ROZHOVOR: O holkách na horách s horskou průvodkyní Hankou Benešovou: Ženský do hor patří. Jsou schopný a zároveň sexy

ROZHOVOR: O holkách na horách s horskou průvodkyní Hankou Benešovou: Ženský do hor patří. Jsou schopný a zároveň sexy

Hana Benešová je horská průvodkyně UIMLA a cestovatelka s vášní pro hory a oceán. Letos to je její šestá sezóna, kdy svým klientům ukazuje krásy outdooru, předává zkušenosti a zprostředkovává zážitky na celý život.

Hanko, jaké rozhodnutí tě přimělo k tomu, aby sis udělala licenci mezinárodního horského průvodce?

No, bylo to hlavně změnou práce. Dříve jsem pracovala v cestovním ruchu a neměla jsem moc času na sebe, jelikož jsem trávila v práci skoro 12 hodin třeba i 6 dní v týdnu. Po nějaké době jsem z práce odešla a začala jsem přemýšlet, co dál. Příroda a cestování mě vždycky bavily, tak mě napadlo, že bych si mohla udělat nějaký kurz na horského průvodce a vodit lidi třeba po českých horách. V té době Spolek českých horských průvodců otevíral první kurz na horského průvodce s mezinárodní licencí UIMLA, a já jsem si řekla, proč nezkusit rovnou tenhle. Vůbec mě v té době nenapadlo, že se tím budu živit, spíš jsem se tak nějak hledala, až jsem se našla a stala jsem se mezinárodní horskou průvodkyní.

Prohlédněte si celou fotogalerii k rozhovoru…

Kolik lidí za rok asi provedeš? A vodíš radši ženy, nebo muže?

Záleží, jak se zrovna ten rok zadaří a na jakou formu zájezdu vyrážím. Jsou dané nějaké limity, které mi určují, kolik lidí mohu v horách mít. Asi to bude tak cca 100 lidí za rok. No, ta druhá otázka je docela zapeklitá. Nemohu konkrétně říci, zda radši vodím ženy nebo muže. Ono taky záleží na počtu osob. Muži mi ze začátku moc nedůvěřují (mám 160 cm a 45 kg), a tak jim chvíli trvá, než zjistí, že opravdu vím, co dělám. Naopak u žen je to hned. Nejradši mám, když je celkově skupina namixovaná, to se ty ženské a mužské energie pěkně vyrovnají. Pro mě je nejdůležitější, aby si mí klienti se mnou a s danou skupinou celkově sedli. V horách je důležitá spolupráce v celé skupině, a pokud to funguje, mohou nám z nebes padat třeba i trakaře.

Jak moc odlišně vnímají outdoor holky?

Když se nad tím zamyslím, není v tom zase tak moc velký rozdíl. Holky si dneska troufnou na cokoliv. Ale jeden velký rozdíl zde je. Zbytečně nechodíme do rizika. Pokud je situace riskantní, ať už kvůli počasí, špatnému fyzickému stavu nebo čemukoli jinému, dokážeme říct stop. Nevím, jestli je to ten náš šestý smysl, nepotřebujeme si za každou cenu nic dokazovat, ale když na to přijde, dokážeme zabrat.

Co bývá nejčastějším problémem na výpravách s ženami?

Řekla bych asi menstruace, ono se o tomhle tématu moc nemluví, ale podle mě je to číslo 1. A pak to bude špatně zabalený batoh, jinak se to asi moc neliší. Ženy jsou v dnešní době někdy větší tvrďáci než chlapi.

Vybavuješ si nějakou situaci v horách, kdy holky výrazně převyšovaly chlapy?

Těch situací je více, ale nejvíc mě pobavil jeden manželský pár, když jsme spolu kdysi byli na ferratách pro začátečníky. Manželovi během ferraty došly síly, a tak to chtěl vzdát a slézt v únikovém místě. Bylo mu trapné si říct si o pomoc, a tak se snažil celou situaci hodit na manželku, která zrovna těch sil taky už neměla mnoho. Jenže ženské se umí kousnout a vždycky vyhrabou někde ještě další síly, takže to dopadlo tak, že manželka se kousla a manžel nás došel únikovkou na vrchol. Těchhle situací jsem zažila mnoho, ženský jsou bojovnice. Nevzdají se bez boje. No a pak je znát hodně ženská logika. Chlap se zbytečně rychle rozhoduje a snaží se hned situaci vyřešit, aniž by domyslel rizika. Ženská logika se na to nejdřív podívá ze všech úhlů a vyhraje bezpečnější a jednodušší varianta. Každopádně ženský do hor patří. Nejenže jsou v horách hodně schopné, jsou zároveň i sexy.

Nosí holky v batohu více oblečení než kluci? A co nosíš v batohu ty?

Pokud jdou v páru, nese muž v batohu vše i pro ženu, a pokud jdou individuálně, je to podle mě tak nastejno. U žen se občas v batohu najdou spíše kuriozity, třeba kulma na vlasy nebo fén. Co se týče oblečení, vzhledem tomu, že dneska máme dostatek super outdoorových věcí a kvalitní funkční oblečení, lidi toho moc už v batohu nenosí. No, a co nosím v batohu já? Můj batoh je trochu jinak vybavený, než mají moji klienti. Základem je lékárnička, bivakovací pytel, lano nejméně 30 m dlouhé, nějaké karabiny, prusíky atd., dostatek vody, energetická tyčka a náhradní oblečení. Hlavně to bambusové od Pichincha wear, jelikož spodní vrstva je základ jakéhokoliv horského oblečení.

Hanka Benešová je zakladatelkou české outdoorové značky oblečení Pichincha Wear.

Pichincha wear bambusové triko

Nebuď ovce, buď bambus

Dámské funkční triko s krátkým rukávem z bambusové viskózy v poměru 95% bambus a 5% elasten, vyrobené v České republice je díky vlastnostem bambusu ideální pro veškeré sportovní aktivity. Triko je hedvábně jemné, antibakteriální, prodyšné, termoregulační, chrání pokožku před UV zářením a odolává pachům. Bambusové funkční prádlo je ideálním společníkem při jednodenních i vícedenních outdoorových aktivitách.

Cena:950 Kč

www.pichinchawear.com

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: