Ponča, celty a jednoduché přístřešky

Ponča, celty a jednoduché přístřešky

Co dělat když všude kolem dost prší, nebo je dokonce i průtrž mračen? Někdo z nás chodí jen v soupravě z materiálu Gore-tex, někdo i ve značně levnějších zátěrových náhražkách. Ti pak většinou další vrstvu proti dešti nepoužívají …

Co dělat když všude kolem dost prší, nebo je dokonce i průtrž mračen? Někdo z nás chodí jen v GoreTexové soupravě, někdo i ve značně levnějších zátěrových náhražkách. Ti pak většinou další vrstvu proti dešti nepoužívají a většinou ani nepotřebují. Dříve se často nosila tzv. celta, nebo-li stanový dílec čtvercového, nebo kosočtvercového tvaru vyrobená z klasické, hustě tkané bavlněné látky. Protože se pod celtou, na rozdíl od pláštěnky, ukryl i batoh, byla to ochrana do mírnějšího deště vyhledávaná, dá se říct i stylová. Ze dvou celt se dal postavit i jednoduchý stan jehlan! Postupně se na trhu, nejdřív pro rybáře, objevila obdélníková plastová ponča s kapucí, kterými se postupně vybavovali i turisté a horalé. Největším uživatelem jsou však armády různých zemí a také se v různých army-shopech dají ponča různé provenience koupit. Nejčastěji se setkáte s provedením německého bundeswehru či americké armády. Kromě výhod mají ponča i nepříjemné nevýhody a tak se lidé rozdělili na ty co s pončem se smířili a užívají je a na ty, co pončo rozhodně nechtějí. Výhodou ponča, celty je, při jejich dostatečné velikosti, že mohou sloužit i jako nouzový přístřešek, nebo primitivní stan. Nesmí ovšem příliš pršet a navíc foukat, protože pak je kvalitní stan nebo alespoň navíc žďárák nezbytný. Dva čeští výrobci, Jurek i Humi počítají u svých výrobků i s použitím jako nouzovým přístřeškem, i když zvolili odlišný druh konstrukce. V současnosti jsou na českém trhu asi nejznámější a nejdostupnější, ale protože se konstrukčně i materiálem liší, jsou zde popsány samostatně i když některé vlastnosti jsou samozřejmě podobné. 

Ultralight neboli ultralehké vybavení zažívá v poslední době boom. Kdo by chtěl taky tahat s sebou váhu navíc. V tomto článku jsme se podívali podrobněji, jaké jsou možnosti a varianty ultralight spaní v přírodě, jako je ultralight stan, hamaka, tarp nebo žďárák.

Pončo Jurek – Duo

pončo Duo bylo týmu OV zapůjčeno od MF Dnes, která je již testovala.
údaje výrobce:
váha: 0,52 kg, (vlastní pončo), 
počet osob: 1 dospělá osoba, (pod přístřeškem jen proti rose i dva), 
rozměr obdélníku (XL): 265×140 cm, výška oblouku u přístřešku 85 cm (lze pouze ležet!), 
rozměry sbaleného ponča: 9×5,5×28 cm 
materiály:
stan: impregnovaný polyester (PES), s PU zátěrem, vodní sloupec min. 4000 mm,
podlážka: žádná
barva: zelená-olivová, 
konstrukce: skládací tyčka z hliníkové slitiny, jako u stanů a stuha k upevnění i zakotvení. 

Pončo je dostatečně prostorné pro chůzi s batohem střední velikosti, bez batohu se delší zadní díl dost špiní od bot, s velkým batohem naopak je k nohám přitahována jeho přední část, otírá se o ně a máčí je! V každém rohu je na tkalounu přišito plastové očko, také v úrovni ramen a vpředu pod otvorem do kapuce, všechna slouží pro zakotvení když z ponča děláme přístřešek. Kapuce je dostatečně velká, sešitá ze dvou polovin a nemá štítek. Všechny švy jsou horkovzdušně zalepeny, dobře funkční stahovačka kapuce je správně umístěna zevnitř. Běžně si při chůzi sepneme po každé straně 5 druků, budeme-li mít ruce jen uvnitř lze sepnout i 6. druk, který je však poněkud asymetrický. Druky jsou běžného provedení a během používání se stávají méně pevnými ve spojení. Mohou se nám pak ve větru se rozepínat a tuto nepříjemnou závadu v terénu jen obtížně opravíme. 
Během chůze v ponču s kapucí na hlavě také dost ruší praskoty a šumy vznikající ohýbáním poměrně tuhé PES látky se zátěrem. Neslyšíme pak dobře zvuky s okolí, což v přírodě vadí! Jako obal se dodává sice pěkný, ale velmi malý sáček do kterého vecpat, zvlášť mokré pončo se nikomu dobře nedaří! Sáček je z totožné látky jako pončo, takže v nouzi ho lze použít na záplaty nebo ho použít jako nepromokavý sáček na drobnosti.

Použití, jak je předpokládá výrobce, je poměrně jednoduché a jeho přípravu snad zvládne každý. Konstrukci tvoří do oblouku ohnutá kovová skládací tyčka (délky 245 cm, o výšce oblouku 85 cm). Na rovné místo si položíme popruh s očky, rozložíme si skládací kovovou tyč kterou ohneme a koncovkami zasuneme do vnitřních (nejlépe) oček. Na pončo do všech oček na jeho okraji připevníme vypínací šňůry, do rohů krátké (75 cm) a doprostřed dlouhé (175 cm) a obdélník ponča přehodíme přes oblouk, ten přichytíme zespodu do poutka umístěného za kapucí, ze suchého zipu a obdélník ponča pak pomocí kolíků vypneme do všech stran nad zemí. Do krajních oček popruhu také zapíchneme drátové kolíky, ukotvíme i střední šňůry a bivak si pak už můžeme vystlat nepromokavou fólií, karimatkou a spacákem. Kapuci musíme velmi dobře zatáhnout a shora jsme pak před vodou chráněni. Vejde se nám tam i batoh. Praxí brzy odhalíme nejefektivnější způsob stavby, je to pak docela snadné. Většinou se nám nepovede obdélník přes oblouk úplně dokonale vypnout, ale ten nám zajišťuje samonosnost konstrukce a také dostatek místa pro bivakujícího. Poměrně nesnadný je přechod od ponča na sobě, do přístřešku při dešti, kdy připevnění všech šesti šňůr do oček na sobě těžko zvládneme a pak ještě i vlastní stavbu s vypnutím, proto vždy i trochu zmokneme. Pro úplnou stavbu potřebujeme celkově osm kolíků, s toho minimálně dva drátové. Doplňky Jurek, bez kolíků, váží asi 250 g, váhu kterou si musíte připočítat k váze ponča, plus kolíky.

Pončo Humi Outdoor – Plastan 

nový model ponča Plastan byl týmu OV zapůjčen od MF Dnes, která jej již testovala
údaje výrobce:
váha: 0,48 kg, (vlastní pončo), 
počet osob: 1 dospělá osoba, (při spojení dvou ponč, vznikne přístřešek typu A pro dva), 
plocha obdélníku: 270×135 cm, výška přístřešku 80 cm (ve stanu lze pouze ležet!), 
rozměry sbaleného ponča: 25×14×5 cm (sáček).
materiály:
stan: impregnovaný 100% Nylon, s PU zátěrem, neznámý vodní sloupec,
podlážka: žádná
barva: zelená-khaki.

Pončo je dostatečně prostorné pro chůzi s batohem střední velikosti, bez batohu se menším lidem zadní díl dost špiní od bot, s velkým batohem ale naopak je k nohám přitahována přední část ponča, otírá se o ně a máčí je! Díky měkkému materiálu (PAD) se mokrá látka snadno lepí k tělu a oblečení, zvláště ve větru. V každém rohu ponča a také v úrovni ramen jsou v postranním pruhu, tam co jsou druky na sepnutí i zanýtovaná očka, všechna slouží pro zakotvení, když z ponča děláme přístřešek. Kapuce je dostatečně velká, sešitá z jednoho kusu do tvaru T a má i praktický štítek a dobře funkční stahování. Všechny švy jsou horkovzdušně zalepeny. Běžně si při chůzi sepneme po každé straně 6 oboustranných masivních druků, které dost pevně drží, což je ve větru velmi důležité. Vzhledem k použité měkké látce jsou boční švy vyztuženy pomocí tkalounů-popruhů. Nevýhodou popruhů je, že pomalu vysychají. Starší pončo nemá švy zalepeny, což nejvíc vadí na švu okolo kapuce a nemá v bočních švech zašité tkalouny. 
Během chůze v ponču si můžeme přes ruce zapnout, ale jen na jeden druk, ještě jakési rukávy, chránící nám sice ruce jen shora, ale v lijáku i to potěší. Starší pončo rukávy nemá. Při chůzi zvláště do kopce, si obvykle zevnitř rukama přední díl ponča nadzvedáváme a tlačíme dopředu, aby voda z něj nestékala přímo na nohy a boty.
Jako obal se dodává pěkný sáček ukrytý a přišitý zevnitř pod otvorem do kapuce a do kterého se i mokré pončo dá snadno vecpat, uzavírá se na suchý zip. Máme-li pončo na sobě můžeme pak prázdný sáček použít na uschování nějakých potřebných věcí, jde také k přední části ponča, pro zpevnění, ještě dvěma druky připnout. Sáček je z totožné látky jako pončo, takže v nouzi ho lze použít i na záplaty. Starší pončo sáček bohužel postrádá!

Použití jak je předpokládá výrobce a který vypracoval poměrně promyšlený způsob spojování ponč dohromady, je poměrně jednoduché a jeho přípravu proto snadno zvládne každý. Jde tak postavit několik typů přístřešků a praxí brzy odhalíme nejlepší způsob jejich stavby, je to docela snadné. Pro stavbu jsme měli k dispozici současný model ponča a také jeho starší provedení, stále je lze spojovat dohromady i když nové provedení je lehčí a propracovanější. Jakékoliv jiné konstrukční prvky a díly fy Humi Outdoor jsme neměli k dispozici.

Jednoduchá varianta přístřešku je tedy jen šikmo vypnutá plocha ponča, např. mezi dva stromy a jednomu bivakujícímu tak umožní, za nepříliš extrémního počasí, nouzové přenocování. Spojením dvou ponč dohromady získáme poměrně rozměrné „áčko“, které až na hřbetní šev a případně špatně uzavřené kapuce, poskytuje dostatečnou ochranu před deštěm i větrem ze dvou stran. Při nárazovém větru a větším dešti se někdy v prostoru kapuce utvoří „jáma“, ve které se zadržuje voda, přes zalepené švy však dovnitř nepronikne. Spojením více ponč dohromady může pak vzniknout i dost velký chráněný prostor pro více lidí a to nejen na přenocování, spojení ale pouze za druky může však být ve větru nedostatečné, doporučujeme provázání oček dohromady. Přístřešek bez protečení vydrží celonoční déšť i prudkou bouřku, jen při silném větru, například při té bouři, je nutné přístřešek velmi dobře kotvit, běžné drátové kolíky v mokré zemi ale moc nedrží!

Vzhledem k materiálu, polyamid (Nylon), se stěny přístřešku po namočení hodně prověsí a zdánlivě velký prostor se dost zmenší. Vhodné by bylo mít možnost vypnutí stěn uprostřed, například poutkem s očkem pod kapucí. U nového provedení někdy překáží zavěšený sáček, sloužící jako obal, visící uprostřed dovnitř. Jako obal na pončo je ale praktický a funkční. Pro jednoduchý přístřešek potřebujeme jen dvě delší vypínací šňůry a dva, lépe však čtyři drátové kolíky na připevnění přístřešku k zemi. Podaří-li se nám šňůry rychle upevnit, například pomocí karabinek, pak přeměna ponča na přístřešek i v dešti, může být rychlá a snadná. Je-li pončo po chůzi v dešti ale už hodně mokré, příliš příjemná noc nás nečeká, ale bude značně lepší než bivakovat jen v dešti někde pod stromem. Materiál šňůrky kapuce je také obvykle nejdéle mokrý, neškodila by jeho hydrofobní úprava

Další nápady:
Samonosnost přístřešku řeší Jurek tak, že do nýtovaných oček v popruhu ohýbá do oblouku kovovou skládací tyčku a přes ní pomocí šňůrek napíná za rohy a za střed pončo. Tento oblouk jde samozřejmě využít i u ponča Humi Duo, ale zde za kapucí uvnitř chybí dost důležité poutko se suchého zipu které centruje pončo na oblouku, ostatní vypnutí ale už snadno obstarají vypínací šňůrky v okách obdélníku. Samozřejmě, že samonosnost přístřešku se dá vyřešit i jinými způsoby. S konstrukcí Humi jsem stavbu nezkoušel. 

Další poměrně zajímavou možností jak také lze využít rozpínací pončo na bivakování je, například v neschůdném nebo třeba v hodně mokrém terénu, spát v závěsné síti (hamace) a nad ní zavěšeným pončem, či celtou se zakrýt. Při uvazování sítě platí, že tu stranu kde budeme mít hlavu uvážeme hodně nakrátko, co nejblíže ke stromu a síť hodně napneme, naší váhou se pak dost prověsí. Takto můžeme zabivakovat i když prší, přijdeme a pončo máme na sobě, napneme síť, rozbalíme si věci na spaní a pak pončo ze sebe rovnou, pomocí dvou karabinek a šňůr, zavěsíme nad svým bivakem. Pravda, úplně za sucha to neprovedeme, ale v mírném dešti to jde docela dobře zvládnout, respektive se to v nouzi naučíme. Zakrytí pončem se nám obecně hodí kdykoliv i třeba jen proti menšímu větru, dešti, ranní rose, ale i padajícímu jehličí, hmyzu ze stromů ap. 

Výrobky dalších firem či armádní provenience s použitím jako přístřešek nepočítají, mají pouze ponča v několika provedeních pro základní použití, ta rozpínací by se ale dala, pouze doplněná oky na připevnění šňůrek a kolíků, na přístřešek také snadno změnit. Výhodou zde je jejich poloviční cena, častou nevýhodou pak nutnost dodatečného zalepení švů kolem kapuce a zpevnění kotvících bodů.

Pončo které lze podélně rozepnout, můžeme využít i na zakrytí kola přes deštivou noc, nebo jako přístřešek na jakoukoliv činnost při deštivém počasí, třeba i opravu auta. 

Nechceme se uzavírat dalším výrobkům a praktickým informacím od uživatelů, proto lze očekávat občasnou aktualizaci tohoto příspěvku.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: