Salewa Alpine Academy: Via ferraty a vícedélky v okolí Cortina d´Ampezzo

Salewa Alpine Academy: Via ferraty a vícedélky v okolí Cortina d´Ampezzo

Italské Dolomity jsou rájem pro všechny milovníky hor. Ideální jsou tu terény na nejen turistiku, ale i via ferraty nebo vícedélkové lezení. Právě feraty a vícedélky si měli možnost vyzkoušet účastníci Salewa Alpine Academy. Jaké byli jejich dojmy?

Jsou věci, které musíte zažít.

Je libo lezení? Je libo ferraty? Je libo koupání v jezeře? Pizzu? Ano prosím, všechno naráz.

Není lepší způsob, jak se rozloučit s létem než v srdci italských Dolomit. V oblasti kolem věhlasné Cortiny d´Ampezzo jsou absolutně nepřeberné možnosti na ukojení vašich sportovních choutek. V rámci vzdělávací akce Salewa Alpine Academy jsem měl možnost plnými doušky vychutnat krásy místních hor.

Celá akce byla koncipována jako exkurz do horských aktivit (via ferraty, vícedélkové lezení, orientace v horách apod.). O profesionální vedení se starali horští vůdci Gabo, zkušený vůdce z Česka, Hannes a Martin, italští vůdci působící přímo v lokalitě kolem Cortiny.

TIP přečti si rozhovor s horským vůdcem Branislavem Gabo Adamcem: o životě horského vůdce UIAGM, skialpu v Česku a na Slovensku a největších chybách českých horalů. Bez čeho by na horskou túru nevyrazil a proč občas odmítne klienta vzít na kopec?

Setkání s legendami u Lago di Misurina

Během několika slunečných dní jsme nejprve probrali obecnou metodiku a vyzkoušeli jsme si vše prakticky na cvičných cestách. Měli jsme možnost vyzkoušet via ferraty různé obtížnosti, v blízkosti jezera Braies je množství cvičných via ferrat vhodných i pro úplné začátečníky. V rámci celodenního výletu na vrchol Hochalpenkopf jsme lezli cestu Olanger Klettersteig v obtížnosti B.

V rámci celodenního výletu na vrchol Hochalpenkopf jsme lezli cestu Olanger Klettersteig v obtížnosti B. Salewa Alpine Academy, Dolomity.
V rámci celodenního výletu na vrchol Hochalpenkopf jsme lezli cestu Olanger Klettersteig v obtížnosti B. Salewa Alpine Academy, Dolomity.

Na akci jsme byli kompletně vybavení od firmy Salewa. Byla to tak ideální příležitost vyzkoušet si řadu jejich novinek (např. batohy, helmy, sedáky, lezecký materiál). 

Horské vícedélkové lezení jsme si vyzkoušeli u jezera Lago di Misurina severovýchodně od Cortini. Od jezera Misurina jsme během pár minut dorazili pod masiv Monte Popena Basso, kde nás čekal nástup do vícedélkové cesty Mazzorana 4+ (stačí na ni sada expresek a základní friendy). Ze štandů cesty je nádherný výhled na jezero Misurina a všechny známé horské vrcholy oblasti. Bylo mi ctí vylézt si v této oblasti cesty od samotné místní legendy Emilia Comiciho, který během své éry (třicátá léta minulého století) podnikl ve východní části Alp na 200 prvovýstupů a bývá přezdíván Andělem Dolomit. Je také považován za prvního člověka, který překonal cestu obtížnosti VI – v té době považovanou za nejvyšší obtížnost, kterou je člověk schopen překonat.

V oblasti kolem jezera Misurina se prolínají krásy hor s tragickými událostmi první světové války. Nezapomenutelným pro mě zůstane zážitek, kdy sedíte na štandu s italským horským vůdcem, díváte se Paternkofel a on vám vypraví příběhy o Seppu Innerkoflerovi, italském hrdinovi, který právě tam během krutých bojů padl.

Exkurze u Salewy

Zajímavou zkušeností byla návštěva centrály firmy Salewa ve sto kilometrů vzdáleném Bolzanu. Jedná se o nepřehlédnutelnou budovu, ve které je kromě vývojového centra také lezecká stěna. V budově nalezneme bohaté zázemí pro zaměstnance (stravování, relaxační místnosti, školku, terasy). Přidáme-li k tomu energetickou soběstačnost celé budovy, začíná se rýsovat koncept moderní outdoorové firmy, která reflektuje nejmodernější udržitelné trendy.

Ráno se probudíte do mlhy, která se během pár chvil rozplyne. Celý den trávíte mezi skalami, dokud vás nezačnou pálit olezené prsty. Po lezení se opláchnete v ledovém jezeře, nesmíte zapomenout nasát trochu místní pohody u podvečerní kávy. K večeři si dáte pizzu, víno a pozorujete západ Slunce. Už víte, kam mířím?

Ano, o tom nemá cenu psát. To se musí zažít!

Horské scenerie italských Dolomit. Salewa Alpine Academy.
Horské scenerie italských Dolomit. Salewa Alpine Academy.

TIPY na zajímavé vybavení od značky Salewa

Dobrodružství pod křídly orla – to je motto značky Salewa, která patří ke světové špičce ve výrobě outdoorového vybavení. V její nabídce najdeme oblečení, obuv, batohy, spací pytle, stany, horolezecké vybavení a další příslušenství a doplňky.

www.salewa.com

Salewa MS MTN Trainer 2 GTXSalewa Ergo CoreSalewa Apex Wall 32
Pevná, ale zároveň flexibilní nástupová bota pro pohodlí a stabilitu v technickém terénu. Ať už na treku, via ferratách nebo při horských výstupech – bezpečný došlap zajistí osvědčená podešev Vibram a o nepromokavost se postará prodyšná membrána Gore-Tex.Kompaktní tlumič pádu s lehkými CoreTec karabinami a elastickými lanyardy z oděru-odolné tkaniny. Vyrobeno s důrazem na bezpečnost a jednoduchou manipulaci.Technický horolezecký batoh určený pro celodenní lezení v horách a zdolávání náročných technických výstupů. Zádový systém s mikroventilací omezuje pocení a dělené ramenní popruhy poskytují maximální volnost pohybu.
Infocena: 5220 KčInfocena: 2750 KčInfocena: 4120 Kč

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: