantu dnešních teflonových pánví. K zapotřebí je pouze placatější kámen, ideálně s malým důlkem. Ten jednoduše dáte do ohně a až bude dostatečně rozžhavený, tak oheň přidusíte a necháte pracovat jen uhlíky a teplo, které kámen nasál. A vaječina „ala šutr“ je hotova.

Vařené vejce v listu

Na videu níže je demonstrováno, jak se dá vejce uvařit na ohni, aniž by prasklo. Poslouží k tomu nějaký velký list a něco na omotání. V našich podmínkách bych to viděl buď na lopuch nebo šťovík. Co se týče omotání listu, tak buďte vynalézaví. Z hlavy mě napadá použít nějaké silné zelené stéblo nebo najít ohebný, dlouhý kořínek. Po schování vejce v listí ho zahrabete do uhlíků a necháte ho asi 15 minut trápit v žáru, poté je hotovo.

Ještě přidám jeden bonusový, ale ten se hodí spíše na vysokoškolskou kolej, pro zábavu při dlouhých zimních večerech Smějící se.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: