Mýtus o první pomoci — Když je 0 °C, mohu jít bruslit na rybník

Mýtus o první pomoci — Když je 0 °C, mohu jít bruslit na rybník

Zima sice zatím nepřišla v plné síle, ale věřím, že to bude již brzy. Zimní sporty, a to především ty netradiční, si získávají stále větší popularitu. Zkoušeli jste někdy lední bruslení na přírodních zamrzlých plochách? Ne?

Vřele doporučuji, je to totiž mnohem lepší, než si zaplatit vstup na zimní stadión a mačkat se s mnoha lidmi, hlídat si, abyste nepřejeli dítě, které právě před vámi upadlo a každých 10 minut po hvizdu píšťalky měnit směr jízdy… Venku je to krásné, ale nebezpečné.

Teplota a tloušťka ledu

Platí pravidlo 5, -5, 10. Co to znamená? Pokud bude alespoň po dobu pěti dnů působit konstantní teplota alespoň -5 ℃, tak se mocnost ledu zvýší na 10 cm. Toto pravidlo je odvozené pozorováním a praxí, avšak samozřejmě lze ověřit poměrně složitým výpočtem (pro milovníky diferenciálních rovnic přikládám pdf s řešením příkladu z MFF UK). Jak uvádí i autor výpočtu, spoustu věci zanedbal – praskliny, oblasti kolem břehů, vývěry bahna, směry proudění vody pod ledem a mnoho dalšího. Je třeba si především dávat pozor a led řádně prozkoumat.

Led o tloušťce 3 cm již udrží dospělého nepohybujícího se člověka, vstup na tento led je nebezpečný. Led o mocnosti 3–8 cm již udrží člověka v pomalém pohybu bez dopadů – chůzi. Pro bruslení je vhodný led silnější než 8 cm, přičemž za ideální bezpečnostní tloušťku se považuje 15 cm, která udrží i jedoucí osobní automobil.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás teď bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začínáme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Co si z toho odnést?

Pokud chcete bruslit v přírodě, je třeba poctivě sledovat vývoj počasí a mít na paměti pravidlo 5, -5, 10. Led je třeba pečlivě zkoumat a vyvarovat se rázovým pohybům u břehů, kde bývá led nekompaktní. Vhodnou výbavou jsou též samovyprošťovací pomůcky pro případ propadnutí.

Tématu propadnutí osoby do ledové plochy se bude věnovat odborný článek, který vyjde během příštího týdne. Pokud se chcete dozvědět více o problematice sportovních aktivit v zimě, jeďte se námi na kurz První pomoc v zimních horách, pokud jste v první pomoci pevní v kramflecích, ale rádi byste potěšili užitečným dárkem někoho blízkého, dejte mu kurz pod stromeček.

Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: