Mýtus o první pomoci — Těhotnou ženu nesmím resuscitovat, mohl bych ublížit plodu

Mýtus o první pomoci — Těhotnou ženu nesmím resuscitovat, mohl bych ublížit plodu

Jak to vzniklo? Racionálním důvodem by mohla být obava z poškození plodu, případně i zdraví matky, avšak jedná se přesně o ten druh mýtu, ke kterému přijdete úplně náhodou, přiletí jako dotaz na kurzu první pomoci.

Proč je to špatně?

Místo masáže je od plodu dostatečně vzdáleno. Tělo nastávajících maminek se sice mění, zvětšuje se břicho, povolují se svaly a rozestupují se poslední dva páry volných žeber, avšak kostra hrudníku zůstává v podstatě stejná.

Správným místem masáže je střed hrudní kosti, který je od vyvíjejícího se plodu dostatečně daleko. Z tohoto důvodu nehrozí při resuscitaci prováděné na správném místě žádné nebezpečí.

Jak je to správně?

Jednou větou: „V laické resuscitaci těhotných nejsou žádné odlišnosti.

Resuscitaci tedy provádíme standardním způsobem — hloubka 5–6 cm, frekvence 100 stlačení za minutu, pokud se rozhodneme dýchat, tak resuscitujeme v poměru 30 : 2.

Mýty o první pomoci

Ve spolupráci s PrPom.cz vás bude každé pondělí na stránkách Pohora.cz čekat nový mýtus o první pomoci. Začali jsme čtyřicítkou, ale všechny předchozí mýty brzy naleznete v nové sekci První pomoc.

Naší zásadou při tvorbě modelových situací je dosažení reálnosti situace, navození přirozené nervozity u zasahujících či tvorba silného zážitku u figuranta. To vše v bezpečném prostředí kurzu. Není proto problém zpracovat i tak choulostivé stavy, jako je porod nebo potrat. Pokud chcete zažít podobný zážitkový kurz první pomoci — přihlaste se na nějaký…

Články o první pomoci připravuje PrPom.cz.

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: