Mára jde do nebe: předpremiéry a besedy po celé ČR

Mára jde do nebe: předpremiéry a besedy po celé ČR

Na extrémní horolezecké výkony předního českého a světového horolezce Marka Holečka na plátnech kin se můžeme těšit od 19. května. Snímek Mára jde do nebe ukazuje nejen cestu do oblak, ale podívá se i hluboko do duše horolezce.

Máru Holečka asi netřeba outdoorové komunitě dalece představovat. Český horolezec světového formátu přitahuje oči veřejnosti zejména svými technicky náročnými prvovýstupy ve velehorách alpským stylem bez použití kyslíku. Jako první Češi si společně se Zdeňkem „Háčkem“ Hákem odnesli v roce 2018 a 2020 prestižní mezinárodní ocenění Piolet d´Or neboli Zlatý cepín, označované za horolezecké Oscary za prvovýstupy na Gašerbrum I (8080 m) a Čamlang (7319 m).

Předpremiéry a besedy po celé ČR

Předpremiéry filmu a besedy, kde snímek představí přímo Mára Holeček a režisérka Markéta Ekrt Válková, proběhnou ve vybraných kinech:

Cesta do duše horolezce

Režisérka Markéta Ekrt Válková ukazuje sílu i krásu hor, jejich nebezpečí a vůli, kterou musíte pro jejich zdolání mít. Stejně jako Marka samotného, jeho osobní život, komplikovanou povahu a dopad nebezpečných expedic na všechno okolo něj. Dívá se na ně očima Máry Holečka a zároveň očima lidí okolo něj, očima lidí, kteří čekají, zda se vrátí. Na horách je Mára Holeček doma, cesta do sebe samotného vyžaduje jiný druh odvahy a s filmem ji podstupuje poprvé.

Snímek sleduje řadu pokusů o prvovýstup na náročnou horu Gašerbrum I v pákistánském Karákóramu a obsahuje Markovi unikátní záběry ze všech pěti expedic. Úspěšná totiž byla až pátá expedice a film sleduje i ty nepovedené, a dokonce ty tragické. Během nich přišel kvůli omrzlinám o několik článků prstů na noze a také o kamaráda a spolulezce Zdeňka Hrubého, jenž se přímo před ním zřítil z výšky tisíce metrů. Na pěti pokusech zdolat Gašerbrum I se tak ukazuje Holečkova schopnost řešit problémy i jeho nezdolnost a pozitivní přístup k životu.

Hrdina nebo hazardér?

„Film Mára jde do nebe se dívá Márovi Holečkovi takzvaně pod pokličku, poodhalí i jeho bolesti a strachy. Díváme se na něj očima druhých a je to často pohled překvapivě upřímný. Dá se vlastně definovat horolezec jinak než slovy šílenec, hazardér, sebestředný sobec?“ ptá se režisérka dokumentu Markéta Ekrt Válková. Její pohled se během dvou let natáčení postupně měnil. „Marek navenek působí jako suverén, zpočátku mě i dráždil jeho způsob humoru, jeho chlapáctví. Z otázek se většinou vykroutí jakousi namachrovanou frází. Dnes už vím, že pravdy o sobě se také dopouští, ale ve směsi zlehčování a chlapského humoru se to těžko poznává. Vlastně takových mužů ubývá. Už dnes se dá označit jako ohrožený druh. Směs obětavosti, kamarádství, ješitnosti, sobectví, a především slabosti a síly zároveň. Neopakovatelná třaskavá kombinace,” popisuje Markéta Ekrt Válková. Během natáčení byla režisérka s Markem v těsném kontaktu, na výslednou podobu filmu však horolezec ani nikdo z jeho okolí vliv neměl.

Máru Holečka můžete milovat nebo obdivovat a můžete ho i nenávidět a nechápat. Ale nejdříve ho díky filmu musíte poznat.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: