REUSE! Aneb co dělat s vybavením, když doslouží?

REUSE! Aneb co dělat s vybavením, když doslouží?

Milujeme pohyb venku, ale také si dopřáváme luxus vybavení a oblečení, které nás ochraňuje před všemocnou matkou přírodou. Jenže každá věc má svou životnost, která se každým použitím zkracuje. Co s vybavením, které právě dosloužilo? Máme pár tipů…

Anglické slovo REUSE, použité v titulku tohoto článku, kostrbatě přeloženo znamená opakované užívání. S ním se také v návaznosti na ekologické jednání jednotlivce, firmy nebo celé společnosti pojí i slovo upcyklace (anglicky UPCYCLE), které má význam přetvoření odpadu nebo něčeho méně hodnotného na něco nového s větší hodnotou.

POŠLETE TO DÁL A NAKUPUJTE STARŠÍ KOUSKY

Máte doma věci, které už nenosíte? Pošlete je dál! Ať už někomu z rodiny, do místního second handu, nebo nabídnete v bazaru na webu SvetOutdooru.cz. Takové věci by měly být zachovalé, bez závad a čisté. Nejen, že si uděláte místo v šatníku, ale určitě i někomu uděláte radost. A naopak, pokud sháníte něco, co ještě v šatníku nebo ve vybavení nemáte, podívejte se po věcech použitých. Logicky to nebudou sedáky, lana a karabiny. Zato použité stany, karimatky, bivakovací pytle, boty či oblečení se z druhé ruky koupit dají. I velké firmy jako Patagonia nebo The North Face mají své programy pro recyklaci jejich oblečení. The North Face Renewed odebírají vrácené, poškozené nebo vadné výrobky z distribučního centra, aby je dále prohlédli, vyprali, opravili a vrátili zpátky na trh. Neopravitelné věci jsou pak použity jako materiál v části projektu Remade, kde se ručně šijí pytlíky na magnézium, které pak používají lezci při lezení. Patagonia se svým projektem Worn Wear zvolila trochu jiný přístup, vykupuje vámi používané zboží. Pokud se o své vybavení z Patagonie dobře staráte, máte nárok na kredit na váš další nákup buď Patagonia Worn Wear (second hand), nebo nového zboží. V Patagonii pak vykoupenou věc vyperou, opraví a pošlou dále. Také švédský Klättermusen vykupuje své zboží od zákazníků, kteří se jejich vybavení rozhodnou dále nevyužívat. Na každém jejich výrobku je štítek s částkou, kterou za vrácení věci dostanete. Chytré, že?

ZKUSTE TO NECHAT OPRAVIT

Prvním krokem, pokud nám něco přestává sloužit, je zamyslet se nad tím, jestli se daná věc dá opravit. Pokud si nejste jistí stavem věci, pošlete dotaz výrobci i s pár fotografiemi. U bund a stanů se zcela běžně vyměňují zipy i podlepují švy, u pohorek i lezeček se mění opotřebované podrážky. I zdánlivě neopravitelně prodřené svršky lezeček se dají opravit, záleží na šikovnosti ševce. Doporučujeme opravy bot od zlínských obuvníků značky Saltic nebo opravnu obuvi Restday. Nad prasklým prutem konstrukce stanu či zlomeném středovém dílu turistických hůlek také nepřemýšlíme a voláme výrobci nebo prodejci o náhradní díl. Co ale udělat s roztrženou goráčovkou nebo vypelichanou péřovkou? I na tyto produkty se najde servis nebo šikovná švadlena. Máte-li doma nějakou věc, kterou jste přestali nosit kvůli závadě, zeptejte se v místě nákupu na pozáruční servis. Určitě vás to vyjde levněji než kupovat věc novou, a navíc si uchováte všechny zážitky a dobrodružství, které jste spolu prožili.

JAK TO JDE V ČESKU?

U nás se o upcyklaci nejen svých GORE-TEXových bund již snaží šumperský Tilak, který na konci dubna 2020 ve spolupráci s nadací Armáda spásy a nadačním fondem Bez-domova spustil projekt, ve kterém opravené a funkční goretexové bundy věnuje terénním pracovníkům nebo lidem bez domova, kteří by si je nikdy nemohli dovolit pořídit.

Upcyklaci přímo ve výrobě dělá firma Yate proslulá výrobou karimatek. Jak prozradil Roman Svoboda, zbytky z výroby karimatek se dále zpracovávají pro výrobu terčovnic na lukostřelbu. Obecně se dá říct, že u českých značek outdoorového oblečení a vybavení není žádný problém poptat pozáruční servis, občas se ale může stát, že z kapacitních důvodů může být tato služba pozastavena.

S malými věcmi, jako je zatržení nebo malá dírka na bundě, stanu, spacáku či karimatce, si hravě poradíte i sami. Například česká značka Warmpeace nabízí sadu samolepicích transparentních záplat, které splynou s barvou opravované věci.

TUHLE VĚC UŽ NIC NEZACHRÁNÍ!

Pokud si tuto větu řeknete nad roztrženou mikinou, napůl shořelým stanem, bundou na cáry, spadlou sadou karabin z třetí délky tatranského štítu, nebo lanem, které zachytilo monstrózní pád, pak se na chvíli zamyslete. Opravdu musí jít zdánlivě zničená věc do koše a následně do země na skládku?

Říká se, že Češi mají zlaté ručičky a o kreativitě nemusím ani mluvit. Kam tím mířím? I nefunkční věc je materiálem pro něco nového. Spíchněte si z mikiny nebo bundy originální pytlík na magnézium, toaletní taštičku nebo bikepackingovou brašničku na svačinu. Že nemáte šicí stroj nebo nadání? Nevadí! Zkuste se zeptat maminky nebo babičky, určitě vám rády pomohou. Co se starými karabinami nebo horolezeckým lanem? Pravda, život na ně už nevsadíme, ale karabiny poslouží třeba v domácnosti jako dekorativní věšáky, nebo v dílně. A co s tím lanem? Můžete si třeba uplést vlastní a originální rohožku ke vstupním dveřím. Možností je opravdu nekonečno, stačí sednout k počítači a na internetu hledat hesla jako upcycling, upcycling ideas, upcycled, reused nebo #climbingropeart.

PROČ TO VŮBEC DĚLAT?

Odpověď je jednoduchá. Protože některé zdroje na Zemi nejsou neomezené a čím více těchto zdrojů vyčerpáme, tím více podpoříme změny klimatu, které je pro všechen život na této planetě životně důležité. Dříve nebo později budeme muset všichni využívat to, co už tady existuje, a pokud to začneme dělat hned, můžeme klimatické změny přibrzdit. Také bychom si měli uvědomit, že nejmocnějším článkem obchodního řetězce je zákazník. Najde-li se početná skupina zákazníků s určitým přáním, určitě bude poskytovatelem zboží nebo služeb vyslyšeno. Chtějte zboží vyrobené z obnovitelných nebo recyklovaných zdrojů, zboží, které už někdo používal nebo je trvanlivé a které se dá opravit, případně recyklovat. 

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: