Máte už za sebou první ledolezecké krůčky, které jste udělali například na ledové stěně ve Víru, anebo kdekoliv jinde? Pokud máte chuť se po krůčcích posouvat dál, je pro vás Chata pri Zelenom plese, které horolezci neřeknou jinak než Brnčálka, a nedaleké ledy pod Svišťovkou ve Vysokých Tatrách ideálním místem. Když si vás tam vezme pod křídla někdo zkušenější, můžete za jeden víkend udělat v ledolezení velký posun.
Zapomeňte na všem dobře známou lezeckou oblast El Chorro! Slunná Andalusie schovává řadu dalších míst, kam stojí za to vyrazit se sedákem a lezečkami. Navíc se tady, na samém jihu Španělska, dá lézt i v zimě!
Pro milovníky skalního lezení je zima dlouhá a krutá. Proto se snažím každou zimu vycestovat do světa a čekání na první jarní lezení si tím zkrátit. Nejvíce jsem vždy jezdila lézt přes zimu do Španělska, kam v té době vyráží většina lezců. Je to záruka dobré kvality, ale ne úplně tak ideálního počasí. Pokud nechcete riskovat zimu, mlhu a déšť, tak doporučuji vydat se do jihovýchodní Asie, kde vám zima rozhodně nebude.
Někdy se to tak sejde: kluci nemůžou, nechtějí nebo nejsou. Potom vyráží do hor holky s holkama. V čem je to výjimečné, zajímavé a zarážející? Vůbec v ničem. Hory jsou stejně krásné a na chlup stejně vysoké, jako když jsou v partě kluci. Nohy v kopcích bolí zrovna tak a považte, večer, až zapadne sluníčko, tak je tma. Když si vyberete správné parťačky, je to výprava, na kterou potom budete rády vzpomínat. A to se nám podařilo.
Sál Horo Guru na pražské Filozofické fakultě se ve druhý den největšího tuzemského cestovatelsko-outdoorového festivalu Obzory promění v horskou univerzitu
Nejen představit jeho očima Marka Holečka stojí za to. Zdeněk Hák brzy samovolně přesvědčuje, že je jeho rovnocenným parťákem nejen ve stěně. Zatím mají společně (prvo)trojkorunu Gašerbrum I – Kyajo Ri – Čamlang, jednu z nejcennějších v současném světovém alpinismu. A povídat o tom budou na největším cestovatelském-outdoorovém festivalu Obzory 9. a 10. listopadu v Praze na Filozofické fakultě. Tam nesmíte chybět.
Mathilde Becerra (28) je neustále usměvavá Francouzska, mistryně Francie v lezení na obtížnost i kombinaci z roku 2016, milovnice dobrodružství a lezení na skalách. Co jí příroda ubrala na výšce (159 cm), to jí na druhou stranu přidala v odhodlání, srdnatosti a schopnosti inspirovat ostatní. K čemu Mathilde dospěla během své lezecké kariéry a čemu by se ráda dále věnovala? Přečtěte si dále v našem rozhovoru.
Znáte to, ruce vytahané jako orangutan a bolavé svaly. V zimě je na překližce narváno, ale co se dá dělat. Pak vyleze sluníčko a láká to ven, do skal. Proč ne, venku je jaro a z vršku skály je přece jen hezčí výhled než z překližky. Už jste to zkusili?
Výstup na střechu Afriky nepatří mezi horolezecké extrémy a už o něm bylo napsáno snad úplně všechno. Tento však pokládám za trochu výjimečný, protože jsem si při něm otestoval ne celkem běžnou, ale jak se později ukázalo velmi specifickou ale i účinnou metodu přípravy s využitím Hypobarické komory. Při výstupu na vrchol nehraje hlavní úlohu fyzická kondice, ale zejména schopnost organismu přizpůsobit se a snášet vysokou nadmořskou výšku s nedostatkem kyslíku.
Lidí, kterým se po úrazu při sportu změnil život, je mnoho. Mezi ně patří i sociolog a výborný lezec s dlouholetou lezeckou praxí Dušan „Stoupa“ Janák. Co se mu stalo a jak jeho příběh pokračuje dále se můžete dočíst na následujících řádcích.
Moje snaha stát se Sněžným leopardem jde do finále! V létě 2019 mířím do Nebeských hor a chystám se na Pik Pobědy 7439 m. Beru s sebou prověřeného parťáka Martina Sankota.
Společně už se podívali na vrchol „osmitisícovek“ Gasherbrum I a Gasherbrum II. Koncem června odletěli horolezci Tomáš Petreček a Marek Novotný do Pákistánu a v následujících týdnech je čeká příprava a pak pokus o výstup na druhou nejvyšší horu světa – K2 (8611 m n. m.). Tým doplní Pavol Lupták, který se výškovému horolezectví věnuje dlouhodobě.
Hana Benešová je horská průvodkyně UIMLA a cestovatelka s vášní pro hory a oceán. Letos to je její šestá sezóna, kdy svým klientům ukazuje krásy outdooru, předává zkušenosti a zprostředkovává zážitky na celý život.
Křest knihy a debata s autory právě vycházející publikace Kukuczka proběhne ve středu 6. února v pražském Klubu cestovatelů. Přijďte si popovídat s Dariuszem Kortkem a Marcinem Pietraszewským o polské legendě světového horolezectví. Celou akci bude moderovat Martin Krejsa.
Horolezec, extrémní sportovec a profesionální hasič Tomáš Petreček se letos společně s Márou Holečkem pokoušel o prvovýstup Rupálskou stěnou Nanga Parbat (8125 m). Jejich pokus o vrchol zhatilo počasí ve výšce asi 7800 m, oba horolezci proto museli “pozpátku” slézt bez jediného zaváhání nejvyšší skalní stěnu světa s převýšením přes čtyři výškové kilometry. Zeptali jsme se na podrobnosti z expedice.