Mačky (stoupací železa)

Mačky (stoupací železa)

Ti z nás, kteří se do hor vydávají za objevováním krás bílého království věčného ledu a sněhu, si pohyb bez maček nedovedou představit. Stačí jen porovnat rychlost postupu jedinců s mačkami a bez nich a zaručeně poznáte, kdo má v danou chvíli navrch o otázce bezpečnosti ani nemluvě.

Ti z nás, kteří se do hor vydávají za objevováním krás bílého království věčného ledu a sněhu, si pohyb bez maček nedovedou představit. Stačí jen porovnat rychlost postupu jedinců s mačkami a bez nich a zaručeně poznáte, kdo má v danou chvíli navrch o otázce bezpečnosti ani nemluvě. Mačky jsou jedním, z hlavních pilířů úspěšnosti našeho horského podniku, a to ať se vydáváme na jednoduchý turistický vrchol nebo do severní stěny některého z alpských velikánů. Jejich významu je tedy třeba přikládat náležitou váhu a od ní se odvíjející pečlivost při výběru.

3. Automatické upínání zajišťuje nejdokonalejší připnutí boty k mačce a skvěle se tak hodí k lezení v kolmém ledu, mixech a k drytoolingu. Je ale potřeba vlastnit dostatečně tuhé a pro tento druh maček speciálně určené pohorky, popř. skelety. Samotný systém se skládá nejčastěji ze zadního napínáku (někteří výrobci používají vlastní konstrukční řešení, např. Petzl) spojeného textilním popruhem s přední ocelovou hrazdičkou. Zde je potřeba zmínit nový upínací systém GSb (Grivel Scarpa binding), který nahrazuje klasickou přední hrazdičku zpětně zahnutým hrotem. Toto řešení klade nároky na specifickou úpravu podešve boty a není dosud příliš rozšířené. Lze se s ním setkat jen u některých firem (např. Grivel, Scarpa, Meindl).

4. Speciální upínání spočívá v trvalém přichycení mačky k obuvi a používá se při nejtěžším lezení v ledu, při drytoolingu a při závodech. Někteří výrobci takovéto mačky nabízejí samotné, jiní pouze jako pevnou součást modelu boty.

Mačky můžeme z hlediska konstrukčního provedení rozdělit na kloubové a rámové. Konstrukce kloubových maček spočívá ve spojení předního a zadního dílu „anatomicky“ zahnutým tenkým ocelovým nosníkem. Ten je zároveň součástí systému nastavování velikosti a uživatel jistě ocení, pokud lze měnit velikost bez použití nářadí. „Kloubová vůle“ umožňuje lepší přimknutí mačky k tělu obuvi, přičemž se její rozsah liší mezi modely dle jejich určení. U horolezeckých modelů je rozsah ohnutí výrazně menší než u modelů turistických. Díky svému flexibilnímu provedení jsou mačky odolnější proti nabalování sněhu a bezpečnější při chůzi než mačky rámové, které jsou v poslední době vzhledem k používání pevných bot na mírném ústupu. Rámová konstrukce dodává celému systému mačka-bota výrazně na pevnosti, a tak jsou mačky vhodné zejména pro velmi strmé lezení. Jejich tuhost je však nevýhodou při chůzi, protože nedovolují ani mírný ohyb boty. Tím je chůze v nich náchylnější k zaškobrtnutí a jsou, jak jsem již výše psal, postupně nahrazovány horolezeckými mačkami kloubovými.

© Svět outdooru 2008, text Ivan Jánský, obrázek Jan Kincl, foto archiv redakce

Placené odkazy k tomuto článku:
Lana, karabiny, smyce, mačky, cepíny a další horolezecké vybavení koupíte na www.Makalu.cz
za rozumné ceny s pohodlným dodáním až domů. Nakupujte u expertů na outdoor!
Zde může být váš odkaz! Napište nám.

Zkušenosti čtenářů

bobo

chcel by som celemu tymu SO a autorovi vyjadrit pochvalu za viditelne rastucu uroven clankov, hlavne co sa komplexnosti problematiky tyka, tak vidiet snahu spomenut naozaj vsetko….

btw. som rad, ze autor vynechal rozne typy „nesmekov“, ktore obcas vidat na nohach roznych outdoorovych „fajnsmekrov“ :)))

teoretic

Díky za fajn článek – velmi dobře napsaný pro ty, kteří se chtějí v problematice maček zorientovat.

Nyní již v titulku avizovaná výtka – Svět outdooru již dosáhl určité úrovně a je trošku škoda, že se v článku jako tomto opakovaně objevují gramatické chyby. Možná působím jako hnidopich – jde samozřejmě hlavně o obsah a ne formu – ale jak už jsem řekl, zmiňuju to z toho důvodu, že považuju SO za renomovaný outdoorový zdroj. Kdyby šlo o nějaké druhořadé stránky, tak se nad tím ani nepozastavím. Čili toto má být chápáno zároveň jako uznání 😉

t.

Jirka Červinka

Díky za výtku o pochvale nemluvě. Rozhodně nám není jedno, jestli dáváme češtině trochu zabrat, snažíme se o opak. V současné době je větina redakce ponořena do přípravy ročenky Malý Průvodce 2008 a na web zbývá mnohem méně času. Dříve jsme to řešili tak, že vycházelo méně článků, a to se nám taky nezdálo ideální. Ale to nic nemění na tom, že chyby by být neměly, jak bude ročenka za námi, polepšíme se. JČ

Přidej svou zkušenost nebo doplň informace

Odpovídáte na komentář: