Nejlepší outdoorové destinace pro rok 2024

Nejlepší outdoorové destinace pro rok 2024

Táhne vás to do přírody na pořádnou túru, na kolo nebo na vodu? Tak to by vám neměl utéct následující článek. V něm se totiž dozvíte o čtyřech místech, která byla snad pro outdoor doslova stvořena. Odtud si odveze zážitky na celý život.

Skotsko

Největší divočina v západní Evropě? Hledejte ji ve Skotsku. Drsná Skotská vysočina musí nadchnout každého milovníka outdooru. Dechberoucí panoramata, kopce porostlé jen trávou a vřesem a tvrdé klima, ve kterém se bude jako ryba ve vodě cítit každý turista, horolezec, bajker nebo lyžař.

Opravdovou bombou je pak pěší dálková trasa West Highland Way, neboli Cesta západní Skotskou vysočinou. Začíná v městečku Milngavie, severně od Glasgow. Odsud vás čeká 154,5 kilometru dlouhá štreka do Fort William. Během týdenního treku se projdete kolem největšího skotského jezera Loch Lomond i pod nejvyšším vrcholem celé Velké Británie Ben Nevis. 

Tato stezka byla slavnostně otevřena v roce 1980 a od té doby se stala jednou z nejpopulárnějších v Evropě. Každoročně se na její trasu vydá asi 86 tisíc turistů, z nichž přes 30 tisíc přejde stezku celou. A vy můžete být jedním z nich.

Norsko

Když je řeč o severské divočině, nemůžeme zapomenout ani na Norsko. Hornatá země na Skandinávském poloostrově nabízí snad vše, co milovník outdooru může chtít. V horách na severu vládne zima i déle než půl roku. Tady snadno pochopíte, proč je Norsko velmocí v běžeckém lyžování. Pokud je klasické lyžování vaší zamilovanou disciplínou, budete to tu milovat. V létě si pak můžete užít dlouhé několikadenní treky, během nichž potkáte jen pár lidí.

Pokud po něčem podobném toužíte, určitě byste neměli minout nejstarší norský národní park. Jmenuje se Rondane a najdete jej na hornatém jihu. Jeho téměř tisíci kilometrů čtverečních vévodí deset vrcholků s výškou přes 2000 m n. m. Najdete tu hluboké horské kotle, ledovcová jezera i morény. Drsná krajina, drsné klima a celá řada možností na pořádnou turistiku. Oblíbený je zejména pětašedesátikilometrový okruh na jihu parku. Začíná v místě nazvaném Spranget a pokračuje přes Rondvassbu, Dørålseter, Bjørnhollia a znovu do Rondvassbu a končí zase ve Spranget. Zvládnout se dá za tři dny.

Slovinsko

Pokud holdujete vodním sportům a raftingu, musíme vás pozvat do Julských Alp. Slovinsko je samozřejmě i rájem turistů a bajkerů, ale divoká voda je tu snad nejlepší v celé Evropě. Vždyť právě tudy protéká snad úplně nejkrásnější evropská řeka. Jmenuje se Soča a její jméno možná najdete v rodinné kronice. Právě kolem ní totiž spousta našinců bojovala za první světové války. 

Divoké je to tu i dnes, i když už se tu dávno nestřílí. Průzračná divoká voda Soči je pověstná smaragdovým zbarvením. Nejen za ním sem jezdí vodáci z celého světa. Najdete tu bezpečné úseky pro začátečníky i náročné pro opravdové mistry kanoisty a kajakáře a milovníky adrenalinu. Pro tento druh outdoorových aktivit budete v Evropě jen těžko hledat lepší místo. Soča se však často rozvodní a z vodácké dovolené nemusí být nic. Pro podobné případy se určitě hodí pojištění storna zájezdu. Opatrnosti není nikdy dost.

Alpská idyla ve slovinských horách.
Alpská idyla ve slovinských horách.

Pyreneje

Že bychom zapomněli na cyklisty? Tak to ani omylem. Ať už dáváte přednost asfaltu nebo milujete pořádný terén, 430 kilometrů dlouhé pohoří oddělující Pyrenejský poloostrov od zbytku Evropy vás musí nadchnout.

Milovníci opravdového endura budou nadšeni z Les Angles. Bikepark je to možná malý, ale ve velkolepém prostředí. Pět zdejších tratí uspokojí začátečníky i profíky a jejich více než 50 kilometrů vás zabaví na hodně dlouhou dobu. Pokud ovšem rádi kombinujete horské kolo s dalšími aktivitami, zkuste městečko Luchon v srdci Pyrenejí. To je známé jako Mekka outdoorových aktivit všeho druhu.

Velký boom v posledních letech zažívá tzv. bikepacking. Kolo ověšené brašnami a v brašnách vše, bez čehož se pár dnů neobejdete. I pro ten jsou Pyreneje rájem. Doporučit můžeme především Capcir-Haut Conflent. Toto místo se nachází v srdci Pyrénées Catalanes a je vyhlášenou oblastí pro horská kola. Pro ně tu najdete 690 km značených stezek. Celkem 40 tras, od jednoduchých zelených po nejnáročnější černé, vede strmými údolími i po náhorních plošinách v okolí starobylého města Mont-Louis a lyžařského střediska Font-Romeu Pyrénées 2000. 

A co teprve silniční cyklisté. Ti názvy zdejších vrcholů a průsmyků znají z Tour de France i ze slavné španělské Vuelty. Jen před některým z nich řekněte Tourmalet nebo Hautacam. Uvidíte, jak se jim zrychlí tep a rozšíří zorničky. Skoro jako by na tyto ikonické kopce doopravdy vystoupali a zapsali si tak další pomyslný zářez na pažbě.

Hlavně bezpečně

Ať už holdujete kolu, divoké vodě nebo jakékoli jiné outdoorové aktivitě, je dobré si uvědomit, že vždy hrozí větší či menší nebezpečí. V přírodě je třeba pohybovat se nejen ohleduplně, ale i opatrně, mít s sebou odpovídající vybavení a pouštět se jen do aktivit, které jsou ve vašich silách. A v zahraničí to platí dvojnásob. Při cestách za aktivním odpočinkem mimo Českou republiku vždy stojí za to zvážit možnost uzavření cestovního pojištění. Na podobné situace se specializuje v ČR třeba ERV pojišťovna, která pak může pomoci vyřešit spoustu ožehavých situací.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: